Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.01.2007, 20:12:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Diferenta majora intre un ateu si un crestin este ca primul nu are capacitatea sa-l cunoasca pe al doilea, in timp ce un crestin il poate cunoaste pe ateu mai bine decat se cunoste ateul pe sine insusi.
Esti sigur ? Salut Alexandru!
  #62  
Vechi 23.01.2007, 20:40:31
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Este o diferenta intre a cunoaste oameni si a crede ca duhuri invizibile inchipuite in preistoire se ocupa de ei. Influenta cu magia religioasa exista si ateismul este o protectie in fata acestor idei.
  #63  
Vechi 23.01.2007, 21:30:03
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Este o diferenta intre a cunoaste oameni si a crede ca duhuri invizibile inchipuite in preistoire se ocupa de ei. Influenta cu magia religioasa exista si ateismul este o protectie in fata acestor idei.
Devine frustrant...replicile tale pot avea macar o data tangenta cu subiectul? Te rog...Cer prea mult??! E o dovada de la fel de multa logica si coerenta cat a unui copil de doi ani. Desi de data asta citisem primele 8 cuvinte si speram ca va fi acesta postul care va avea legatura cu subiectul...apoi ai trantit vesnicul "duhuri invizibile inchipuite"...esti probabil unul din putinele exemple de atei fundamentalisti :D oameni care nu pot spune mai mult de "duhuri invizibile" si "zeitatile sunt simboluri"...GATA...am priceput ideea ta...acum...de dragul tau...mai spune si altceva...hai ca poti...
  #64  
Vechi 23.01.2007, 21:46:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Salutare. Eu nu inteleg cum este crestin-ortodox cristibos56, cand el nu face decat sa jigneasca si sa-l ponegreasca atat de mult pe niceboyrom si pe ceilalti care se pretind a fi atei si homo, cand Biblia spune clar: "Nu judeca ca sa nu fii judecat". Eu sunt de parere ca trebuie sa acceptam pe aproapele nostru, indiferent de cum este el(ateu, homo, hot, desfranat, drogat,etc.), noi sa le spunem adevarul din Biblie, dar fara insulte si aroganta, pt ca acestea sunt roadele MANDRIEI si in rest sa-L lasam pe DUMNEZEU sa le deschida mintea si vointa de a-si reveni la viata placuta Lui. Pace!
  #65  
Vechi 23.01.2007, 22:41:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

cristiboss, nu ma lua in nume de rau, dar te agiti prea mult pentru a critica niste oameni pacatosi, cum suntem si noi deasemenea. Stiu ca a fi credincios inseamna in primul rand a fi smerit, ori din replicile scrise de tine am observat xenofobie pt oamenii care traiesc cum vor ei, avand atitudini extremiste de izolare si indepartare fata de cei cu idei ateiste, plus ca poate niceboyrom si ceilalti de-o parere cu el afirma intentionat ca sunt necredinciosi cu scopul a te enerva pe tine, iar tu chiar stai acum sa crezi un oarecare tip care si-a facut user pe acest forum ca este ateu si alte alea, facundu-i pe plac lui dandui raspunsuri pe masura. Ai face mai bine daca te-ai ruga pt ei cum a facut Iisus pt noi, nu crezi? Pace voua!
  #66  
Vechi 24.01.2007, 00:39:39
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Despre ateism, faptul ca personajele imaginare nu se explica altfel.
  #67  
Vechi 01.02.2007, 22:23:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

jeniffer draga...noi te intelegem pe tine, dar intelege si tu pe ceilalti si incearca sa ne mai lasi cu ideile tale ateiste. Stim si noi ca ateii cer dovezi si demonstratii stiintifice, dar gata, vorbeste si tu despre altceva ca deja ne-ai plictisit.
:|
  #68  
Vechi 02.02.2007, 21:53:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
cristiboss, nu ma lua in nume de rau, dar te agiti prea mult pentru a critica niste oameni pacatosi, cum suntem si noi deasemenea. Stiu ca a fi credincios inseamna in primul rand a fi smerit, ori din replicile scrise de tine am observat xenofobie pt oamenii care traiesc cum vor ei, avand atitudini extremiste de izolare si indepartare fata de cei cu idei ateiste, plus ca poate niceboyrom si ceilalti de-o parere cu el afirma intentionat ca sunt necredinciosi cu scopul a te enerva pe tine, iar tu chiar stai acum sa crezi un oarecare tip care si-a facut user pe acest forum ca este ateu si alte alea, facundu-i pe plac lui dandui raspunsuri pe masura. Ai face mai bine daca te-ai ruga pt ei cum a facut Iisus pt noi, nu crezi? Pace voua!
Draga Veilur,ai dreptate si inca foarte mare dreptate.Nu este o reactie normala pentru un crestin, dar m-am saturat de cei care ne iau peste picior sau repeta mereu si mereu aceleasi ineptii. Din cauza lor am facut intradevar jocul necuratului .Dar crede-ma nu am facut-o cu rautate ci dintr-o revolta interioara ajunsa in asemenea cazuri la extrema. Ce vor ei? Sa le demonstram un adevar de cind lumea! Existenta lui DUMNEZEU. O fac in deridere sau pentru a ne enerva. Ai dreptate. O sa aiba cine o sa-i judece. Astfel de oameni sint de plins si de compatimit pentru suferinta si pacatul lor.
  #69  
Vechi 03.02.2007, 18:10:21
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Duhurile simbolice de bine si rau descrise in culturile antice au devenit cu monoteismul fiinte reale pentru unii, dar scrierile fantastice despre zei nu sint realitate.
  #70  
Vechi 03.02.2007, 21:29:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Duhurile simbolice de bine si rau descrise in culturile antice au devenit cu monoteismul fiinte reale pentru unii, dar scrierile fantastice despre zei nu sint realitate.
Cum faci diferenta dintre real si fictiune ? Argumenteaza-ti teoria! Dezvolta-ti ideile, nu le expui mecanic si atit. Sper ca nu esti un "robot"ci o finta reala nu o fictiune asa cum iti place tie la nebunie. Pentru o fata ar trebui sa fi mai nuantata, mai sensibila in ceea ce exprimi si crezi cu atita tarie. Oricum, realul este al meu si fictiunea este a ta .DUMNEZEU este omniprezent inclusiv in ceea ce nu crezi tu, in lumea in care traim, respiram, ne bucuram, ne intristam, ridem, plingem si murim trupeste. DUMNEZEU SA TE LUMINEZE ! +
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05