Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2011, 00:18:41
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Uriasii din vechime!!!

Cartea lui Enoch (o carte considerata apocrifa)


Capitolul 7



1. Pe când copii oamenilor se înmulțiseră în acele zile, s-a făcut că ficele lor s-au născut grațioase și frumoase. 2. Și atunci, când îngerii, copiii Cerurilor, le-au văzut, s-au îndrăgostit de ele; și ei și-au spus unii altora: să ne alegem femei din rasa oamenilor și să avem copii cu ele.
Cartea lui Enoh
3
3. Atunci, Samyaza, șeful lor a zis: " Eu mă tem că voi nu veți fi în stare să vă împliniți gândul vostru". 4. " Și că eu voi suporta singur pedeapsa pentru crima voastră". 5. Dar ei au răspuns: noi vă jurăm. 6. Și noi ne legăm cu toții cu blestem; noi nu vom schimba cu nimic planul nostru, noi vom săvârși ceea ce am hotărât. 7. Într-adevăr ei au jurat și s-au legat între ei printr-un legământ cu blestem. Ei erau în număr de 200 și coborau din Adis, loc așezat în apropierea muntelui Hermon. 8. Acest munte era denumit Hermon (în original Armon ), pentru că acolo au jurat și s-au legat printr-un legământ cu blestem. 9. Iată numele șefilor lor: Samyaza, șeful lor, Urakabarameel, Akibeel, Tamiel, Ramuel, Danel, Azkeel, Sarakmyal, Asael, Armers, Batraal, Anane, Zavebe, Samsaveel, Ertael, Turel, Yomyael, Arazeal. Aceștia erau șefii celor 200 de îngeri; și restul erau toți cu ei. 10. Și ei și-au ales fiecare câte o femeie, și s-au apropiat de ele și au conviețuit cu ele; și ei le-au învățat vrăjitorii, farmece și însușirile rădăcinilor și arborilor. 11. Și aceste femei au zămislit și au născut uriași. 12. Statura lor era de 300 de coți. Ei au înghițit tot ce munca oamenilor poate să producă, și n-a fost chip să fie săturați. 13. Atunci s-au întors împotriva oamenilor înșiși ca să-i mănânce. 14. Și au început a se repezi la păsări, la dobitoace, la târâtoare și la pești, pentru a-și potoli foamea cu carnea lor și setea cu sângele lor. 15. Și atunci pământul a murmurat împotriva celor răi.


Capitolul 8


1. Azayel i-a mai învățat pe oameni să facă săbii, cuțite, scuturi, platoșe, oglinzi; el le-a arătat cum să facă brățări și podoabe, cum să folosească vopsele, arta de a-și înegri sprâncenele, de a folosi pietrele prețioase și tot soiul de spoieli, astfel încât oamenii s-au stricat. 2. Nelegiuirea s-a întins; depravarea s-a înmulțit, creaturile încălcau orice ordin și distrugeau tot ce le ieșea în cale. 3. Amazarak i-a învățat tot felul de vrăjitorii, de farmece și însușirile rădăcinilor. 4. Armers i-a învățat arta de a dezlega vrăjitoriile. 5. Barkayal i-a învățat arta de a urmării stelele. 6. Akibeel i-a învățat semnele. 7. Tamiel i-a învățat astronomia. 8. Și Asaradel i-a învățat mișcările lunii. 9. Și oamenii, pe punctul de a pieri, au murmurat și glasurile lor s-au ridicat până la cer. Capitolul 9
Cartea lui Enoh
4
1. Atunci Mihail și Gabriel, Rafael, Suryal și Uriel, își coborâră privirile lor din Cer spre pământ, și au văzut valurile de sânge care-l înroșeau; și nedreptățile care se săvârșeau; și și-au spus unul altuia: "Aceasta este larma strigătelor lor". 2. Pământul căruia i s-a furat copiii și-a ridicat glasul până la porțile Cerului. 3. Către voi, o! spirite cerești , către voi se ridică plângerile sufletelor spunând: Obțineți pentru noi dreptate de la Prea-Înaltul. Atunci ei au spus Domnului și Stăpânului lor ; Tu ești Domnul domnilor, Zeul zeilor, Regele regilor. Tronul gloriei Tale se înalță pentru veșnicie, și pe veci Numele Tău este sfințit și slăvit. Tu ești binecuvântat și slăvit pentru totdeauna. 4. Tu ești Creatorul, Stăpânul preamărit al tuturor lucrurilor; nimic nu este ascuns privirilor Tale; Tu stăpânești peste toate și nimic nu poate ocoli puterea Ta. 5. Tu ai văzut ce a făcut Azazyel; cum i-a învățat pe oameni tot felul de nedreptăți, și cum a arătat el lumii tot ce se petrece în Ceruri. 6. Samyaza, de asemenea, a învățat pe oameni vrăjitorii, el pe care Tu l-ai așezat deasupra tuturor camarazilor săi . Ei s-au însoțit cu ficele oamenilor; au păcătuit cu ele și s-au dezonorat. 7. El le-au dezvăluit lor crimele cele mai dezgustătoare. 8. Și femeile au născut uriași. 9. Și tot pământul a fost acoperit de sânge și fărădelegi. 10. Și iată acum, că sufletele celor morți, ridică glasurile către tine. 11. Și s-au ridicat plânsetele lor până la porțile cerului. 12. Vaietele lor urcă spre tine; oamenii nu pot să scape de silniciile care acoperă fața pământului. Însă Tu cunoști toate lucrurile, chiar înainte ca ele să ia ființă. 13. Tu cunoști toate lucrurile: Tu știi tot ce se întâmplă și totuși nu ne spui nimic. 14. Pentru atâtea crime, ce trebuie să facem noi celui rău ? Capitolul 10 1. Atunci Prea-Înaltul, Cel mare și Sfânt, și-a făcut auzită vocea. 2. Și îl trimise pe Arsayalalyur la fiul lui Lameh ( adică Noe ). 3. Îi spuse: Vorbește-i în Numele Meu, dar ascunde-te de ochii lui. 4. Apoi dezvăluiește-i marele prăpăd care va face să piară toți oamenii: întrucât apele potopului se vor revărsa pe toată fața Pământului și toate creaturile vor fi distruse. 5. Dar învață-l calea de a scăpa; spune-i lui în ce chip rasa lui va avea ființă pe tot pământul. 6. Apoi, Domnul spuse către Rafael: " Prinde-l pe Azazyel, leagă-i picioarele și mâinile; aruncă-l în întunericul veșnic și părăsește-l în pustia Dudael". 7. Fă să plouă peste el pietre grele și ascuțite; învăluiește-l în întuneric deplin. 8. Să rămână acolo pentru totdeauna, fie ca fața sa să rămână acoperită cu un voal gros; și fie ca el să nu mai vadă lumina niciodată. 9. Și când se va face ziua judecății, aruncă-l în foc. 10. Între timp, curăță pământul pe care îngerii l-au dezonorat; prevestește-i viață; prevestește-i că Eu îl voi reînvia. 11. Fii oamenilor nu vor pieri cu toții, din pricina tainelor pe care veghetorii lor li le-au arătat și pe care ei le-au arătat urmașilor lor.




Cum va explicati , nu o luati pe faptul ca daca nu este scris in Biblie nu este adevarat , este scris repet din Cartea lui Enoch o care considerata de Biserica ca fiind '' neadevarata''
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 07.02.2011 at 00:25:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2011, 15:17:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uriașii în tradițiile populare

Istoria uriasilor pe pamant este un mister care se pare ca va si ramane, dupa toate aparentele. Un mic reportaj in acst sens (http://gamato.ro/play-videos.php?id=...ara-comentarii - din care puteti trage propriile concluzii), iar mai jos cate ceva din legendele cu uriasi.

Uriașii, acest popor fantastic al tradițiilor românești, ne este prezentat ca aparținând primelor timpuri ale antropogenezei. Ei sunt cunoscuți în tradiția populară sub diferite nume precum: urieși, jidovi, tătâni, tartori sau tătari. Ei ar fi locuit pământul înaintea oamenilor obișnuiți iar legendele povestesc multe lucruri ciudate despre neamul lor.

Uriașii făceau parte din categoria oamenilor giganți, un singur uriaș fiind echivalentul a douăzeci și cinci de oameni obișnuiți[1] Datorită puterilor lor extraordinare sunt numiți cu epitetele de „pozniți” și „voinici fără pereche”. Dimensiunile lor erau colosale. Capul lor era cât o bute mare, părul lung și încâlcit, ochii extrem de mari, trupul planturos, mâinile și picioarele lungi și mersul șleampăd. Când se deplasau călcau din deal în deal[2], puteau duce o vacă în spate fără vreun efort, puteau transporta copaci imenși din care își construiau case iar când se delasau prin pădure, prăvăleau în urma lor copacii făcând pârtii largi prin pădure. Când beau secau pâraiele și râurile, revărsau lacurile când se scăldau, cu ciocanele lor erau în stare să prăvălească stânci enorme, iar paloșele lor erau în stare să reteze vârfurile munților.[3]

Femeile uriașilor erau voinice, muncitoare, guralive și posedau un caracter mult mai blând decât al soților lor.

Deși deseori amintiți în legende și basme ca luptători, uriașii erau pașnici de felul lor, devenind periculoși numai când erau agresați sau înfuriați. Deși există mențiuni mitico-folclorice despre uriași antropofagi (posibil căpcăunii cunoscuți și sub denumirea de cap-câni) aceștia nu mâncau carne de om ci mai degrabă trăiau în bună înțelegere cu oamenii. Se spune că stirpea uriașilor a dispărut în urma potopului.

De altfel, unul dintre cele mai cunoscute motive în poveștile despre uriași este tocmai acela al luării oamenilor în poală de către fata de uriaș dimpreună cu boii și cu plugul cu care aceștia lucrau pămantul. Motivul semnifică, așa cum vom vedea, o acțiune civilizatoare a uriașilor asupra oamenilor obișnuiți, acești uriași nefiind chiar atât de fantastici pe cât par. Revelatoare în acest sens este o legendă din satul Căpâlna (jud Sălaj) : Familia de uriași de la Podu Gogoronii, unde se află Casa Uriașului, avea trei copii, doi feciori și o frumusețe de fată pe nume Nimilica, care este descrisă ca fiind foarte prietenoasă cu oamenii ”mici” pe care-i ocrotea și îngrijea. Nimilica cea frumoasă (Nimilica in limba traco-daca ar fi însemnat Nimicuța, Micuța), culegând hribe prin pădure, ajunse la marginea unei poenițe unde vede niște făpturi mici – de acolo de sus le vede ca pe niște furnici – scormonind pamântul cu un cârlig tras de boi, și aceștia mici, după măsura lor. Și-a zis frumoasa Nimilica: Ce bine m-aș juca cu acele mici jucării, hai să le iau acasă… Se coborî în vale, luă jucăriile în zadie, și le duse acasa și se jucă cu ele. Sosește tatăl și vede acele mici făpturi cu care se juca frumoasa Nimilica și o întrebă: De unde le ai fetica mea?… De jos de lângă râul mare, acolo scormonesc pamântul cu un cârlig. Și mai sunt și altele, toate scormonesc pamântul și șesul de lângă râu… Fetica mea, nu ai făcut bine că le-ai luat de la rostul lor, du-le-n grabă și le așează frumușel de unde le-ai luat. Aceste mici făpturi sunt urmașii noștri pe aceste plaiuri. Noi suntem trecători pe aici dar ei vor moșteni dealurile, pădurile, văile și râurile care acum sunt ale noastre… du-le fiica mea acolo de unde le-ai luat… Nimilica adânc s-a întristat, a ascultat însă povața tatălui și le-a pus din nou în zadie și le-a dus la locul lor. Frumoasa Nimilica ieșea deseori pe culmea dealului și privea spre valea râului cel mare și admira micile făpturi. A trecut vremea zi de zi… Dar într-o zi uriașii și-au strâns lucrurile și au plecat..[4]


Sursa: http://coltul-adevarului.blogspot.co...riasii_13.html
Attached Images
File Type: jpg schelet_thumb[2].jpg (42,2 KB, 20 views)
File Type: jpg schelet de urias.jpg (26,2 KB, 16 views)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2011, 15:34:10
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici este o explicatie foarte simpla:in Scriptura zice ca fii lui Dumnezeu s-au amestecat cu ficele oamenilor si asa s-au format uriasii...Dar cine erau fii lui Dumnezeu si ficele oamenilor?Ei bine...fii lui Dumnezeu este de fapt semintia lui Seth si din cate stim Set era o persoana buna iar ficele oamenilor erau semintia lui Cain si noi stim ce a facut Cain...Si prin acest amestec genetic s-a format o anomalie.Din fericire acei uriasi s-au pierdut in timpul Potopului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2011, 15:39:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Din fericire acei uriasi s-au pierdut in timpul Potopului.
Si Goliat de unde provenea atunci?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2011, 16:03:14
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Goliat nu era un urias era doar o persoana binefacuta ceva gen Mr.T sau Chuck NorrisPe bune acum crezi ca Goliat era considerat un urias?Daca David era mic de inaltime asta este partea a doua
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2011, 16:12:05
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie mi se pare ca nenea Templier Knight deschide la threaduri non-stop....nu comenteaza nimic....doar sta si se uita la cum se cearta altii... stiu, ca si eu am cazut in capcana...

Last edited by Ana.Maria.; 07.02.2011 at 16:15:11.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2011, 16:14:23
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
mie mi se pare ca nenea Templier Knight deschide la theaduri non-stop....nu comenteaza nimic....doar sta si se uita la cum se cearta altii... stiu, ca si eu am cazut in capcana...
Si bine ar fi sa nici nu existe certuri...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2011, 16:22:53
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit sa'tare

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
mie mi se pare ca nenea Templier Knight deschide la threaduri non-stop....nu comenteaza nimic....doar sta si se uita la cum se cearta altii... stiu, ca si eu am cazut in capcana...
Ei... nu e asta :)) doar ca in fiecare zi vad , aud lucruri care ma intereseaza si care nu prea le stiu , asa deschid cate un topic , si din fire nu sunt prea bagaret , adik nu fac comentarii inutile celorlalti , decat daca e nevoie , intelegi?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2011, 16:31:15
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ei... nu e asta :)) doar ca in fiecare zi vad , aud lucruri care ma intereseaza si care nu prea le stiu , asa deschid cate un topic , si din fire nu sunt prea bagaret , adik nu fac comentarii inutile celorlalti , decat daca e nevoie , intelegi?
bine, cum spui tu. Scuze!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2011, 16:33:59
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
bine, cum spui tu. Scuze!
Ei nu- i nimic , stai linistita , nu m-am suparat :P
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare