Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2024, 01:40:18
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 729
Implicit Biserica ca taină | Mitr. Ierotheos Vlachos

ÎPS Ierotheos Vlachos despre taine:

https://www.youtube.com/watch?v=yoTizgKhORE

Taina potrivit Sf. Ap. Pavel

1 Timotei 3, 16 - Taina dreptei credințe
Și cu adevărat, mare este taina dreptei credințe: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înălțat întru slavă.

1 Corintieni 2, 7 - Înțelepciunea de taină
Ci propovăduim înțelepciunea de taină a lui Dumnezeu, ascunsă, pe care Dumnezeu a rânduit-o mai înainte de veci, spre slava noastră,

Efeseni 3, 8-9 - Iconomia tainei
Mie, celui mai mic decât toți sfinții, mi-a fost dat harul acesta, ca să binevestesc neamurilor bogăția lui Hristos, de nepătruns, și să descopăr tuturor care este iconomia tainei celei din veci ascunse în Dumnezeu, Ziditorul a toate, prin Iisus Hristos

Efeseni 1, 9 - Taina voii Sale
Făcându-ne cunoscută taina voii Sale, după buna Lui socotință, astfel cum hotărâse în Sine mai înainte

Efeseni 6, 19 - Taina Evangheliei
Rugați-vă și pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei

Coloseni 2, 2 - Taina lui Dumnezeu
Ca să se mângâie inimile lor, și ca ei, strâns uniți în iubire, să aibă belșugul deplinei înțelegeri pentru cunoașterea tainei lui Dumnezeu-Tatăl și a lui Hristos

1 Timotei 3, 9 - Taina credinței
Păstrând taina credinței în cuget curat.

Taina potrivit Sfinților Părinți

Sf. Ioan Gură de Aur: „Ea se numește taină fiindcă privim nu ceea ce vedem, ci vedem unele și credem altele.”

Sf. Ignatie Teoforul: „Stăpânitorul veacului acestuia n-a cunoscut fecioria Mariei, nașterea din ea, și moartea Domnului. Trei taine răsunătoare care s-au săvârșit întru liniștea lui Dumnezeu.”

Sf. Iustin Martirul: „Dracii se supun și astăzi numelui lui Hristos” - cel ce pomenește numele lui Hristos săvârșește și el o taină (ÎPS Ierotheos)

Sf. Vasile cel Mare: „Să se însemneze cu semnul crucii cei ce nădăjduiesc în numele Domnului nostru Iisus Hristos și să ne întoarcem spre răsărit în timpul rugăciunii.” - Aceasta este o taină, pe care am primit-o de la strămoșii noștri, din gură în gură (ÎPS Ierotheos)

Sf. Ioan Gură de Aur: „Fă taină din rugăciune.”

ÎPS Ierotheos

„Toate cele ce se săvârșesc în Biserică sunt taine. Toată Biserica este o taină.”

„Temelia tuturor tainelor sunt: taina curățirii, taina luminării, și taina îndumnezeirii.”
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mistica, patristica, pavel, taina, taine