Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2010, 18:40:37
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit dar am controlat in Biblia ortodoxa si toate cuvintele sunt ca acolo

eu nu am cautat cine l-a realizat ci am vrut sa ma asigur ca e Cuvantul lui Dumnezeu si ESTE. Intr-adevar nu sunt icoane dar tot ce zice sunt cuvinte de la Dumnezeu si asta e foarte important pt mine. De mult timp ma intrebam, daca Dumnezeu ar vrea sa-mi vorbeasca ce anume mi-ar putea spune!? Si am descoperit cu acest video asa ca multumesc lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.08.2010, 20:33:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In esenta este bun,indiferent de cine este facut. Puteti ignora imaginile si sa va downloadati doar mp3-ul si zic ca e totul ok.
Punctele care le trateaza sunt in regula,nu intra nicidecum in controverse teologice.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.08.2010, 00:35:02
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit este un post evanghelist care a folosit cuvinte din Biblia Ortodoxa??

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
De fapt Alfa si Omega Tv,care a difuzat clipul ,este clar un post evanghelist.
incredibil, de ce ar fi folosit texte din Scriptura ortodoxa? nu cred ca nu-s ortodocsi!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.08.2010, 09:43:18
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Ar fi bine sa crezi. Si te poti si convinge.

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
incredibil, de ce ar fi folosit texte din Scriptura ortodoxa? nu cred ca nu-s ortodocsi!
Intra pe site-ul lor si te convingi imediat ca sunt sectanti!
Asa fac: in mijlocul unui mare si curat Adevar, strecoara samanta minciunii.
Ademenesc cu asemenea filmulete sau cuvantari dulcege, care plac urechii / ochiului, si, cand esti bine "ambalat", strecoara samanta de venin, pe care nici nu o mai distingi. O inghiti si , gata, ai cazut.
Intra pe site-ul lor si o sa vezi ce imagini au acolo, nu apare o icoana sau o biserica ortodoxa. Nimic de la "noi". Totul de import. Ai vazut vreodata o revista a martorilor lui Iehova? Exact acel tip de imagini.
Si oricum, se simte din tot, atmosfera nu este nici pe departe ortodoxa.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.08.2010, 10:40:57
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
incredibil, de ce ar fi folosit texte din Scriptura ortodoxa? nu cred ca nu-s ortodocsi!
Pentru eretici,cea mai folosita arma este Sfanta Scriptura.Numai ca ei o interpreteaza dupa mintea si poftele lor.
Diavolul e mare teolog,insa un lucru nu are: smerenia.Si nu ii place Biserica,icoanele ,sfintele Taine,sfintii.Astea il ard.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.08.2010, 15:30:46
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Intra pe site-ul lor si te convingi imediat ca sunt sectanti!
Ai vazut vreodata o revista a martorilor lui Iehova? Exact acel tip de imagini.
Alfa si Omega TV nu este un post ortodox.
Este un post de televiziune crestin-evanghelic.
Nu are nimic de-a face nici cu sectantii si nici cu Martorii lui Iehova.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2010, 17:34:58
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pentru eretici,cea mai folosita arma este Sfanta Scriptura.Numai ca ei o interpreteaza dupa mintea si poftele lor.
Diavolul e mare teolog,insa un lucru nu are: smerenia.Si nu ii place Biserica,icoanele ,sfintele Taine,sfintii.Astea il ard.
Sunt de aceeasi parere. Sectantii inlocuiesc icoanele si obiectele de cult cu omul. In toate imaginile lo,r centrul este omul plasat intr-o lume idilica, aproape ireala. De aici recunosti cea ce sunt de fapt. Versurile din aceasta scrisoare sunt intradevar cuvant cu cuvant din Sfanta Scriptura. Dar oare doar si simplul fapt de a le pune intr-o alta ordine in verset decat sunt ele la origine in Biblie nu este asta clar o blasfemie? Daca Dumnezeu vroia sa avem mesajul sau, in ordinea pe care acum autorul ne-o induce, o facea. Un exemplu concret de interpretare gresita, de transformare a Sfintei Scripturi in arma impotriva adevaratelor valori crestin-ortodoxe, asta este de fapt filmuletul prezentat. Asta este arma principala a sectantilor de atragere de noi membrii. Cuvinte din Biblie, puse intr-o alta ordine, pe fond muzical si imagini idilice. Cat de perfid este diavolul si cat de bine cunoaste natura umana.
Cu siguranta ca daca exista la propriu aceasta scrisoare a lui Dumnezeu nu ramanea nedescoperita ca , doar acum in aceste veacuri cine stie ce secta sa o descopere si sa o arate lumii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2010, 18:39:02
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit ai argumente ca este o blasfemie?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Versurile din aceasta scrisoare sunt intradevar cuvant cu cuvant din Sfanta Scriptura. Dar oare doar si simplul fapt de a le pune intr-o alta ordine in verset decat sunt ele la origine in Biblie nu este asta clar o blasfemie? Cuvinte din Biblie, puse intr-o alta ordine,
buna dobrin7m, eu sunt ortodoxa dar cercetez Scriptura Ortodoxa zilnic. Ai argumente pentru a fi sigur ca e blasfemie schimbarea ordinei cuvintelor din Biblie? In realitate NU a schimbat Biblia, ca asta stiu ca nu permite Dumnezeu, sta scris in Apocalipsa chiar la sfarsit. Apoi tine cont ca Biblia Ortodoxa contine vreo 80 documente (numite si carti); a fost scrisa pe parcursul a 1600 de ani, de catre aproximativ 40 de scriitori provenind din cele mai diverse medii sociale, autori inspirati de Dumnezeu (acceptati si de stiinta si de traditie/biserica). Nu stiu sa spun cu exactitate cand au fost puse impreuna aceste 80 scrieri si au format Biblia. A fost si este tradusa in peste 400 de limbi, mai mult este "suportul" a peste 3000 de culte si religii, fiind si hrana spirituala a peste 4 miliarde de credinciosi!? Biblia este o carte unica in lume! Ea este singura carte inspirata de Duhul Sfant, deci singura care spune adevarul nedegenerat!
Prima (cea mai veche) Biblie românească completă (Vechiul Testament si Noul Testament) tradusă după originalul grecesc, pe vremea lui Șerban Cantacuzino, a fost publicată la București abia in anul 1688.
Sunt foarte curioasa daca exista argumente solide pentru a dovedi ca e blasfemie. astept raspunsul tau.
multumesc, Violeta
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2010, 21:39:55
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
buna dobrin7m, eu sunt ortodoxa dar cercetez Scriptura Ortodoxa zilnic. Ai argumente pentru a fi sigur ca e blasfemie schimbarea ordinei cuvintelor din Biblie? In realitate NU a schimbat Biblia, ca asta stiu ca nu permite Dumnezeu, sta scris in Apocalipsa chiar la sfarsit. Apoi tine cont ca Biblia Ortodoxa contine vreo 80 documente (numite si carti); a fost scrisa pe parcursul a 1600 de ani, de catre aproximativ 40 de scriitori provenind din cele mai diverse medii sociale, autori inspirati de Dumnezeu (acceptati si de stiinta si de traditie/biserica). Nu stiu sa spun cu exactitate cand au fost puse impreuna aceste 80 scrieri si au format Biblia. A fost si este tradusa in peste 400 de limbi, mai mult este "suportul" a peste 3000 de culte si religii, fiind si hrana spirituala a peste 4 miliarde de credinciosi!? Biblia este o carte unica in lume! Ea este singura carte inspirata de Duhul Sfant, deci singura care spune adevarul nedegenerat!
Prima (cea mai veche) Biblie românească completă (Vechiul Testament si Noul Testament) tradusă după originalul grecesc, pe vremea lui Șerban Cantacuzino, a fost publicată la București abia in anul 1688.
Sunt foarte curioasa daca exista argumente solide pentru a dovedi ca e blasfemie. astept raspunsul tau.
multumesc, Violeta

Suntem noi oare mai buni decat insusi Dumnezeu sa indraznim sa schimbam ordinea cuvintelor cuprinse in Cartile Sfinte? Daca exista aceasta scrisoare a lui Dumnezeu , chiar si luand citate din diverse capitole pentru a o compune, nu ar fi trebuit sa aiba loc de cinste in Sfanta Scriptura? Cum , cel mai important mesaj al lui Dumnezeu catre oameni sa il gasim acum in anul 2010 noi oamenii? codificat , culegand versete? Sau oare cei care au facut-o , au facut-o intentionat cu scop precis? Fiecare om care a citit Biblia, a citit la momentul respectiv versetele respective. De ce acum trebuie puse intr-o alta ordine?
Eu nu contest alcatuirea Bibliei, si nici cum s-a format ea de-a lungul istoriei. Dar oare tu vrei sa zici ca Biblia este in continua scriere? Altfel ce legatura are formarea Bibliei cu filmuletul prezentat? Daca acest filmulet ar fi fost prezentat exact asa cum e dar fara sa poarte denumirea de Cuvantul lui Dumnezeu, nu as fi avut nimic de obiectat. Cuvantul lui Dumnezeu este insasi Biblia. Dar oare ce a urmarit autorul filmuletului alegandu-i acest titlu? Capcanele satanei sunt nenumarate. Nu degeaba ni-a atras Bunul Dumnezeu atentia: vor veni prooroci mincinosi....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2010, 21:44:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nichifor Crainic - Cântecul Potirului

Când holda taiata de seceri fu gata
Bunicul si tata
Lasara o chita de spice în picioare
Legand-o cucernic cu fir de cicoare;
Iar spicele-n soare sclipeau matasos
Sa-nchipuie barba lui Domnu Cristos.

Când painea-n cuptor semana cu arama,
Bunica si mama
Scotand-o sfielnic cu semnele crucii,
Purtau parca moaste cinstite si lucii
Ca painea, dand abur cu dulce miros,
Parea ca e barba lui Domnu Cristos.

Si iata potirul la gura te-aduce,
Iisuse Cristoase, tu jertfa pe cruce,
Hraneste-ma mama de sfant Dumnezeu.
Ca bobul în spice si mustu-n ciorchine
Esti totul în toate si toate prin tine,
Tu painea de-a pururi a neamului meu.

Din coarda de vita ce-nfasura crama
Bunica si mama
Mi-au rupt un ciorchine, spunandu-mi povestea;
Copile, graira, broboanele-acestea
Sunt lacrimi de mama varsate prinos
La casnele Domnului nostru Cristos.

Apoi, când culesul de struguri fu gata,
Bunicul si tata
In joc de calcaie jucand nestemate
Ce lasa ca rana siroaie-nspumate,
Copile, graira, e must sangeros
Din inima Domnului nostru Cristos.

Si iata potirul la gura te-aduce,
Iisuse Cristoase, Tu jertfa pe cruce;
Adapa-ma, seva de sfant Dumnezeu.
Ca bobul în spice si mustu-n ciorchine
Esti totul în toate si toate prin tine,
Tu, vinul de-a pururi al neamului meu.

Podgorii bogate si lanuri manoase,
Pamantul acesta, Iisuse Cristoase,
E raiul în care ne-a vrut Dumnezeu.
Priveste-te-n vie si vezi-te-n grane
Si sangera-n struguri si frange-te-n paine,
Tu, viata de-a pururi a neamului meu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunat Anna Alte Religii 14 07.11.2017 19:59:48
toti sfintii florin112 Sfinti Parinti (Patrologie) 8 10.01.2013 19:47:12
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 23:09:55
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 23:27:05
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 14.04.2008 00:13:31