Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2011, 22:52:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, dar n-am stiut ca exista si confirmarea. Era clar ca sunt trucate.
Totusi cred ca trebuie sa retinem ceva important din aceasta intamplare: impactul imaginilor asupra omului...
Ca s-ar fi putut vorbi mult si bine despre uriasi si oricine ar zice "du-te, ba, de-aici...". Dar daca omul vede poza, nu mai verifica informatia, crede imediat. Chiar daca sfideaza logica, nu conteaza, va broda o poveste!
Ca dovada, acele imagini au fost preluate de multe situri, reviste, dar cu explicatii foarte diferite! Si nu au verificat informatia, dar au gasit explicatii.
Asta spune mult despre cat de usor se construiesc miturile cand omul se bazeaza pe mintea lui proasta.

(ps.. aviz cautatorilor de ozn-uri, extaterestrii, paranormal etc..)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2011, 09:37:31
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cartea lui Enoh e apocrifa. Ingerii (si cei cazuti) sunt spirite, nu au trup, nu au cum sa se imperecheze sau sa transmita modificari genetice, nu au gene si ADN! :)
Si e si ilogic, fii lui Dumnezeu ar trebui sa fie partea pozitiva, nu ingerii cazuti. Oamenii traiau cateva sute de ani, dupa aceea traiau 120. Dar asta dupa potop, pentru ca Noe si familia lui au trait tot cateva sute de ani. Uriasi mai erau si pe timpul lui Moise.
Inteleg ca e apocrifa.....Insa Biblia noastra nu e apocrifa...
Uriasii sunt des mentionati in textele biblice.
Gasim texte despre uriasi in diferite carti ale bibliei, dintre care amintim :Numeri 13: 32,33 :Deuteronom 1:28 :'' Deuteronom 3: 11: 1Samuel 17: 4-7 : ''Poate ca cel mai sugestiv pasaj este cel din Geneza capitol 6, verset 4: !"

Deci? ......No comment....nu putem interpreta dupa mintea noastra plebee ce e scris in Scripturi , ca atunci ar interveni multe alte pb.....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.02.2011, 09:41:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Inteleg ca e apocrifa.....Insa Biblia noastra nu e apocrifa...
Uriasii sunt des mentionati in textele biblice.
Dar eu nu am zis ca nu ar fi fost uriasii, ci doar ca nu e corecta cea cu impreunarea ingerilor. Am si scris ca urasi mia erua si pe timpul lui Moise, de fapt atunci e o descriere mai clara a lor. Apoi au cam disparut.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.02.2011, 09:56:00
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit catalin2

no bine.....dar explica-mi atunci mai detaliat te rog frumos...cine si ce erau uriasii si cum au aparut, vrei?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.02.2011, 10:29:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
no bine.....dar explica-mi atunci mai detaliat te rog frumos...cine si ce erau uriasii si cum au aparut, vrei?
Eu nu stiu mai mult decat ce scrie in Biblie. Uite, am gasit un articol complet, arata toate citatele din Biblie. De asemnea, sunt aratate si popoare mai aproape de zilele noastre, giganti din Patagonia intalniti dupa descoperirea Americii.
Cum arata citatele din Sfanta Scriptura, uriasii aveau peste 3 metri. Si Goliat avea tot 3 metri inaltime.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2011, 10:40:44
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Iti multumesc mult!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2011, 11:09:39
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Fii lui Dumnezeu, erau ingeri...ingerii veghetori defapt, care au trecut peste cuvantul lui Dumnezeu si s-au impreunat cu fiicele oamenilor.
"1. Iar după ce au început a se înmulți oamenii pe pământ și li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime." Asta este din Biblie...

In cartea lui Enoch, scrie clar ca erau ingeri...

[SIZE=2][SIZE=2]
"1. Pe cand copii oamenilor se inmultisera in acele zile. s-a facut ca ficele lor s-au nascut gratioase si
frumoase.
2. Si atunci, cand ingerii, copii Cerurilor, le-au vazut, s-au indragostit de ele; si ei si-au spus unii altora: sa
ne alegem femei din rasa oamenilor si sa avem copii cu ele."

Si mai explicit, tot in Cartea lui Enoch:

[SIZE=2][SIZE=2]
"2. De ce ati abandonat inaltimile sfinte ale cerului, locuintele voastre eterne, pentru a merge sa pacatuiti
cu femeile. De ce v0ati indragostit de ficele oamenilor; v-ati insotit de ele; v-ati dedat cu ele la lucruri care
tin de copii pamantului, si ati dat nastere unei rase nelegiuite?
3. Voi care erati spirite ale cerului, avand sfintenie si viata eterna, v-ati murdarit cu femeile, v-ati dedat la
muncile carnii, ati zamlisit in sange, v-ati purtat ca si aceia care sunt numai din sange si carne.
4. Ei, au fost creati pentru a muri.
5. Iata de ce le-am dat lor femei, in scopul de a convietui cu ele pentru a procrea copii care sa le pastreze
rasa pe pamant.
6. Dar voi ati fost creati ca spirite curate inca de la inceput voi aveti o viata eterna, voi nu puteti muri.
7. Si de aceea Eu nu v-am dat voua femei, pentru ca fiind spirite curate voi trebuia sa locuiti in cer.
8. Si acum uriasii care sunt rezultatul targului dintre spirit si carne, se vor numi pe pamant spirite rele si
ele vor trai pe pamant. Ei vor procrea la randul lor spirite rele, pentru ca ei tin de cer cu o parte a firii lor
pentru ca isi trag samanta din ingerii veghetori cei s finti. Ei vor deveni deci spirite rele pe pamant si se
vor numi spirite ale raului. Locuinta spiritelor ceresti este cerul; iar pamantul este locuinta spiritelor
pamantesti care sunt nascute din pamant.
9. Spiritele uriasilor vor fi ca norii care aduc peste pamant nenorociri de toate soiurile, ciume, razboiul,
foamea.
10. Si doliul. Ele nu vor bea si nu vor manca, invizibile pentru toate privirile, ele se vor amesteca intre
barbati si femei, pentru ca ele au primit viata in zilele de nimicire si masacru."


[/SIZE]
[/SIZE]
[/SIZE]
[/SIZE]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2011, 11:51:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Quod erat demonstrandum....

Fii lui Dumnezeu, erau ingeri...ingerii veghetori defapt, care au trecut peste cuvantul lui Dumnezeu si s-au impreunat cu fiicele oamenilor.
"1. Iar după ce au început a se înmulți oamenii pe pământ și li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime." Asta este din Biblie...


exact ce afirmasem si eu....totusi nu poate fi mistificata Biblia....dupa bunul plac al unora...
despre Enoch nu vb pt este declarata.....apocrifa, desi.....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2011, 11:59:43
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Adevarul este intotdeauna...undeva la mijloc..! :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.02.2011, 12:11:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Fiii lui Dumnezeu este de fapt semintia lui Seth si din cate stim Set era o persoana buna, iar ficele oamenilor erau semintia lui Cain si noi stim ce a facut Cain. Si prin acest amestec genetic s-a format o anomalie. Din fericire acei uriasi s-au pierdut in timpul Potopului.
Partea cu fiii lui Dumnezeu si fiii oamenilor este numita astfel si de Sfantul Ioan Gura de Aur, in "Omilii la Facere".
Cat despre Potop si disparitia uriasilor, imi pare interesanta si oarecum logica explicatia.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Fii lui Dumnezeu sunt urmasii lui Set, cei care au inceput sa cheme numele Domnului, iar fiicele oamenilor sunt descendente a lui Cain, numite astfel deoarece au ratat posibilitatea de a-si transcede conditia de creatura cazuta. Si-a ales fiecare "pe cine a voit" arata desfraul general care a dus si la potop.
Exact, impartirea "fiilor" este corecta, ca si inmultirea pacatelor, care a dus la Potop.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare