Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2014, 13:26:35
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tușe.

Din păcate, nici pe dumnealui nu l-am văzut venind cu "bine v-am regăsit".

Și, cum să-ți spun... Eu unul personal nu simt nevoia ca un catolic să-și amestece învățăturile greșite cu cele ortodoxe. Chiar nu simt nevoia asta.

I-a dus dorul cineva un an? Foarte bine, să-l ia acasă, să-l cocoloșească. Cu bun simț, principii și maniere. Ortodoxe, desigur.
Dragoș, sunt de acord cu tine și în acest caz - dl M. Dragomir nu este de bună credință...

Să nu ne lăsăm înșelați...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.05.2014, 13:52:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Asa este alina, unii se folosesc altii nu. Depinde de fiecare persoana in parte.
Dar boala o capatam biologic, doar biologic. Daca ne folosim de ea bine daca nu nu... Asta nu intelegeam, nu vine pt pacate vine pt ca avem un stil de viata nesanatos
Pacatul este si el un stil de viata nesanatos.
Poate cel mai nesanatos.

Santatea este insa produsul a mai multi factori:
1. Genetic (ce am primit de la parintii nostri si eu de la parintii lor si tot asa)
2. Mediul - aici avem mai multe alegeri, unde locuim, ce aer respiram, ce mancam, daca postim sau nu, etc.
3. Still de viata - cat dormim, cat facem miscare, cum ne folosim timpul, stres/relaxare, sistem de valori, relatii sociale, etc.

Probabil tu lupti impotriva unei perceptii de genul, fumez, atunci Dumnezeu imi trimite cancer.
Nu este asa, daca fumez, atunci imi sabotez singur sanatatea.
Daca sunt necredincios, las raul in viata mea, atunci raul imi va controla si trupul, sanatatea, etc.

In ceea ce priveste animalele, nu prea pot face alegeri, santatea lor e produsul mostenirii genetice + mediu si binenteles corelata cu varsta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.05.2014 at 13:58:38.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.05.2014, 13:59:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dragoș, sunt de acord cu tine și în acest caz - dl M. Dragomir nu este de bună credință...

Să nu ne lăsăm înșelați...
Eu cred ca este de buna credinta.
Doar ca sistemul lui de valori este mai problematic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.05.2014, 15:22:28
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca este de buna credinta.
Doar ca sistemul lui de valori este mai problematic.
Posibil - referitor la prima afirmație.
Cu scuzele de rigoare față de oricine s-ar putea simți... atacat...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.05.2014, 15:59:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca este de buna credinta.
Doar ca sistemul lui de valori este mai problematic.
Postarea asta e un sofism sau un oximoron?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.05.2014, 17:31:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Astazi sateam si ma intrebam daca boala chiar este un mod de a ne putea ispasi pacatele sau este pur si simplu rodul unui mod de viata gresit, alimentatie proasta sau pur si simplu mostenire genetica, Acum vreo 6 luni mi-a murit cainele de cancer, a fost operat dar se pare ca a recidivat si a murit in chinuri goaznice. L am gasit dimineata mort cu coltii infipti in cusa, de durere.

Oare a trebuit sa isi plateasca niste pacate, avea nevoie de boala pt a realiza ca nu e bine ce face?
Eu sincer cred ca mediul in care traim este toxic si vietile pe care le ducem sunt dezordonate nicidecum o pedeapsa de la Dumnezeu.


Eu iti raspuns asa, dupa cum Hristos, si TOT PATERICUL ORTODOX, si toata mistica ortodoxa spune acelasi lucru: "Rugati-va, ca sa nu cadeti in ispita".

In viata sunt si ispite in care "cadem" pentru ca nu am avut acoperamantul lui Dumnezeu.

A cunoaste pronia lui Dumnezeu atunci cand noi suntem departe de Dumnezeu este imposibil.
A cunoaste realitatea vietii noastre, prin prisma gandirii Dumnezeiesti este imposibil, daca noi nu avem experienta duhovniceasca.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.05.2014, 19:52:56
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pacatul este si el un stil de viata nesanatos.
Poate cel mai nesanatos.

Santatea este insa produsul a mai multi factori:
1. Genetic (ce am primit de la parintii nostri si eu de la parintii lor si tot asa)
2. Mediul - aici avem mai multe alegeri, unde locuim, ce aer respiram, ce mancam, daca postim sau nu, etc.
3. Still de viata - cat dormim, cat facem miscare, cum ne folosim timpul, stres/relaxare, sistem de valori, relatii sociale, etc.

Probabil tu lupti impotriva unei perceptii de genul, fumez, atunci Dumnezeu imi trimite cancer.
Nu este asa, daca fumez, atunci imi sabotez singur sanatatea.
Daca sunt necredincios, las raul in viata mea, atunci raul imi va controla si trupul, sanatatea, etc.

In ceea ce priveste animalele, nu prea pot face alegeri, santatea lor e produsul mostenirii genetice + mediu si binenteles corelata cu varsta.
Da, exacat asta era, nu cred ca iti trimite Dumnezeu boala ci sunt mai multi factori care o aduc.
Dar suferinta cainelui cum o explici? Adica trece prin niste chinuri ca sa moara iar dincolo nu il asteapta nimic pt ca nu are suflet nu?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.05.2014, 20:48:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Imi pare rau pentru pierderea dumneavoastra.
In cazul animalelor nu cred ca se poate pune problema ca boala lor ar fi "o pedeapsa de la Dumnezeu", deoarece animalele neavand constiinta, se ghideaza dupa instinct! Asadar in cazul cainelui dumneavoastra a fost probabil vorba de o boala, ori transmisa genetic, ori dobandita!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.05.2014, 10:33:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Dar suferinta cainelui cum o explici? Adica trece prin niste chinuri ca sa moara iar dincolo nu il asteapta nimic pt ca nu are suflet nu?
Neavand suflet, suferinta este una strict de ordin biologic.
Neavand suflet nemuritor, nu exista un "dincolo" pentru animal.

Daca tinem asa mult la nemurirea unui caine sau o pisica, ce ar fi sa ne gandim cum ar fi sa ne intalnim "dincolo" si cu "sufletele" animalelor pe care le-am mancat..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.05.2014, 19:44:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Da, exacat asta era, nu cred ca iti trimite Dumnezeu boala ci sunt mai multi factori care o aduc.
Dar suferinta cainelui cum o explici? Adica trece prin niste chinuri ca sa moara iar dincolo nu il asteapta nimic pt ca nu are suflet nu?
Si ai vrea sa se "inventeze" o invatatura cu Raiul animalelor?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde