Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.06.2014, 14:29:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din pacate logicamultora ca nu e pacat sa avortezi atunci cand nu-i poti oferi copilulului un trai decent.
Pai in general, daca gandesc asa, nici ei n-au "un trai decent".
Ceea ce insemna ca ar trebui sa se sinucida, daca aplica aceeasi masura.

Citat:
Si nici atunci cand mai ai deja unul sau mai multi copii si le-ai afecfa si lor bunastarea.
Pai da, si daca iti scad veniturile, mai omori cate un copil din familie, ca la aia care raman sa nu le fie afectata bunastarea.
Interesante concepte despre familie mai au unii.

Citat:
Pe de alta parte, cel putin o data m-am gandit ca poate daca traiam bine cu barbatu, cu sau fara acte/cununie, poate nu mi-as mai fi adus aminte de Dumnezeu...
Pai si acum iti aduci aminte dar numai cu o bucatica de creer, cat ai nevoie, dar ce asteapta Dumnezeu de la tine, te intereseaza mai putin.
De fapt, optand pentru o viata pacatoasa cu cel de langa tine, tie iti faci rau, mai ales in punctul in care ajungi sa te casatoresti cu persoana in cauza si vezi ca poate fi chiar mai rau decat era pana atunci.

Ba chiar dimpotriva, poti avea o relatie pre-maritala foarte ok, dar din cauza ca "dragostea" era derivata din traiul bun fara obligatii si multe distractii, multi hormoni in actiune, nu poti vedea cum e cu adevarat cel de langa tine.

Si cand vine casatoria, cu copii, obligatii, stres, celalalt ti se pare un monstru, dar de fapt, e acelasi om, doar ca lipsa de principii, credinta, stresul, mai putina distractie, etc. da cumva "arama pe fatza" (daca stii de unde vine expresia ai sa-ti dai seama ca e foarte inspirata).

Dar tu nu ai nici macar scuza asta, pentru ca STII deja cum e celalat si nu e deloc ok si ii dai tot inainte..


Citat:
Eu insa se pare am dezvoltat o psihoza legata de avort, si ma tem ca e intrinseca, dupa cum o simt, nu e in fluentata de biserica sau de religie. Adica nu pare a fi o chestie de care cineva m-ar putea convinge in cele din urma ca e bine s-o fac, ca e ok. Si eu sa fiu impacata cu ea. E o chestie car te face sa te simti exact ca Iuda, atata doarca nu esti mort de-a binelea ci un fel de zombi. Ma rog, poate doar pe mine, altii/ele n-au absolut nici o treaba, nici o mustrare.
Majoritatea femeilor au o problema cu avortul, fara neaparat o constiinta morala dezvoltata.
Si tu ai aceeasi "psihoza", care nu e legata neaparat de un set de principii f. adanc implementat ci o anumita sensibilitate emotionala.

Si cum ai spus si alta data, exista riscul sa repeti gestul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.06.2014 at 14:42:09.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.06.2014, 17:22:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu eu am spus-o, ci tu! Bine, asta daca Doamne fereste s-ar ntampla normal ca nu te-as putea invinui de nimic:-) .
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=17087&page=19 ( postarea nr 190). Sa-mi fie cu iertare!

Cat despre constiinta morala a femeilor, cunosc careva care, din pacate pt le, sustin sus si tare ca au facut f bine ce au facut. Si ale caror soti, cand ii avertizau ca exists riscul sa ...le replicau ca ce, care-i problema, dupa 2 cezariene ai voie ( legal) sa faci oricate intreruperi e nevoie.... si cate femei, pe vremurile de trista amintire, avand care 2-3 copii acasa, nu-si riscau viata facand avorturi clandestine! Barbatii lor ce faceau? Erau de lemn si nu vorbeau?

Last edited by fallen; 05.06.2014 at 17:48:02.
Reply With Quote
Răspunde