Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.08.2011, 12:59:54
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Am o nelămurire. Dacă mama ta este atât de bolnavă, nu ascultă de tine sau de altcineva dar nu este declarată iresponsabilă (sau care o fi termenul) în mod legal, cum te-ai gândit că o vei interna?
pai tocmai asta e problema, ca nu prea exista solutii

LaPetitMoc, mi-a spus cineva de Fundatia Estuar http://www.estuar.org si am sa ma interesez sa vad ce informatii aflu despre activitatile lor si cum ne-ar putea ajuta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.08.2011, 13:04:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și de ce nu încerci să găsești mai întâi soluții pentru asta?
De ce pui boii înaintea jugului?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.08.2011, 13:22:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Am o nelămurire. Dacă mama ta este atât de bolnavă, nu ascultă de tine sau de altcineva dar nu este declarată iresponsabilă (sau care o fi termenul) în mod legal, cum te-ai gândit că o vei interna?
Dragos, se vede ca nu cunosti legile. Niciun bolnav psihic nu poate fi declarat iresponsabil de nicio autoritate publica decat daca deja a savarsit un act antisocial (crima etc...). Drepturile omului interzic declararea cuiva iresponsabil. Aici e toata problema celor care se ocupa de bolnavi. Insa in centre ei pot fi primiti la cererea familiei , pentru ameliorare si ingrijiri de specialitate.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.08.2011, 13:37:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dragos are dreptate, nu poate fi internata cu forta.

Nu poate fi internata decat daca i se pune un diagnostic care sa justifice acest lucru.

Chiar daca ar gasi un loc unde sa fie internata, nu poate fi tinuta acolo cu forta.

Daca ea trece drept fiind o persoana cu discernamant si nu este un pericol public, NU poate fi internata.

Daca nu a facut nimic antisocial, nici macar nu poate fi luata cu forta si dusa la un diagostic in acest sens.

Daca a vandut tot din casa ce rau mai poate face?

Da, ar putea sa vanda si garsoniera sau sa faca un contract de intretinere pe viata in schimbul ei.

Daca o vinde, atunci vrand nevrand va trebui sa accepte internarea intr-un azil, ca nu mai are unde sa stea.
Conditiile sunt destul de bune daca gaseste loc, e suficienta o pensie de cca. 6mil, dar e posibil sa aiba si o colega de camera cu care va trebui sa se inteleaga.

Dar situatia e destul de dificila pentru ca daca nu va sti sa se poarte normal, va fi data afara.

Pe de alta parte, daca va fi internata medical ca avand probleme psihice, cel putin la "Stat" nu cred ca va beneficia de conditii prea bune (poate chiar putin spus..).

Last edited by AlinB; 01.08.2011 at 13:41:13.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.08.2011, 13:45:34
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dragos are dreptate, nu poate fi internata cu forta.

Nu poate fi internata decat daca i se pune un diagnostic care sa justifice acest lucru.

Chiar daca ar gasi un loc unde sa fie internata, nu poate fi tinuta acolo cu forta.

Daca ea trece drept fiind o persoana cu discernamant si nu este un pericol public, NU poate fi internata.

Daca nu a facut nimic antisocial, nici macar nu poate fi luata cu forta si dusa la un diagostic in acest sens.

Daca a vandut tot din casa ce rau mai poate face?

Da, ar putea sa vanda si garsoniera sau sa faca un contract de intretinere pe viata in schimbul ei.

Daca o vinde, atunci vrand nevrand va trebui sa accepte internarea intr-un azil, ca nu mai are unde sa stea.
Conditiile sunt destul de bune daca gaseste loc, e suficienta o pensie de cca. 6mil, dar e posibil sa aiba si o colega de camera cu care va trebui sa se inteleaga.

Dar situatia e destul de dificila pentru ca daca nu va sti sa se poarte normal, va fi data afara.

Pe de alta parte, daca va fi internata medical ca avand probleme psihice, cel putin la "Stat" nu cred ca va beneficia de conditii prea bune (poate chiar putin spus..).
Alin, explica cum poate fi cineva dus cu forta la un diagnostic?

Mesajul tau repeta exact ce spusesem, doar ca omite esentialul - mama Catalinei are deja un diagnostic pus de medici psihiatri de schizofrenie paranoida. Dumneaei nu mai are nevoie sa fie diagnosticata, ci pe baza diagnosticului poate fi legal internata intr-un centru pentru tratament si ingrijiri de specialitate.

Last edited by LapetiteMoc; 01.08.2011 at 13:51:59.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.08.2011, 14:11:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Alin, explica cum poate fi cineva dus cu forta la un diagnostic?

Mesajul tau repeta exact ce spusesem, doar ca omite esentialul - mama Catalinei are deja un diagnostic pus de medici psihiatri de schizofrenie paranoida. Dumneaei nu mai are nevoie sa fie diagnosticata, ci pe baza diagnosticului poate fi legal internata intr-un centru pentru tratament si ingrijiri de specialitate.
Diagnosticul i-a fost pus in urma unei internari fortate. Exista si asa ceva din pacate, sunt acele cazuri cand pacientul este bagat in camasa de forta in urma unei crize puternice prin care pune in pericol sanatatea celor din jur si pe a lui insusi. Aceasta insa a fost de mult de tot si sper sa nu mai ajungem niciodata la o asemenea situatie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.08.2011, 14:20:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In urma unei astfel de criza da, poate fi internat(a) dar nu cred ca pe o perioada nelimitata si nu cred ca oriunde.

Dupa cum e sistemul sanitar in Romania, ar fi o perspectiva groaznica sa fie internata pe termen nelimitat intr-o unitate psihiatrica "de stat" din Romania.

Unitati private cu preturi moderate nu cred ca sunt.

Un asezamant de binefacere care in scopul unei sume modice sa se ocupe de persoane cu care comunicarea este dificila din cauza problemelor psihice avansate, iar nu cred ca sunt, datorita dificultatilor suplimentare care apar in momentul in care te ocupi de astfel de persoane, atat de ordin medical cat si legal.

Daca se poate ingriji de ea insasi dar nu-i ajung banii, ar putea face un astfel de contract lifetime in schimbul unei sume lunare cu care sa-si suplimenteze veniturile.
In felul aceasta ar trai mai decent si nici nu ar mai putea vinde locuinta si sa ramana in strada.

Last edited by AlinB; 01.08.2011 at 14:47:07.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.08.2011, 14:53:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In urma unei astfel de criza da, poate fi internat(a) dar nu cred ca pe o perioada nelimitata si nu cred ca oriunde.

Dupa cum e sistemul sanitar in Romania, ar fi o perspectiva groaznica sa fie internata pe termen nelimitat intr-o unitate psihiatrica "de stat" din Romania.

Unitati private cu preturi moderate nu cred ca sunt.

Un asezamant de binefacere care in scopul unei sume modice sa se ocupe de persoane cu care comunicarea este dificila din cauza problemelor psihice avansate, iar nu cred ca sunt, datorita dificultatilor suplimentare care apar in momentul in care te ocupi de astfel de persoane, atat de ordin medical cat si legal.

Daca se poate ingriji de ea insasi dar nu-i ajung banii, ar putea face un astfel de contract lifetime in schimbul unei sume lunare cu care sa-si suplimenteze veniturile.
In felul aceasta ar trai mai decent si nici nu ar mai putea vinde locuinta si sa ramana in strada.
problema nu este neaparat financiara. Daca nu ar avea aceste probleme psihice s-ar putea descurca f bine cu banii pe care ii primeste ca pensie si cu ajutorul meu si al bunicii.

cat despre ramasul in strada, nu se pune problema sa ramana in strada nici daca-si vinde locuinta, caci nu as accepta asa ceva. Eu am locuinta mea, bunica mea la fel. Problema este ca mama nu accepta sa locuiasca cu noi. De aceea nu as vrea sa ajunga in situatia sa-si vanda garsoniera.

Interesul meu nu este sa gasesc acum un azil, centru, sanatoriu unde sa o internez pe termen nelimitat ci doar sa ma informez cat mai bine pentru situatia in care aceasta va fi singura alternativa viabila in viitor. Caci starea mamei mele nu se prea mai amelioreaza, dimpotriva se agraveaza pe an ce trece.

Deocamdata vreau doar sa aflu de un centru care ma poate ajuta prin supraveghere, tratament, consiliere, etc. Sper ca Fundatia de care pomeneam mai sus sa-mi fie de ajutor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.08.2011, 15:16:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Catalina, am citit link-ul. Pare ceva serios. In fine, e bine sa verifici la fata locului, sa te duci pana acolo, sa discuti, sa expui exact problema ta. Daca vei ajunge la o solutie rezonabila, o poti interna regulat, pe perioade, macar pentru a putea fi determinata sa accepte tratamentul.

Domnul sa te ocroteasca, draga mea!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.08.2011, 15:18:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Catalina, am citit link-ul. Pare ceva serios. In fine, e bine sa verifici la fata locului, sa te duci pana acolo, sa discuti, sa expui exact problema ta. Daca vei ajunge la o solutie rezonabila, o poti interna regulat, pe perioade, macar pentru a putea fi determinata sa accepte tratamentul.

Domnul sa te ocroteasca, draga mea!
Multumesc mult. Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09