Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 24.07.2011, 17:56:38
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de septuagesimus Vezi mesajul
Cât de biblică, hristică, ori apostolică poate fi o credință în semi-moarte, în reîncarnare (mai exact dez-carnare)? Și apoi, la ce bun să ne mai rugăm pentru alții ("alții" fiind conform frazei dvs. sfinții) din moment ce ei sunt deja în Rai?
Se pare ca nu sint toti inca in rai si nu doar noi ne rugam pentru ei ci si ei se roaga pt noi ca doar de aceea ii invocam -ca este adevarat sau nu nu putem sti sigur insa in multe cazuri rugaciunile transmise prin ei ne sint implinite -atunci cind sint rezonabile.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 02.08.2011, 00:59:32
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate ca acolo au parte mai usor de raspunsuri la intrebari.
Poate ca acolo pastorii lor nu sunt asa de "ocupati" ca si preotii nostri si au timp de enoriasi.
Poate pentru ca acolo se face studiu biblic, nu ca la noi in BOR unde NU SE FACE ASA CEVA. Sau se face la o biserica dintr-o suta.
Poate ca la ei atmosfera este mai calda si mai primitoare cand ajungi la intalniri.
Poate gresesc, dar poate nu.
exista predici care se fac la ortodoxi ( pe net sunt o gramada ) , exista carti ortodoxe o gramada unde raspunsurile sunt clare si pe intelesul tuturor ( sfintul ioan gura de aur de exemplu are MII DE PREDICI si explicatii ale bibliei ... omilii la facere vol 1.2 , omilii la statui , etc etc etc. , ) .... exista intalniri de crestini ortodoxi , exista ajutor din partea ortodoxiei etc etc etc DAR NU IN VAZUL LUMII SI PENTRU SLAVA DESARTA .... cel care vrea intr-adevar sa gaseasca gaseste ... cauta si vei gasi , bate si ti se va deschide ...
multa iubire
ps ortodoxia are tot ce ne trebuie in ea. E COMPLETA ... important e sa vrei sa descoperi si sa acorzi timp si rabdare , rabdare , rabdare .....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 02.08.2011 at 01:04:58.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 02.08.2011, 11:36:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Se pare ca nu sint toti inca in rai si nu doar noi ne rugam pentru ei ci si ei se roaga pt noi ca doar de aceea ii invocam -ca este adevarat sau nu nu putem sti sigur insa in multe cazuri rugaciunile transmise prin ei ne sint implinite -atunci cind sint rezonabile.
Deci "se pare" și "nu putem ști sigur". Vi se pare serioasă urmarea unei asemenea dogme incerte și de proveniență dubioasă?
Reply With Quote
  #354  
Vechi 26.08.2011, 13:18:45
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate ca acolo au parte mai usor de raspunsuri la intrebari.
Poate ca acolo pastorii lor nu sunt asa de "ocupati" ca si preotii nostri si au timp de enoriasi.
Poate pentru ca acolo se face studiu biblic, nu ca la noi in BOR unde NU SE FACE ASA CEVA. Sau se face la o biserica dintr-o suta.
Poate ca la ei atmosfera este mai calda si mai primitoare cand ajungi la intalniri.
Poate gresesc, dar poate nu.
draga Florin nu iti pot da dreptate in argumentele tale. raspunsuri la intrebari poti gasi foarte usor si la noi. cel putin la mine la biserica este un preot tanar care e mereu dispus sa stea de vorba cu credinciosii care ii cer sfatul, e chiar bucuros si dornic sa fie cat mai aproape de comunitate. sta dupa slujba cu fiecare de vorba, il poti contacta telefonic sau acasa. si la fel a fost si vechiul preot care s-a mutat intr-o alta parohie. chiar imi amintesc ca am avut o problema in familie si l-am contactat intr-o zi in timpul saptamanii si ne-am intalnit, i-am povestit despre ce era vorba, mi-a dat sfaturi ce si cum sa fac si ulterior, pana mi s-au rezolvat problemele il sunam sa il mai intreb cate ceva sau chiar ma suna si el, ceea ce dovedeste ca se preocupa de problemele enoriasilor.
de asemenea in cultul penticostal care la mine in localiatate au cateva biserici, un vecin si prieten de al meu care a dorit sa se casatoreasca a intampinat probleme cu conducerea bisericii lor in sensul ca nu doreau sa il cunune in ziua cand si-a programat el nunta. desi mie mi se pare ca preotii fiind in slujba comunitatii ar trebui sa ii ajute sa le fie cat mai usor nu sa le mai faca probleme. si atmosfera calda si prietenoasa e doar aparenta care vor ei sa o afiseze. in realitate lucrurile nu stau chiar asa: se barfesc si intre ei si pe altii si nu sunt asa de buni cum vor ei sa para. vorbesc in special de cei din cultul penticostal unde am cunostinte. mandria lor si fatartnicia care o au mie nu imi place.
in concluzie eu cred ca doar lipsa de credinta si faptul ca se lasa usor influentati de altii ii determina sa isi abandoneze credinta. Dumnezeu sa ne ajute tuturor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07