Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2012, 23:01:43
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
În cazul ăsta îți recomand Sfânta Scriptură, Sinoadele Ecumenice, Tratatele de Dogmatică (chiar dacă nu tot ce scrie acolo este neapărat dogmă), Scrieri ale Sfinților Părinți. Deocamdată nu le am pe toate la mine și, din câte știu, ocupă un loc cam mare într-o bibliotecă.
Decebal, am cerut macar o simpla enumerare a dogmelor. Vad ca nu stiti raspunde.
Daca v-as intreba care Persoane constituie Trinitatea, ce mi-ati raspunde? Ca sunt Trei Persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant, sau m-ati trimite mai degraba sa consult zeci de carti pentru a afla singura raspunsul? Eu sunt sigura ca ar fi prima varianta pentru ca stiti raspunsul fara sa clipiti macar, in timp ce la intrebarea care sunt dogmele nu stiti raspunsul, de aceea raspundeti evaziv trimitandu-ma la studiu si inca si asta extrem de vag.
Daca ar depinde mantuirea oamenilor de raspunsul corect la intrebarile despre dogme, nu stiu cati ar trece testul...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2012, 23:06:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

-Dogma Sfintei Treimi - Dumnezeu este unul in fiinta si intreit in persoana (cata iubire..... )
-Judecata - (viata are sens, nedreptatea si mila nu vor ramine nerasplatite)
-Viata vesnica - moartea mortii
-Tatal este in toate : natura om,univers,cer ,vazute si nevazute
-Dumnezeu are un Fiu !
-Fiul lui Dumnezeu s-a intrupat si a devenit om,pentru ca noi sa redevenim placuti lui Dumnezeu
-Mantuirea nu se putea face din cer,nici de un om ,nici de un inger,ci doar de catre Fiul lui Dumnezeu
-Fiul lui Dumnezeu s-a facut om,si a luat astfel 2 firi ,intr-o singura persoana .Firea lui Dumnezeu,cea din veci,si firea umana ,luata din pantecele fecioarei.El a luat pentru totdeauna firea umana,si nu se va desparti niciodata de ea
-Hristos trebuia rastignit pentru ca pacatul si moartea sa fie iertate.Nu se putea aduce ceva mai de pret lui Dumnezeu ,decat insusi trupul Fiului lui Dumnezeu.Doar aceasta jertfa a putut curata pe deplin
-Prin jertfa Fiului avem iertarea pentru pacate, omorirea mortii, restaurarea firii umane,indumnezeirea ei
- Duhul lui Dumnezeu este desavarsitorul mantuirii
-Duhul lui Dumnezeu se manifesta in oameni prin har,care este un dar al lui Dumnezeu.
Oamenii se cheama ca au harul Duhului,precum multi stam si ne incalzim la soare,razele lui ne ating pe toti ,dar nici unul nu cuprinde intreg soarele,si nu micsoreaza prin caldura sa,capacitatea soarelui
-Duhul vobeste prin oameni.Cand toti de aceiasi credinta au o aceiasi parere , atunci aceea vine de a Duhul,caci este un Duh al pacii
- Harul lui Dumnezeu nu vine prin vreun merit propriu,nici prin vointa noastra ,ci este darul lui Dumnezeu , si ne este dat prin Duhul,nu pe alta cale: materiala,meditatie,merit ,efort,etc
-Harul este urmare directa a jertfei lui Hristos .Harul desavarseste trupul cel nou nascut la viata
- Harul nu se da decat prin Taina. Deoarece este exclusiv darul lui Dumnezeu obtinut prin jertfa lui Hrsitos,si trimis prin Duhul, atunci cand se da harul trebuie participarea acestor 3 persoane : Dumnezeu care primeste ,Hristos care e adus jertfa ,Duhul care da efectiv harul
-Aceste 3 manifestari se gasesc in slujba Euharistiei.
Euharistia este rejertfirea lui Hristos,mai putin prin omorire ,ci prin prefacere.
Toata jertfa se petrece si in chip vazut,caci este adresata oamenilor.
Jertfa se face prin intermediul vazut al painii, deoarece ea trebuie mancata apoi de credinciosi .
-Hristos se preface in paine doar pentru a fi mancat
Nu exista alt sens al acestei jertfe decat de a fi mancata ,si a fi de folos credinciosilor.In consecinta nu exista alt mijloc de patrundere a harului in noi ,decat prin trupul lui HRISTOS , care doar aparent mai are forma painii
- Biserica este trupul lui Hristos ,caci s-a umplut de trupul sau real,prin impartasanie
- Harul conlucreaza apoi cu voia omului,pentru a se manifesta in fapte
Nici harul nu forteaza liberatatea omulu.Nici omul singur fara har nu poate face faptele cele bune.
-Fara rugaciune sufletul omului este mort
-Dupa toata acerasta pregatire,omul va trebui sa renasca la viata cea noua,calauzit fiind de har,si prin voie proprie
-Pacatul omoara dragostea
- Iubirea desavarsita consta in curatirea noastra interioara .
Luam astfel cunostinta cu lumea virtutilor si parasim treptat lumea ingusta a pacatului propriu
-Si ultima dogma si cea mai mare ,la care ajungem dupa curatirea interioara ,si dupa rodirea virtutilor :
''Iubirea fara margini a lui Dumnezeu , si iubirea aproapelui ca pe sine insusi''

Last edited by iustin10; 28.08.2012 at 23:09:32.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2012, 23:10:15
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Decebal, am cerut macar o simpla enumerare a dogmelor. Vad ca nu stiti raspunde.
Și normal că nu știu, că doar nu sunt Dumnezeu să cunosc toate dogmele, și nici dogmatist de meserie pentru a le cunoaște în detaliu pe cele ortodoxe.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Daca v-as intreba care Persoane constituie Trinitatea, ce mi-ati raspunde? Ca sunt Trei Persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant, sau m-ati trimite mai degraba sa consult zeci de carti pentru a afla singura raspunsul? ........
Problema cu Sfânta Triadă sau Sfânta Treime nu este chiar așa de simplă precum pare la prima vedere. Și da, te-a trimis și te trimit în continuare la studiul cu sudoare al celor pe care ți le-am indicat mai sus. După cum ți-am mai spus, subiectul este mult prea generalist, mult prea vast pentru a putea fi tratat pe un forum pe un fir de discuție.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2012, 23:16:03
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Multumesc Iustin.

Doar pentru tine o intrebare suplimentara: daca fara Har nu facem fapte bune iar Harul il primim doar prin Euharistie, inseamna ca ceilalti care nu iau Euharistia nu fac fapte bune?

Pentru ceilalti: sunteti deacord ca cele enumerate de Iustin sunt dogmele ortodoxe? Mai stiti si altele?
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.08.2012, 23:19:22
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Doar pentru tine o intrebare suplimentara: daca fara Har nu facem fapte bune iar Harul il primim doar prin Euharistie, inseamna ca ceilalti care nu iau Euharistia nu fac fapte bune?
Cine a spus vreodată în Biserica Ortodoxă că Harul îl primim doar prin Euharistie?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2012, 23:19:54
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Și normal că nu știu, că doar nu sunt Dumnezeu să cunosc toate dogmele, și nici dogmatist de meserie pentru a le cunoaște în detaliu pe cele ortodoxe.


Problema cu Sfânta Triadă sau Sfânta Treime nu este chiar așa de simplă precum pare la prima vedere. Și da, te-a trimis și te trimit în continuare la studiul cu sudoare al celor pe care ți le-am indicat mai sus. După cum ți-am mai spus, subiectul este mult prea generalist, mult prea vast pentru a putea fi tratat pe un forum pe un fir de discuție.
Daca este normal sa nu stiti dogmele, atunci eu nu mai am nici o intrebare pentru dvs.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2012, 23:22:50
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Daca este normal sa nu stiti dogmele, atunci eu nu mai am nici o intrebare pentru dvs.
Unde am spus eu că este normal să nu știu dogmele? Și cine ți-a spus ție că numai tu ai întrebări?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2012, 23:24:16
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cine a spus vreodată în Biserica Ortodoxă că Harul îl primim doar prin Euharistie?
Decebal, tu urmaresti firul conversatiei? Era vorba despre postarea lui Iustin despre dogme. Macar el a dat un raspuns intrebarii. Daca ti se pare vreuna gresita esti liber sa arati greseala. Daca insa nu stii, asteapta sa mai raspunda si altii sau urmeaza-ti propriul sfat cu cititul bibliotecii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.08.2012, 23:24:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cine a spus vreodată în Biserica Ortodoxă că Harul îl primim doar prin Euharistie?
De fapt as vrea sa zic ca fara Impartasanie nu il putem primi. Mai exista si alte taine,dar fara Impartasanie suntem lispiti de Hristos
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.08.2012, 23:27:17
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Unde am spus eu că este normal să nu știu dogmele? Și cine ți-a spus ție că numai tu ai întrebări?
Cum adica unde ai spus? Iar incepi? Uite in bold:

"Și normal că nu știu, că doar nu sunt Dumnezeu să cunosc toate dogmele, și nici dogmatist de meserie pentru a le cunoaște în detaliu pe cele ortodoxe. "

Hotaraste-te, este normal sau nu sa stii sau sa nu stii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 03:28:25
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Diferite slujbe de inmormantare danyel Slujba inmormantarii 10 23.11.2009 13:32:37