Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2011, 08:30:53
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Frumusetea fizica si frumusetea interioara

Multi dintre noi judecam oamenii dupa aparenta asa cum se intampla si in filmul Shallow Hal. Ce parere aveti de atractia fizica dintre un barbat si o femeie si despre frumusetea exterioara?
Cum facem sa scapam de aceasta superficialitate?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2011, 10:02:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce consideri superficialitate? Atractia fizica sau frumusetea exterioara? Ca sa stim ce discutam..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2011, 10:36:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Trupul nostru este dar al lui Dumnezeu. Iar frumusețea trupului este un talant pe care îl oferă El.
La fel, Dumnezeu a rânduit ca bărbatul să fie atras de femeie, iar femeia să fie atrasă de bărbat, cu scopul sfintei uniuni trupești dintre ei, în primul rând pentru ca oamenii să se înmulțească și să umple Pământul, dar și ca să își afle împlinirea unul în altul și amândoi împreună cu Cristos, prin Cristos și în Cristos.
Din nefericire, omul, dotat cu voință proprie, singura creatură capabilă să reziste intenției lui Dumnezeu, deturnează prea adesea aceste daruri de la scopul lor. Așa cum face și cu facultățile sufletului, cu rațiunea lui, cu voința lui, cu libertatea lui, tot așa face și cu facultățile trupului.
Cunoscând bine aceste lucruri, sfinții au privit frumusețea trupului și ca pe un pericol pentru suflet: o ispită. Cu multe rugăciuni, Sfântul Cristofor a cerut lui Dumnezeu să ia de la el frumusețea neobișnuită cu care era înzestrat. Este sfântul zugrăvit adesea cu cap de oaie. Deci, dacă sfinți atât de înaintați pe drumul desăvârșirii dovedesc prudență în a fugi de păcat și a nu se expune ispitei, ar fi bine să luăm aminte. Nu este neapărat necesar să facem ca Sf Cristofor și să cerem Domnului să ne urâțească, dar ar fi bine să ne rugăm ca eventuala noastră frumusețe să fie nu spre pieirea noastră, ci spre mai marea glorie a Lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2011, 11:06:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Unii crestini spun ca frumusetea nu e buna, inteligenta nici atat! Sa fie din cauza ca le lipsesc si atunci strugurii TREBUIE sa fie acri?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2011, 11:23:28
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Unii crestini spun ca frumusetea nu e buna, inteligenta nici atat! Sa fie din cauza ca le lipsesc si atunci strugurii TREBUIE sa fie acri?
Nu, nu e din cauza asta, ci pur si simplu pentru ca frumusetea exterioara si inteligenta "fura ochiul", adica ies in evidenta primele si atunci omul, cel fara profunzime, se ia dupa ele. Frumusetea nu este rea, daca spunem asta e echivalent cu a spune ca Dumnezeu e rau, pentru ca El a facut totul si totul a iesit bun si frumos din mainile Sale. Nici inteligenta nu e rea, ca Dumnezeu l-a facut pe om inteligent, nu prost, numai ca inteligenta este altfel inteleasa in crestinism. Ea este inteleasa ca intelepciune si nu ca desteptaciune, asa cum din pacate se intelege si astazi. Deci, daca frumusetea n-ar "lua ochii" si inteligenta nu s-ar "urca la cap", ele ar fi firesti si bune.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2011, 11:41:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Unii crestini spun ca frumusetea nu e buna, inteligenta nici atat! Sa fie din cauza ca le lipsesc si atunci strugurii TREBUIE sa fie acri?
Crestinii nu spun ca frumusetea nu e buna. Numai ca atunci cand se raporteaza la cele doua aspecte ale frumusetii (exterior-interior) nu vor sa se amageasca. De aceea, dau credit celei cu care pot trece in vesnicie, celei interioare.

Si noi ar trebui sa invatam ca, asemenea lui Dumnezeu, sa cautam la inima, nu la chipul omului. Este valabil si in caz personal, cautand mai ales spre cele dinlauntru, decat spre cele din afara ale noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2011, 12:05:25
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa parerea mea atractia fizica nu tine cont intotdeauna de frumusetea fizica a celui care atrage.
Sunt unii oameni care daca i-ai lua pe "bucatele" nu au nimic frumos fizic. Dar "ansamblul" este surprinzator de atractiv. Sau unii sunt de-a drepul urati dar atag atentia asupra lor. Au ceva... au pe "vino-ncoace".

Apoi sunt oameni pe care nici nu-i vezi, nu-s urati nu-s frumosi insa daca ai norocul sa-i auzi, sa vorbesti cu ei te cuceresc. Acestia nu sunt obiectul atractiei fizice si sunt cei mai protejati impotriva iubitorilor de aventuri, a vanatorilor de suflete.

Frumusetea fizica este un dar nepretuit! Dar este si o povara pentru cei care nu stiu sa-l foloseasca.
Frumisetea fizica face foarte rar pereche cu modestia. Duhul mandriei cotropeste fara mila pe omul frumos fizic si asa incepe chinul: celui frumos si mandru nimic nu-i este pe masura valorii lui, este vesnic nemultumit, vrea tot ce-i mai bun, din ce in ce mai bun. Dar gaseste tot mai greu ce cauta. Culmea suferintei lui este cand constata ca nu este indeajuns de frumos, ba ca este chiar urat. Doamne fereste!
Frumusetea insotita de inteligenta nu este departe de categoria de mai sus. Multi / multe isi pierd capul cand se vad atat de frumosi si destepti... Isi zic: sunt perfect/a! Si mandria clocaie in ei.
Desi INTELIGENTA pare a fi sinonima cu INTELEPCIUNEA noi stim ca nu este chiar asa...
Asadar cel mai de dorit ansamblu este : frumusete fizica + inteligenta + intelepciune

Se spune ca ardeleanul a ajuns ultimul la impartirea calitatilor si nu mai ramasese decat frumusetea si prostia si pus sa aleaga a facut un scurt si "intelept" rationament: "...No, apoi, frumusetea este trecatoare..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2011, 12:11:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

In mod firesc, natural , D.zeu a pus aceasta atractie in om , pe care noi o numim fireasca sau spontana (adica este in firea lucrurilor), intre barbat si femeie cu scopul intemeiat in una din primele sale porunci de la zidirea omului : ,, ...cresteti si va inmultiti ..."
In felul acesta barbatul si femeia se simt atrasi unul catre celalalt in primul rid pe calea simturilor . Nici un barbat , precum nici femeile, nu stau atunci cind privesc un semen de sex opus sa judece precum computerele daca exista vreun temei ,,logic"ca celalalt sa ii placa . Vai, cum ar fi aratat lumea daca era sortita sa functioneze astfel . Aceasta este atractia fireasca , ,,basic instinct" , care asa cum am spus este de origine dumnezeiasca .
Dar de aici, adica de la un lucru firesc, si pina la exagerarea firescului este cale lunga sau poate prea scurta !
Impotriva unor comportamente firesti (foame, sete , nevoi intime, imbracaminte , somn) se lupta atunci cind este cazul din considerente bine stiute si nu dupa bunul plac . De fapt , lupta dupa bunul plac (ca asa am eu chef acum, sau ca neavind ce face vreau sa mai slabesc 8 Kg., etc) nu este un comportament de om cu judecata.
Nevoile firesti ale omului, f. bine incuscrite cu simturile acestuia, cad lesne si repede la discretia ispititorului devenid atit de simplu cai de manevra catre ceea ce voieste el . Pt. aceasta omul duce lupta neintrerupta cu exgerarea instinctelor si a nevoilor firesti . Cu cit tinde, cu cit tinteste , un loc mai linga D.zeu in eternitate cu atit si lupta este ami aspra, mai apriga.
Mai trebuie adaugat ca in momentul in care te preocupa dumnezeirea si viata viitoare atunci deja se spune ca te intereseaza sau chiar te indeletnicesti cu cele duhovnicesti . Ori viata duhovniceasca nu exista sa ti-o conduci singur : asa vreau eu acum si nu am treaba de alte pareri ! Aceea , dupa cum bine stim, nu se conduce dupa ureche , adica dupa cum ni se pare ca ,,ne arata noua Duhul", cum ne sfatuieste pe noi Duhul , dupa cit de sensibili ni se pare ca suntem noi la duh , ca atunci cu duh cu tot ajungem in alta parte decit unde dorim . Daca gindim in mod constant asa vom afla la un moment dat ca duhul calauzitor nu mai este de mult Duhul Sfint ci alt duh . Duhul sfint cel adevarat ne invata sa avem mai intii de toate calauza imbunatatita, duhovnic incercat in lupta pt. mintuire si abia de la acesta se incepe trairea in duh si adevar.
Exista autori , sfinti celebri desigur , care au scris serios de profund si frumos , despre lupta cu simturile si nevoile atunci cind ele sunt incinse de ispititor , adica intotdeauna . Cel mai cunoscut dintre ei , desi nici pe departe sa fie singurul , a fost Sf. Isaac sirul in celebra ,,Paza celor cinci simturi".
Lupta duhovniceasca pe care o duce omul cit traieste este pt. revenirea sa ,cit mai bine, la simturile si in starea terbuintelor si a instinctelor firesti , naturale , nepervertite de la zidirea sa . Lupta impotriva atractiei intime viciata dintre barbat si femeie , atractie pervertita luciferic ca traire, ca rasunet afectiv in om , exagerata ca intensitate , viciata temporal , adica de a fi omniprezenta, si care tinde sa puna stapinire pe gindire constituindu-se ca norma de viata in interactiunea barbat-femeie ( de aceea in mod vulgar femeile simple -sa le zicem- spun ca ,,barbatii gindesc in mod curent prin sau cu altceva decit creierul" !)... este una din marile lupte pe care trebuie sa le duca omul in viata sa din aceasta lume .
Si ca o ultima remarca : ne invata parintii pustiei egiptene ca pe acest diavol al desfrinarii nu a reusit nimeni sa-l invinga luptidu-se cu el , ci dor fugind de el !

Asadar , intre zidirea lui D.zeu (omul bine intruchipat) si paza simturilor la nivel de curatenie se gaseste lupta duhovniceasca !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 06.05.2011 at 12:25:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.05.2011, 12:26:30
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

"Doi iubiti merg pe strada tinandu-se de mana. Pe langa ei trece o fata foarte frumoasa. baiatul intoarce capul si o admira. Iubita lui ii da un ghiont, iar el zice: Ce e draga, ce e frumos si lui Dumnezeu ii place."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.05.2011, 12:50:56
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred că trebuie să scăpăm....dacă era așa, în loc de față, ne făcea Dumnezeu cu avatare din acelea cum are facebookul când nu uploadezi poze :D

lăsând gluma la o parte și eu îmi pusesem la un moment dat problema dacă dorința de a fi lângă un partener care să te atragă fizic (nu mă refer aci la modul pătimaș de a fi atras) nu e cumva superficială...dar după ce am citit din părintele Stăniloaie care vorbea de rolul atracției fizice în adâncirea comuniunii dintre soți, sau din Ioan Gură de Aur care vorbea despre felul cum frumusețea tinerelor îi poate împiedica pe viitorii soți să facă fapte nedemne de un creștin(și nu se referea numai la adulter), m-am lămurit că nu e cazul să mai îmi pun problema în continuare....

oricum merită subliniat ce spunea Vintage mai devreme...deși frumusețea e absoultă percepțiile noastre sunt relative...mie mi s-a întâmplat în trecut să mi se spună despre fete pe care le consideram frumoase că ”sunt urâte cu spume” .....dar vba aia ”e frumos ce-ți place ție”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
frumusetea interioara a omului Marta Generalitati 46 07.04.2014 23:57:33
Frumusetea colindelor Rodica52 Craciunul - Nasterea Domnului 86 08.01.2013 14:50:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 17:10:01
Frumusetea inmormantarii traiasca_budismul Intrebari utilizatori 1 09.03.2010 08:21:00
Frumusetea interioara versus frumusetea exterioara dayana_18 Nunta 3 22.02.2007 22:09:12