Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 02.01.2011, 18:41:49
musafirul musafirul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Prima icoana, cf. traditiei, a fost pictata de medicul Luca...sau si mai veche un pic, a fost imprimarae chipului lui Hristos pe mahrama femeii (Veronica) care se afla in drumul Sau spre Golgota...
Astea sunt "povesti mestesugit alcatuite".


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
...deci, nu exista un cult al icoanelor , pt ca Pavel sa-l poata combate...iar daca tu asta crezi, ramai pe mai departe statornic in ceea ce ai priceput tu?
Exista un cult al icoanelor la pagani (iar crestinii puteau prelua acest obicei). De asemenea, Dumnezeu "combate" in porunca a doua, inchinarea in fata icoanelor. De ce combate Dumnezeu asa ceva? Pentru ca nu exista?
Reply With Quote
  #292  
Vechi 02.01.2011, 18:51:03
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de musafirul Vezi mesajul
Astea sunt "povesti mestesugit alcatuite". ?

Eu stiu ca voi NP nu credeti decat in Biblie(si acolo c-am stramb, dar credeti si voi ceva) si in ziua de azi...ce o fost ieri, pe voi nu va priveste, iar ce o fi in viitor cu atat mai mult...
Daca mi-ai spune cultul din care faci parte, ti-as spune si eu basmele pe care le-au auzit stramosii tai (ma refer la generatiile de adepti din cultul tau) si pe care astazi le mai auziti si voi in adunare...


Citat:
În prealabil postat de musafirul Vezi mesajul
Exista un cult al icoanelor la pagani (iar crestinii puteau prelua acest obicei). De asemenea, Dumnezeu "combate" in porunca a doua, inchinarea in fata icoanelor. De ce combate Dumnezeu asa ceva? Pentru ca nu exista?
Si ce aveau pictat in icoane paganii?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 02.01.2011, 19:01:07
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de musafirul Vezi mesajul
Exista un cult al icoanelor la pagani (iar crestinii puteau prelua acest obicei). De asemenea, Dumnezeu "combate" in porunca a doua, inchinarea in fata icoanelor. De ce combate Dumnezeu asa ceva? Pentru ca nu exista?
Eu stiu prea bine cum decurge 'spalarea creerelor" si chiar daca ai auzit de legendele Olimpului si de dovezile arheologice si de dovezile istorice, de reprezentarile rupestre si de imaginile si scrierile arhaice care explica foarte clar ce insemna dumnezei straini, adica idoli, adica reprezentari ale zeitatilor pagane pe care Biblia ii numeste draci, tu tot repeti ca un papagal ineptiile pe care le repeta nenea predicatorul.
Altfel nu-mi pot explica neputinta intelegerii faptului, repetat la infinit,ca chipurile (pozele),picturile fetelor sfintilor nu pot fi draci ci sunt reprezentari figurative a chipurilor lor.Pentru ca este scris:
"De aceea și noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară și păcatul ce grabnic ne împresoară și să alergăm cu stăruință în lupta care ne stă înainte."
Reply With Quote
  #294  
Vechi 02.01.2011, 19:01:38
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de musafirul Vezi mesajul
De asemenea, Dumnezeu "combate" in porunca a doua, inchinarea in fata icoanelor. De ce combate Dumnezeu asa ceva? Pentru ca nu exista?
Ai dreptate cu porunca a doua, numai ca vezi tu , Dumnezeu una porunceste si alta randuieste: ce cautau cei 2 heruvimi de pe chivotul legii? dar pe perdeau din Cortul Sfant, ce era brodat?...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 02.01.2011, 20:08:12
musafirul musafirul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Daca mi-ai spune cultul din care faci parte, ti-as spune si eu basmele pe care le-au auzit stramosii tai
Eu m-am referit la basmele postate de dumneata (nu la cele ale stramosilor).

Daca vreiti legati-va de basmele postate de mine, dar o sa va dezamagesc. Ma voi folosi numai de invataturile cuprinse in Sfanta Scriptura sau de invataturile ortodoxe.


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Si ce aveau pictat in icoane paganii?
Nu stiu. Dar stiu ca Dumnezeu a incercat sa previna aparitia inchinarii la icoane, printre crestini. Sfintii Apostoli si crestinii din vremea lor, nu s-au inchinat in fata icoanelor (cititi Noul Testament). Dar, mai tarziu, erezia a patruns in biserici.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 02.01.2011, 20:17:11
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de musafirul Vezi mesajul



Nu stiu. Dar stiu ca Dumnezeu a incercat sa previna aparitia inchinarii la icoane, printre crestini. Sfintii Apostoli si crestinii din vremea lor, nu s-au inchinat in fata icoanelor (cititi Noul Testament). Dar, mai tarziu, erezia a patruns in biserici.
Da! Dumnezeu, adica "Eu Sunt Cel ce Sunt" in toata istoria omenirii , a incercat sa-i determine pe oameni sa nu mai creada in idoli, adica sa nu mai creada ca niste figurine sau picturi ,pot fi dumnezei.
Dar ce legatura au acesti idoli si draci cu chipurile sfintilor nostri crestini?
Reply With Quote
  #297  
Vechi 02.01.2011, 20:19:36
musafirul musafirul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ai dreptate cu porunca a doua, numai ca vezi tu , Dumnezeu una porunceste si alta randuieste: ce cautau cei 2 heruvimi de pe chivotul legii? dar pe perdeau din Cortul Sfant, ce era brodat?...
Cei doi heruvimi, de pe capacul ispasirii, erau doar niste reprezentari. Nu serveau pentru inchinare. Intre cei doi heruvimi se afla "shekina" (slava lui Dumnezeu). Cine se inchina in fata chivotului, se inchina lui Dumnezeu, la porunca lui Dumnezeu. "Acolo Mã voi întîlni cu tine si de la înãltimea capacului ispãsirii dintre cei doi heruvimi asezati pe chivotul mãrturiei" (Iesirea 25:22 - de citit cap. 25:10-30, despre chivot).

Vedem porunci clare de la Dumnezeu. Despre icoane si inchinarea in fata lor, unde a pomenit Dumnezeu? Despre existenta lui Dumnezeu in icoane (asa cum era la chivot, pe capacul ispasirii) unde ne vorbeste Dumnezeu?

Heruvimii de pe perdea erau tot niste reprezentari, pe care le vedeau doar preotii si marele preot, si la care nu se inchinau nimeni.

P.S. Nu aveti nici un argumnet biblic pentru inchinarea in fata icoanelor. Impotriva, sunt destule.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 02.01.2011, 20:24:05
musafirul musafirul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Dar ce legatura au acesti idoli si draci cu chipurile sfintilor nostri crestini?
Are legatura cu porunca lui Dumnezeu (daca va intereseaza) care spune sa nu-ti faci chipuri (eikonos) de oameni si sa te inchini in fata lor. Inchinarea si slava se cuvin doar lui Dumnezeu. Asta este si invatatura Sfintilor Apostoli, care refuzau sa primeasca inchinarea noastra.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 02.01.2011, 20:28:16
musafirul musafirul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Eu stiu prea bine cum decurge 'spalarea creerelor"
Poate stiti "prea bine" sa tratati si subiectele in discutie, ca o persoana care nu are creierul spalat. Astept argumnetele dvs. crestine (adica, din invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli) la problemele in discutie.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 02.01.2011, 20:28:51
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Cat despre cultul si practicile de inchinare la idoli iti sunt complet straine , de fapt.Poate te lamuresti citind practicile indienilor care si acum au tot felul de zeitati pe care le venereaza si le aduc ofrande.Noi , crestinii am lepadat toate aceste practici de peste 2000 de ani. Deci orice similitudine este penibila pentru oricine o face.

Ceea ce fac acum crestinii, adica inchinarea in fata icoanelor crestine, este un salut, o forma de respect si consideratie,fata de personajul pe care-l reprezinta chipul pictat.
Ca sa te lamuresti de unde provine obiceiul ingenunchierii si al aplecarii in fata unui personaj important citeste:
Matei18
"26. Deci, căzându-i în genunchi, sluga aceea i se închina, zicând: Doamne, îngăduiește-mă și-ți voi plăti ție tot.
27. Iar stăpânul slugii aceleia, milostivindu-se de el, i-a dat drumul și i-a iertat și datoria. "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07