Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2006, 16:14:05
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

D-zeu dupa ce l-a creat pe Lucifer, i-a lasat posibilitatea sa cada? sau altfel cum ar fi putut cadea daca nu exista aceasta varianta?
Nu se putea crea o lume in care sa nu existe de loc raul, sa nu existe notiunea de greseala si sa fie imposibila orice cadere pt orice fiinta creata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2006, 16:39:07
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Nu Dumnezeu este creatorul raului, ci Lucifer insusi , din vointa proprie s-a transformat din inger in drac. Lucifer a fost cel mai frumos arhanghel, conducator al cetelor ingeresti, dar s-a imbolnavit de mandrie si a vrut sa se ridice deasupra lui Dumnezeu. Numai s-a gandit si a si cazut, iar impreuna cu el a cazut a treia parte din ingerii cerului. 40 de zile si 40 de nopti au cazut ingerii, pana cand Arhanghelul Mihail cu cuvintele:" Sa stam bine, sa luam aminte", a oprit caderea lor.
Deci, inca de la inceputuri, mandria a fost mama tuturor relelor in lume.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.11.2006, 18:27:55
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Nu Dumnezeu este creatorul raului, ci Lucifer insusi , din vointa proprie s-a transformat din inger in drac. Lucifer a fost cel mai frumos arhanghel, conducator al cetelor ingeresti, dar s-a imbolnavit de mandrie si a vrut sa se ridice deasupra lui Dumnezeu. Numai s-a gandit si a si cazut, iar impreuna cu el a cazut a treia parte din ingerii cerului. 40 de zile si 40 de nopti au cazut ingerii, pana cand Arhanghelul Mihail cu cuvintele:" Sa stam bine, sa luam aminte", a oprit caderea lor.
Deci, inca de la inceputuri, mandria a fost mama tuturor relelor in lume.
Este adevarat, dar eu stiu ca demonii sunt a douasprezecea parte nu o treime, ceata a doua din cele 12 cete ingeresti. In concluzie vreau sa nu va temeti de ei prea tare! Nimeni nu zice sa nu stim de existenta lor, dar sa ii ignoram pentru ca pierd putetre daca nu ne temem, Domnul sa ne fereasca de rele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2006, 18:23:45
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Dumnezeu si diavolul nu au facut, sint doar simboluri spirituale, la inceputul scrierii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2006, 01:45:05
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Draga Jeniffer,

Din toate cite ai postat pe acest forum observ ca mereu tu ne spui (direct sau indirect)acelasi lucru :"Dumnezeu si diavolul nu au facut, sint doar simboluri spirituale, la inceputul scrierii."Am inteles ca nu crezi in existenta Lui si al lui...dar noi CREDEM.Ai putea oare sa intelegi acest lucru?Ai putea sa intelegi caci credinta are efecte ?Dumnezeu lucreaza si diavolul la fel .Noi cei ce credem si ne traim credinta observam lucrarea acesta...dar cei ce nu cred e clar ca NU pentru ca nu cred in primul rand .:dozingoff: Iertare daca te-am necajit !Numai bine si .... credinta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2006, 10:35:33
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Dumnezeu si diavolul nu au facut, sint doar simboluri spirituale, la inceputul scrierii.
Nu-ti doresc sa simti un "simbol" rece in jurul tau, o prezenta neagra si infricosatoare, asa cum am simtit eu cand practicam yoga la secta satanica MISA. Si acest lucru l-au simtit multi.

Ce sa mai zic de miile, sutele de mii , milioanele de sfinti care L-au simtit pe Dumnezeu, si care in acelasi timp s-au luptat toata viata lor cu demonii pe care unii dintre Sfinti chiar i-au vazut.

Si nu poti sa afirmi ca toate acestea erau doar niste iluzii, ca se petreceau doar in "creierul" lor, pt ca asa pot sa zic si eu ca tu esti in inselare (si chiar esti) pt ca nu crezi in Dumnezeu.

Si sa stii ca cea mai mare ratacire in care diavolul vrea sa-l arunce pe om este sa-l faca sa creada ca el(diavolul) nu exista.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2006, 12:18:03
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Nici o sansa, nu m-as lasa influentata de magia credintei in zeu si zmeu.

Oamenii nu au simtit pe Dumnezeu, este doar fantasma si autosugestie, zeul fiind un simbol de idol spiritual, nimic mai mult.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2006, 14:05:18
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Nici o sansa, nu m-as lasa influentata de magia credintei in zeu si zmeu.

Oamenii nu au simtit pe Dumnezeu, este doar fantasma si autosugestie, zeul fiind un simbol de idol spiritual, nimic mai mult.
Jeniffer daca ai tot asa de incrancenata in credinta ce bine ar fi :)
Poate se milostiveste Dumnezeu de tine si iti trimite o raza din lumina Dumnezeiasca ca sa vezi adevarul.
Dumnezeu sa te ajute !

Dar cred ca pe tine te-ar schimba doar o experienta tragica, o suferinta care sa te faca sa te intorci la credinta...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.11.2006, 15:18:14
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ar schimaba-o mai degraba propria ei sinceritate si dorinta sincera si puternica de a gasi adevarul.

Interesanta experienta antiecumenism. Poate ne povestesti mai multe despre aceasta vedere. Ar fi de folos!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2006, 23:06:33
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mai, eu simt chestii din astea reci fara sa fi facut yoga sau alte experiente in genul asta. Din cauza asta am si fobia aia incat nu pot sta singura in casa de loc nici ziua nici noaptea, am mai zis simt prezente reci la anumita distanta 2-3 metri in anumita directie si la inaltime mica ca si cand ar fi un caine sau o pisica ma refer la inaltime ca imaginea sper sa nu am nesansa sa o vad vreodata.
Exista garantat 100%, iar tu jenifer ai face bine sa ne crezi pe cuvant mie mi=-au controlat si gandurile complet cateva minute pana mi-am chemat ingerul pazitor ca nu mai aveam nici o scapare, pur si simplu nu puteam citi o rugaciune ca imi bagau ganduri urate in cap din stanga si din dreapta mea de la distanta de cam 1 metru jumatate si de jos dupa cum am mai zis...eu am simtit intotdeauna prezente nevazute de cand aveam 3 ani cu mult inainte sa incerce sa-mi controleze total gandurile, dar asta cu contolul a durat cateva minute si ingerul meu m-a scapat, l-am simtit si pe el a venit din fata; in fata mea era peretele si un sifonier, din partea aia am simtit ca se apropie de la inaltime egala cu a mea o stare de liniste si incredere care m-a inconjurat ...inainte de asta gandurile adica asaltul si atacul m-au lasat instant.
Exista sunt convinsa 100%, mai bine ai crede inainte sa patesti ceva...
Am avut ganduri rele de ura nu am facut rau la nimeni dar gandurile mi le-am alimentat singura cam 3 luni in continuu pana mi-au intrat in minte dar erau la distanta de mine si de acolo imi trimiteau simteam efectiv cum imi intra gandurile in cap plecand de la ditantele alea...cine vrea ii spun mai multe dar pe privat sa nu ma luati de nebuna ca nu e cazul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 15:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 14:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 16:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 22:56:45