Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2014, 08:13:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
ROG INSISTENT STAFF-UL SA INCHIDA ACEST TOPIC...

DACA SE POATE TOTUSI SA RAMANĂ POSTAREA MEA INITIALA.... DACA NU VOI CAUTA UN ALT MEDIU DE DISEMINARE A PROIECTULUI DE CERCETARE.

ACESTE DISCUTII NU FAC IN CAZUL DE FATA CINSTE NICI Bisericii Ortodoxe Romăne NICI
comunitătii Crestinortodox.ro
ci denota doar impertinenta unora de a se exprima ca sunt liberi sa o faca, chiar daca sunt pe langa subiect uneori. se poate ca totusi sa nu fi inteles intentia deschideriii acestui topic dar asta e o alta discutie...
Multumesc.

Ps: ce simplu este, se pare sa stai ascuns după un id si sa iti exprimi oRTODOXIA(capitalizare intentionata) si sustinand ca Biserica sau membrii ei nu au ce cauta la o astfel de masa a discutiilor. nu au ce cauta in mediul public online... problema este astazi ca multi arunca cu mocirla crezând ca apara credinta....traim timpurile in care spunem raului bine si binelui rau si daca cineva încearca intr-un fel iesirea din acest sablon, este oprit sa faca acest lucru pentru ca stica rânduielile. Ne place sa stim ca exista probleme dar sa nu miscam un deget inspre oamenii cu probleme.... nu continui,desi as dori sa spun mult mai mult dar oricum nu are sens pentru multi cititori ai acestui forum CRESTIN ORTODOX...
Dacă dorești închiderea topicului, trebuie să-i scrii admin-ului mesaj privat (e posibil să nu citească tot ce se scrie pe forum).
Totuși, mie nu mi se pare că ar fi cazul. Nu cred că nu se dorește ca membrii Bisericii (cu atât mai mult clerul) să nu se implice în discuții. Din contră, este mare nevoie. Dar trebuie acceptat că interlocutorii uneori nu înțeleg, alteori contrazic, cu sau fără temei (și atunci trebuie explicat), au alte opinii și pot să se exprime foarte franc. Însă dialogul face bine ambelor părți.

Dacă consideri că nu merită răspuns sau nu ai vreme să-l faci să înțeleagă, lămurește-l scurt sau treci mai departe, pur și simplu. Oricum, pe topicul de față nu cred că cineva a comentat cu rea-credință. Sau dacă nu ești sigur, mai bine este să-l „suspectezi” de bună-credință, răspunzându-i ca atare. Buna sau reaua „suspectare” a celuilalt fac, adesea, diferența dintre un dialog posibil și unul imposibil

Pe forum încă se face o selecție, în sensul că cei care jignesc sunt raportați și eliminați. În viața reală, însă, nu mai este posibilă nicio cenzură sau, acolo unde este posibilă (la TV sau la radio), nu este benefică. Dar de lămuriri au nevoie cei mai mulți. Și, nu în ultimul rând, poate cel mai mult avem de învățat de la unii dintre cei care nu sunt de acord cu noi.

Last edited by CristianR; 27.05.2014 at 09:07:35.
  #32  
Vechi 27.05.2014, 11:30:25
IvanTurbinca IvanTurbinca is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan185 Vezi mesajul
ROG INSISTENT STAFF-UL SA INCHIDA ACEST TOPIC...

DACA SE POATE TOTUSI SA RAMANĂ POSTAREA MEA INITIALA.... DACA NU VOI CAUTA UN ALT MEDIU DE DISEMINARE A PROIECTULUI DE CERCETARE.

ACESTE DISCUTII NU FAC IN CAZUL DE FATA CINSTE NICI Bisericii Ortodoxe Romăne NICI
comunitătii Crestinortodox.ro
ci denota doar impertinenta unora de a se exprima ca sunt liberi sa o faca, chiar daca sunt pe langa subiect uneori. se poate ca totusi sa nu fi inteles intentia deschideriii acestui topic dar asta e o alta discutie...
Multumesc.

Ps: ce simplu este, se pare sa stai ascuns după un id si sa iti exprimi oRTODOXIA(capitalizare intentionata) si sustinand ca Biserica sau membrii ei nu au ce cauta la o astfel de masa a discutiilor. nu au ce cauta in mediul public online... problema este astazi ca multi arunca cu mocirla crezând ca apara credinta....traim timpurile in care spunem raului bine si binelui rau si daca cineva încearca intr-un fel iesirea din acest sablon, este oprit sa faca acest lucru pentru ca stica rânduielile. Ne place sa stim ca exista probleme dar sa nu miscam un deget inspre oamenii cu probleme.... nu continui,desi as dori sa spun mult mai mult dar oricum nu are sens pentru multi cititori ai acestui forum CRESTIN ORTODOX...
Dragă Bogdan185 să mă ierți că stau ”ascuns după un id” dar nu mi-a cerut nimeni să mă exprim cu numele meu de botez. Nu cred că numele este aici problema dar dacă mă vei întreba cum mă cheamă îți voi răspunde.

Pentru un om al bisericii pari un pic cam războinic și iute la gură. Chestionarul, sau ”cercetarea” dacă vrei, pare puțin cam nepotrivit (pentru mine) în ce privește modul cum este gândit. Ultimele două întrebări și posibilele răspunsuri par hilare.

”Evaluarea cuvântului de învățătură ținut de preot la sfârșitul slujbelor religioase în Duminici și Sărbători”
- Calitatea conținutului Predicii
- Durata/ lungimea Predicii
- Aplicabilitate în viața/ activitatea de zi cu zi

”Evaluarea Sfintei Taine a Spovedaniei”
- Disponibilitatea/Accesibilitatea preotului (Cât de ușor găsiți preotul, cât de repede puteți fi primiți la Spovedit?)
- Durata acordată Spovedaniei
- Răspunsul/ sfatul preotului cu privire la întrebările/ frământările din viața personală
- Sfaturile primite v-au ajutat să ameliorați/ rezolvați problemele cu care vă confruntați

Personal mi se pare jignitor cum se încearcă a se ”evalua” activitatea preoților parohi. În plus, s-au răsturnat oare valorile? De când ”evaluează” mireanul calitatea și lungimea predicii? Sau disponibilitatea la spovedit? Serios... e prima oară când citesc asta pe net.

Unii preoți parohi vorbesc mai mult la predică, alții mai puțin, unii au un limbaj mai sofisticat, (mai academic să zicem), alții au un limbaj mai aproape de vulg, adică de popor. Cine poate ”evalua” și chiar ce se poate ”evalua” din asta?

Sunt mulți care vin la spovedit fără să fie neapărat adânc ancorați în viața creștinească și pretind imediat atenție și împărtășanie. Chiar și aici am întâlnit o creștină care scria că nu regretă că a avut sau are relații cu prietenul deoarece oricum urmează să se căsătorească cu el (poate deja a făcut-o) și deci nu vede diferența. Deci cine sunt cei care ”evaluează” pe cine? Mirenii pe preoți?

Dacă au ajutat sfaturile primite? Da sau nu, în funcție de pocăința păcătosului.

Oamenii au probleme pentru că trăiesc lumește nu creștinește. Dar chiar și de ar trăi îngerește vor avea probleme. Hristos ne-a avertizat: ”În lume veți avea necazuri, dar îndrăzniți! Eu am biruit lumea!” Biserica nu este chemată să scape lumea de ”necazuri” ci s-o învețe cum să rabde în necazuri și să treacă cu bine de ele.

Poți să te superi și îmi pare rău dar chestionarul nu va contribui cu nimic la rezolvarea problemelor oamenilor. Și accentuez încă odată: să nu dăm în calul care trage (preotul paroh) ci să vedem mai întâi ce fac unii dintre mai marii noștri care mănâncă icre negre cu papistașii pe la întâlniri ecumeniste gata să ne vândă pentru un trai confortabil.
Subiect închis

Tags
chestionar, misiune, societate contemporana