Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.08.2010, 21:41:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nichifor Crainic - Cântecul Potirului

Când holda taiata de seceri fu gata
Bunicul si tata
Lasara o chita de spice în picioare
Legand-o cucernic cu fir de cicoare;
Iar spicele-n soare sclipeau matasos
Sa-nchipuie barba lui Domnu Cristos.

Când painea-n cuptor semana cu arama,
Bunica si mama
Scotand-o sfielnic cu semnele crucii,
Purtau parca moaste cinstite si lucii
Ca painea, dand abur cu dulce miros,
Parea ca e barba lui Domnu Cristos.

Si iata potirul la gura te-aduce,
Iisuse Cristoase, tu jertfa pe cruce,
Hraneste-ma mama de sfant Dumnezeu.
Ca bobul în spice si mustu-n ciorchine
Esti totul în toate si toate prin tine,
Tu painea de-a pururi a neamului meu.

Din coarda de vita ce-nfasura crama
Bunica si mama
Mi-au rupt un ciorchine, spunandu-mi povestea;
Copile, graira, broboanele-acestea
Sunt lacrimi de mama varsate prinos
La casnele Domnului nostru Cristos.

Apoi, când culesul de struguri fu gata,
Bunicul si tata
In joc de calcaie jucand nestemate
Ce lasa ca rana siroaie-nspumate,
Copile, graira, e must sangeros
Din inima Domnului nostru Cristos.

Si iata potirul la gura te-aduce,
Iisuse Cristoase, Tu jertfa pe cruce;
Adapa-ma, seva de sfant Dumnezeu.
Ca bobul în spice si mustu-n ciorchine
Esti totul în toate si toate prin tine,
Tu, vinul de-a pururi al neamului meu.

Podgorii bogate si lanuri manoase,
Pamantul acesta, Iisuse Cristoase,
E raiul în care ne-a vrut Dumnezeu.
Priveste-te-n vie si vezi-te-n grane
Si sangera-n struguri si frange-te-n paine,
Tu, viata de-a pururi a neamului meu.

Una dintre frumoasele poezii pe care Parintele Teofil Paraian o recita la intalnirea cu tinerii si nu numai...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.08.2010, 07:10:22
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Alfa si Omega TV nu este un post ortodox.
Este un post de televiziune crestin-evanghelic.
Nu are nimic de-a face nici cu sectantii si nici cu Martorii lui Iehova.
Si asa-zisa biserica crestin-evanghelica, ce crezi ca este? Nimic altceva decat tot o secta. Adica tot erezie. Vorbim discutii. Ca se numesc baptisti sau penticostali sau crestini dupa ... sau mai stiu eu cum, tot acolo!
Adevarul e Adevar numai daca e intreg Adevar. Daca in Adevar pui doar un strop de ne-adevar, atunci, gata, s-a terminat!
Citeste Sfintii Parinti.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.08.2010, 09:10:08
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Thumbs up

Foarte frumoasa poezia, Rodica50. In nenumarate feluri isi poate manifesta credinta omul. Dintotdeauna omul si-a expus sentimentele prin scris, pictura, cantec.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.08.2010, 15:33:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dragoste

Zorica Latcu

Pentru Tine, Doamne, numai pentru Tine,
Am cules argintul noptilor de Mai.
Am legat in cantec zumzet de albine,
Glas de alauta, dulce viers de nai.
Am aprins in suflet tinere vapai,
Straluciri de aur, flacari de rubine,
Am cautat in noapte luminate cai,
Catre Tine, Doamne, numai catre Tine.
Am cetit din file vechi, cu slova stearsa,
Stih de preamarire, sfant Numelui Tau,
Am tesut in panza Jertfa Ta nearsa,
Ce-a zdrobit taria vesnicului rau.
Am cantat iubirea sfintelor femei,
Care-au mers la groapa ca sa Ti se-nchine,
Am cusut din raze rauri de scantei,
Pentru Tine, Doamne, numai pentru Tine.
Ti-am trimis spre ceruri tainica solie,
Dragoste curata, dor nepatimas,
Sa-mi gatesti de nunta haina argintie
Si-n sclipiri de soare sa-mi gatesti salas.
Dragostea curata, dorul din solii,
Cu miros de smirna-n ruga sa se-mbine,
Ca sa urce fumu-n valuri viorii,
Catre Tine, Doamne, numai pentru Tine.
Pentru Tine, Doamne, numai pentru Tine,
Vreau sa-mi franga, albe, oasele sub roti,
Vreau sa-mi curga, rumen, sangele din vine,
Trupul meu cel fraged sa mi-l rupa toti.
Invelita-n haina marilor dureri,
Suflet plin de taina lumilor divine,
Sa pasesc pe calea grelelor taceri,
Catre Tine, Doamne, numai pentru Tine.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.08.2010, 15:41:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Zorica Latcu

Grăit-am ieri cu Domnul prin lacrimi și i-am spus:
De noi, cum nu Ți-e silă, preascumpul meu Iisus?
Cum nu-ți întorci Tu fața cu silă de la noi,
Și cum mai vrei să suferi, făptura de noroi?
Cum vrei să calce-n lume piciorul Tău curat,
Cel care peste aripi de înger a călcat?
Cum poala preacurată, Stăpâne, n-o ferești,
În tină omenească să nu ți-o murdărești?
Cum poți să suferi Doamne miros de putregai,
Când ai tămâia dulce a crinilor din Rai?
Cum suferi bezna noastră Tu, Soare strălucit,
Cum poți să rabzi ocara, Tu, Doamne preaslăvit?
Și cum fiind căldura iubirilor cerești,
În inima mea rece Tu vrei să locuiești?
Tu, cel ce stai în cerul cu mari luminători,
În iadul meu, Stăpâne, cum vrei să te cobori?
Ca Petru, ani de-a rândul Te-am izgonit mereu
Ieși de la mine Doamne că păcătos sunt eu.
Dar n-ai plecat, ba încă cu pasul Tău curat
Ai coborât tot cerul în iadul meu spurcat.
Cu pasul Tău pe mine de tot m-ai curățit,
Cu raza Ta tot chipul Tu mi l-ai strălucit,
Cu focul Tău pe mine cel rece m-ai aprins,
Și peste sărăcia mea goală ai întins,
Un colț al hainei Tale, și m-ai făcut bogat,
Mi-ai dat inel, coroană, porfiră de-mpărat,
Mi-ai încăput în suflet, Tu, Cel neîncăput,
Și sufletul meu, iată, Tu cer nou l-ai făcut,
În sufletul meu astăzi, Tu însuți locuiești,
Cu Maica Preacurată, cu cetele cerești.
Și pentru toate-acestea Iisuse prea iubit
În cerul nou din suflet, să fii în veci slăvit.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.08.2010, 17:05:09
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Exclamation "Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Daca acest filmulet ar fi fost prezentat exact asa cum e dar fara sa poarte denumirea de Cuvantul lui Dumnezeu, nu as fi avut nimic de obiectat. Cuvantul lui Dumnezeu este insasi Biblia. Dar oare ce a urmarit autorul filmuletului alegandu-i acest titlu? Capcanele satanei sunt nenumarate. Nu degeaba ni-a atras Bunul Dumnezeu atentia: vor veni prooroci mincinosi....
Draga dobrin7m, vrei sa dovedesti ca ai dreptate ca filmuletul e blasfemie dar argumentezi gresit. In primul rand pt ca filmul nu purta denumirea "Cuvantul lui Dumnezeu" ci "Scrisoare de la Dumnezeu". Nu se putea numi altfel pentru ca tot materialul folosit in acest film a fost luat din SCRIERI nu din inregistrari audio, video sau altceva, era titlul potrivit. Am luat din Dictionarul explicativ: SCRIPTURA=relatare scrisă; text. Atunci nu e o bleasfemie ca a luat citate dintr-un text scris si a numit-o "scrisoare".Apoi sa stii ca atunci cand Dumnezeu a avertizat ca vor veni proroci mincinosi zicea ca vor veni proroci care vor proroci lucruri diverse de ala Sale. Cum ai vazut prea bine tote cuvintele din filmulet sunt din Biblie deci nu contrazic pe Dumnezeu! nu sunt prorocii mincinosi de care se vorbea. Prorocii mincinosi sunt cei ce anuleaza Biblia, adica anuleaza ceea ce Dumnezeu ne-a lasat SCRIS prin Duhul Sfant. Acestia nu au anulat, din contra au scos in evidenta. Autorul filmuletului ne dadea si indicatii de unde a luat textele, chiar daca le-a scos din context. Si daca imi amintesc bine si in Bise O. din Romania se scot textele Bibliei din context ca doar nu recita toata Biblia cand se spune Tatal Nostru!!! Sau la ora de religie, banuiesc ca in zilele acestea ii invata pe copii cele 10 porunci a lui Dumnezeu. In acest caz trebuie sa le scoata din text, nu? Nu poate un prof. sa ia Biblia la rand ca ar avea nevoie de 3 saptamani ca sa ajunga la Porunci si un an sa o termine daca citeste cca 4 pagini pe zi. Stii unde se afla scrise Poruncile in Biblie? sau Tatal Nostru? Stii din gura cui au iesit cuvintele care le-am pus ca titlu? (sper ca nu consideri blasfemie si asta:). ?

Ms pt timpul dedicat si dc ai alte argumente mai solide sau chiar si intrebari, scrie-le. numai bine, Violeta
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2010, 08:37:42
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Stii din gura cui au iesit cuvintele care le-am pus ca titlu? (sper ca nu consideri blasfemie si asta:). ?
Sa inteleg ca tu ai facut filmuletul? De aceea esti asa vehementa?
O intrebare: de ce nu ai pus icoane si simboluri ortodoxe in filmulet? asa nu ar mai fi fost controverse , de apartenenta clipului, desi cineva spunea ca a aparut la o televiziune evanghelica.

in rest, dintotdeauna cand dezbatem pe teme diverse din Biblie , normal ca dam si exemple. Nu am contestat asta. Iarasi tipic sectantilor, rastalmacirea in toate. Se vede clar ca esti deja mult influientata de ei. Sau oi fi altceva decat ortodox, si te dai aici ortodoxa?
In acest caz ce pot spune decat ca iarasi inselatoria sectantilor.

Daca exista o scrisoare a lui Dumnezeu catre omenire cu siguranta era la loc de cinste langa celelalte scrieri din Biblie. Toata Biblia este cuvantul, sau scrisoare, cum vrei tu sa zici, de la Dumnezeu. Clipul da senzatia a altceva, a secta care incearca sa aduca noi membrii prin folosirea textelor din Biblie.
Iar daca nu e asa, ci e facut de tine din dragoste pentru Dumnezeu, ca asa ai simtit tu, fara alte scopuri, foarte bine. Dar atunci de ce a aparut difuzat la o televiziune evanghelica? Deci care a fost scopul crearii lui?
Fiecare isi arata credinta dupa cum simte. Dar trebuia atunci sa fii cinstita de la inceput si sa spui, nu sa lasi loc interpretarilor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.08.2010, 12:58:56
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Exclamation Am fost cinstita si Dumnezeu vede!

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu ai facut filmuletul? De aceea esti asa vehementa?
O intrebare: de ce nu ai pus icoane si simboluri ortodoxe in filmulet? asa nu ar mai fi fost controverse , de apartenenta clipului, desi cineva spunea ca a aparut la o televiziune evanghelica.

in rest, dintotdeauna cand dezbatem pe teme diverse din Biblie , normal ca dam si exemple. Nu am contestat asta. Iarasi tipic sectantilor, rastalmacirea in toate. Se vede clar ca esti deja mult influientata de ei. Sau oi fi altceva decat ortodox, si te dai aici ortodoxa?
In acest caz ce pot spune decat ca iarasi inselatoria sectantilor.

Daca exista o scrisoare a lui Dumnezeu catre omenire cu siguranta era la loc de cinste langa celelalte scrieri din Biblie. Toata Biblia este cuvantul, sau scrisoare, cum vrei tu sa zici, de la Dumnezeu. Clipul da senzatia a altceva, a secta care incearca sa aduca noi membrii prin folosirea textelor din Biblie.
Iar daca nu e asa, ci e facut de tine din dragoste pentru Dumnezeu, ca asa ai simtit tu, fara alte scopuri, foarte bine. Dar atunci de ce a aparut difuzat la o televiziune evanghelica? Deci care a fost scopul crearii lui?
Fiecare isi arata credinta dupa cum simte. Dar trebuia atunci sa fii cinstita de la inceput si sa spui, nu sa lasi loc interpretarilor.
Dumnezeu sa ma judece daca am mintit!!!! Nu am facut eu filmuletul! Doar ca am ramas placut impresionata de cat de original este mesajul din film. Opreste-te de a ma jigni si acuza, lasa sa ma judece Dumnezeu daca mint. Dar dumneata nu mi-ai raspuns la unele intrebari si mi-ar face placere sa cunosc raspunsurile sincere ala dumitale, daca STII sa raspunzi.
"Si daca imi amintesc bine si in Bise O. din Romania se scot textele Bibliei din context ca doar nu recita toata Biblia cand se spune Tatal Nostru!!! Sau la ora de religie, banuiesc ca in zilele acestea ii invata pe copii cele 10 porunci a lui Dumnezeu. In acest caz trebuie sa le scoata din text, nu? Nu poate un prof. sa ia Biblia la rand ca ar avea nevoie de 3 saptamani ca sa ajunga la Porunci si un an sa o termine daca citeste cca 4 pagini pe zi. Stii unde se afla scrise Poruncile in Biblie? sau Tatal Nostru?"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.08.2010, 14:52:08
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Dumnezeu sa ma judece daca am mintit!!!! Nu am facut eu filmuletul! Doar ca am ramas placut impresionata de cat de original este mesajul din film. Opreste-te de a ma jigni si acuza, lasa sa ma judece Dumnezeu daca mint. Dar dumneata nu mi-ai raspuns la unele intrebari si mi-ar face placere sa cunosc raspunsurile sincere ala dumitale, daca STII sa raspunzi.
"Si daca imi amintesc bine si in Bise O. din Romania se scot textele Bibliei din context ca doar nu recita toata Biblia cand se spune Tatal Nostru!!! Sau la ora de religie, banuiesc ca in zilele acestea ii invata pe copii cele 10 porunci a lui Dumnezeu. In acest caz trebuie sa le scoata din text, nu? Nu poate un prof. sa ia Biblia la rand ca ar avea nevoie de 3 saptamani ca sa ajunga la Porunci si un an sa o termine daca citeste cca 4 pagini pe zi. Stii unde se afla scrise Poruncile in Biblie? sau Tatal Nostru?"
Ma intrebi daca stiu unde se afla poruncile in Biblie, sau Tatal nostru? De ce ? Tu nu stii?
sau trebuie sa dovedesc cuiva ce stiu sau ce nu stiu?

Oare in ce am scris mai sus nu a fost explicit?
citez: in rest, dintotdeauna cand dezbatem pe teme diverse din Biblie , normal ca dam si exemple. Nu am contestat asta. Iarasi tipic sectantilor, rastalmacirea in toate. Se vede clar ca esti deja mult influientata de ei. Sau oi fi altceva decat ortodox, si te dai aici ortodoxa?
In acest caz ce pot spune decat ca iarasi inselatoria sectantilor.

aici ma referam clar ca nu contest ca atunci cand dezbatem Biblia putem da exemple concrete de citate. Important este scopul pentru care faci asta.
Nimeni nu indrazneste sa ia citate din Biblie, sa le puna intr-o anumita ordine, alta decat in Scriptura si sa zica iata Scrisoarea lui Dumnezeu prin decizia lui insasi.
In schimb profesorul de religie, preotul, si noi oamenii, luam citate din Biblie, ni le spunem unul altuia, incercam sa ni le explicam spunand: iata Cuvantul lui Dumnezeu.

Nu te-am jignit cu nimic, Doamne fereste. Arata-mi unde te-am jignit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.08.2010, 15:13:50
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit plictisitor pana in panzele albe

sincer... pe mine ma plicitsesc vrajelile astea ale protestantilor... se dau ei mari crestini da tot o apa si un pamant sunt si ei, ca si noi, fiecare turma are oile ei negre...... da intr-adevar cuvintele sunt luate din Biblie da nu ma emotioneaza cu nimik modul in care au pus ei... prefer sa citesc Biblia si sa ascult Tatal Nostru si Crezul.... adica cu ce drept iau ei cuvintele lui Dumnezeu care sunt SACRE si le pun ei, le amesteca, fac ei filmulete dupa capul lor ??? chiar nu imi plac deloc vrajelile astea ale lor....mai degraba ma emotioneaza un cor care canta Psalmul 50 sau o rugaciune ortodoxa sau o predica a unui preot, decat facaturile astea......................halal...............
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunat Anna Alte Religii 14 07.11.2017 18:59:48
toti sfintii florin112 Sfinti Parinti (Patrologie) 8 10.01.2013 18:47:12
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 22:09:55
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 13.04.2008 23:13:31