Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2009, 13:17:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit In Portugalia, preotii nu mai ofera ostia direct in gura credinciosului

Am citit acum o stire cu titlul: "In Portugalia, preotii nu mai ofera ostia direct in gura credinciosului" Motivul? Evitarea raspandirii virusului gripei porcine. “Ostia va fi data in mana, iar preotii trebuie sa isi dezinfecteze mainile foarte bine”, a spus pastorul Feytor Vitor Pinto, sef pe probleme de sanatate in cadrul Bisericii catolice din aceasta tara. Daca si in privinta Trupului lui Hristos mai sunt temeri ca pe langa viata dumnezeiasca luam si un virus, suntem niste rataciti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2009, 13:27:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Costel, tu ai dreptate, te inteleg. Dar ma gandesc si la partea cealalta.Este totusi posibil. E vorba de oameni, de mainile, suflarea lor. Nu e vorba de Trupul Domnului ca atare.
Si cand facem anafura trebuie sa fim curati pe maini, sa fie curat in bucatarie, vase curate, curat trupul si sufletul.
Si la noi sunt semne de intrebare cu lingurita de la impartasanie, icoanele sarutate de toti, etc. N-am auzit sa se fi imbolnavitcineva, dar poti sa stii.
Dumnezeu sa ne ocroteasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2009, 13:40:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Poti avea temeri atunci cand vorbesti de un om, dar daca ajungi sa spui ca si prin impartasire ajungi sa iei un virus, asta implica fie ca insusi Dumnezeu e virusat, fie ca e neputincios sa alunge toata necuratia celui ce s-a impartasit inaintea mea. Ambele variante sunt rataciri.

Nu m-am apropiat niciodata de Trupul Domnului cu frica sa nu iau vreun virus cu ajutorul linguritei. Alta trebuie sa fie frica noastra.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2009, 14:01:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am citit acum o stire cu titlul: "In Portugalia, preotii nu mai ofera ostia direct in gura credinciosului" Motivul? Evitarea raspandirii virusului gripei porcine. “Ostia va fi data in mana, iar preotii trebuie sa isi dezinfecteze mainile foarte bine”, a spus pastorul Feytor Vitor Pinto, sef pe probleme de sanatate in cadrul Bisericii catolice din aceasta tara. Daca si in privinta Trupului lui Hristos mai sunt temeri ca pe langa viata dumnezeiasca luam si un virus, suntem niste rataciti.
Se pregatareste calea anticristului subtil, meticulos, cu argumente rationale!
E vremea ca fiecare sa mearga pe cale cum poate, singur cu sine si cu Domnul in suflet.

Nu am talent la desen, grafica... Dar imaginez o panza astfel: multime de oameni merg pe o cale, spre apus, la capatul careia se deschide haul intunericului. Este agitatie, aglomeratie, nu este spatiu sa respiri. Dintre ei, cativa se inversuneaza sa mearga in sens invers, se straduiesc sa-si faca loc impotriva mersului celorlalti, spre capatul dinspre rasarit al drumului, unde se deschide lumina.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2009, 14:03:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Era mai potrivit urmatorul titlu: "In Portugalia, preotii nu mai au credinta!"
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2009, 14:13:49
romanescu romanescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 1
Implicit sa fim mai smeriti si sa avem mai multa incredere in Dumnezeu!

Am vazut ce probleme ridica modul in care este oferita de catre preot Sf Impartasanie.Sunt putin socata!
Cred ca avem tendinta sa gandim prea mult,abatandu-ne deseori de la partea esentiala a credintei:increderea in Dumnezeu care nu vrea moartea pacatosului.Si nici imbolnavirea lui.
Asa ca eu zic mai degraba sa ne facem noi vrednici de Sf Impartasanie si sa nu ne mai gandim ce se intampla daca primim sau nu Sf Impartasanie cu aceiasi lingurita.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2009, 15:57:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Asta e o problema grava-"frica de a lua impartasanie cu aceeasi lingurita "ca v-om lua virus.Nu am auzit nici un caz ca ar fi luat virus de la lingurita sau ca a sarutat o icoana.Si nu e numai in Portugalia si aici ,acum citiva ani am avut mari discutii cu unul din preotii nostri proaspat hirotonit.

Hotarase dinsul sa foloseasca mai multe lingurite(de argint) pe care le tot stergea cu prosopul dupa fiecare folosire (dezinfectare)

Dupa slujba l-am intrebat de ce procedeaza asa raspunsul a fost: Dna nu ma smintiti! dar eu eram cea smintita.

Bineinteles ca a fost oprit de la asa o mare inselare si ma tot intreb cum sint invatati preotii nostri la scoli in privinta impartasaniei.?Poate este pe aici un parinte sa-mi explice ca tot nu am aflat raspunsul.

Sper ca parintele in cauza foloseste numai o lingurita asa cum s-a folosit de 2000 de ani.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2009, 16:59:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Era mai potrivit urmatorul titlu: "In Portugalia, preotii nu mai au credinta!"
Dorin, nu inteleg de ce sarim sa judecam fara sa privim in detaliu de fapt care este esenta acestei masuri.
Tu zici ceva si gata corul forumului sare cu pregatirea primirii Antihristului!

In momentul in care Trupul lui Hristos este introdus de catre preot in gura pacatosului, acesta din urma ii poate rasufla pe miini respiratia sa pacatoasa, posibil plina de microbi, miini care vor atinge alte zeci/sute de buze si alea pacatoase(ca la catolici). Deci nu are legatura cu puritatea actului in sine sau a credintei. Mie mi se pare o masura de bun simt, mai ales ca ei nu au lingurita care este immuiata in vinul care are calitati dezinfectante datorita alcolului.
Catolicii nu pun la indoiala Taina in sine ci sanatatea celui care-i sufla in miini

La noi nu se prea pune aceasta problema deoarece nici nu prea se impartaseste nimeni decit preotul , citiva copilasi si poate doi trei batrinei iar restul de mireni sa faca bine sa-si bage mintile-n cap. Taiana asta este pazita cu strasnicie
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2009, 17:06:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Era mai potrivit urmatorul titlu: "In Portugalia, preotii nu mai au credinta!"
Eu nu am intilnit niciodata o asemenea remarca rautacioasa din partea catolicilor adresata preotilor ortodocsi.
Oare ce ne face sa fim asa de lipsiti de respect fata de fratii nostrii?
Oare o fi deznadejdea? frica, dezamagirea in ce avem de fapt NOI, foarte frecvent in ograda noastra?
Se spune ca raul cel vedem in aproapele nostru, este de fapt oglindirea noastra
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2009, 17:38:52
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu nu am intilnit niciodata o asemenea remarca rautacioasa din partea catolicilor adresata preotilor ortodocsi.
Glumesti, nu?
Intra pe forumul lor si ai sa fii ingrozit ce vorbe de duh au la adresa noastra, a ortodocsilor si dupa accea mai vorbim.
Eu i-am auzit de multe ori adresandu-se mai mult decat rautacios fata de ortodocsi, ba chiar jicnitor

Last edited by Hector; 24.07.2009 at 17:39:50. Motiv: +
Reply With Quote
Răspunde

Tags
euharistie, ostia

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un spital din Barcelona, anchetat pentru ca ofera tratamente de "vindecare" a homosex florinbrasov0 Generalitati 2 15.06.2010 21:58:43
Acces direct & Teoctist Nichitean Aurelia2010 Stiri, actualitati, anunturi 18 04.03.2010 20:23:52
prostituata lesinata in direct la National tv alexandra28 Generalitati 80 27.07.2007 14:51:22
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 21.01.2007 00:51:39
IN DIRECT LA TV ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 12.01.2007 01:03:48