Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2010, 15:28:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Florin, sunt si probleme unde nu trebuie sa cerem sfatul duhovnicului. Nu e cazul sa-l intreb cand trebuie sa merg sa cumpar paine. Si din nefericire sunt multe persoane cu astfel de intrebari, si uite asa in loc ca duhovnicul sa se ocupe cu "operatii pe creier sau pe inima", sta sa dea sfaturi unei persoane careia ii pare ca are dureri in gat. Eu la acest lucru m-am referit, imi cer scuze daca am fost gresit inteles.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2010, 15:35:54
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

despre partea cu impartasitul sunt perfect de acord cu ce spunea parintele Aldea....unii duhovnici te impartasesc mai des altii mai rar....fiecare dintre ei isi pune sufletul pentru fiii lui duhovnicesti si procedeaza in problema impartasaniei cum crede ca e mai bine pentru ei....ma regasesc in toate problemele pe care le-ai scris dar singura care "mi-a atras atentia" e faptul ca nu poti discuta deschis cu duhovnicul tau..dupa parerea mea aici sta cheia rezolvarii tuturor problemelor.....tu ai spus ca nu poti din cauza autoritatii lui.....nu reusesc sa inteleg exact despre ce e vorba......de exemplu: si duhovnicul meu are in fata mea o autoritate iesita din comun....daca mi-ar spune sa ma arunc in prapastie probabil ca as fi de cateva minute bune in cadere libera pana sa ma gandesc ca poate trebuia sa nu il ascult :).....de asemenea deabea de curand am inceput sa nu mai am asa mari emotii cand vorbesc cu el desi imi e duhovnic de vreo 5 ani....totusi niciodata nu am simtit ca nu as putea sa fiu deschis cu el sau sa imi exprim in mod sincer opiniile si raportarile....parerea mea e ca ar trebui sa te rogi lui Hristos sa aranjeze lucrurile, iar mai apoi, cu aceasta nadejde in inima sa faci un efort si sa ii spui duhovnicului tau ce ne-ai spus si noua aici.....va urma o discutie mai lunga sau mai scurta cu el in urma caruia eu cred ca ti se va arata limpede ce trebuie sa faci ....sper sa se lamureasca cat mai repede lucrurile petru tine....Hristos si Maica Domnului sa te aiba in paza!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2010, 15:45:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Florin, sunt si probleme unde nu trebuie sa cerem sfatul duhovnicului. Nu e cazul sa-l intreb cand trebuie sa merg sa cumpar paine. Si din nefericire sunt multe persoane cu astfel de intrebari, si uite asa in loc ca duhovnicul sa se ocupe cu "operatii pe creier sau pe inima", sta sa dea sfaturi unei persoane careia ii pare ca are dureri in gat. Eu la acest lucru m-am referit, imi cer scuze daca am fost gresit inteles.
Pai astea nici nu sunt probleme... :) Daca unii exagereaza cu orisice detaliu nesemnificativ deranjandu-l pe duhovnic, atunci el insusi o sa-i traga de ureche. Trebuie discernamant in toate.

Nu m-am gandit o clipa ca exista si astfel de persoane. Asa ca pana la urma, sunt de acord cu tine. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.11.2010, 15:57:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Pareri si recomandari !

Citat:
În prealabil postat de alex.petrisor Vezi mesajul
Este posibil ca increderea in duhovnic sa fie subrezita ?
Ideea e ca eu ma indoiesc de faptul ca duhovnicul are mereu dreptate... are dreptate la scaunul de spovedanie pentru ca e o taina..dar in rest?
Am ajuns sa cred asta pt ca sunt intr-o perioada foarte dificila. In peioada seminarului m-am ocupat cu pictura de icoane si muzica. pe final m-am hotarat sa ma profilez pe un domeniu tehnic. Duhovnicul a fost de acord...spunand...nustiu daca ironic sau serios ,,..si se castiga bine...”(eu cred ca era realist in ce priveste trebuinta banilor in viata)
Asadar, am facut in ultimul an de seminar un efort in vederea prgatirii pt admitere in respectivul domeniu. Era nevoie de mult efort. Cu toate astea am reusit sa iau BAC-ul cu o medie destul de mare.
Am depus dosarul de admitere SI la Fac. de Teologie ca alternativa in caz ca nu voi lua examenul la arhitectura. Apoi am fost pus in siuatia sa aleg tinand cont ca la ambele eram la buget. Am ales arhitectura cu stiinta duhovnicului, cu toate ca ma sfatuise sa le fac pe ambele.
In fiecare weekend ar fi trebuit sa merg la biserica unde duhovnicul m-a insarcinat sa cant la slujbe pt ca nu avea pe cine sa puna.

Odata cu inceperea arhitecturii mi-a ramas (si mi se pare firesc) foarte putin timp pentru muzica si iconografie.

Cu toate astea eu ma ocup in continuare de muzica...foarte putin de icoane. Problema e ca mi se cere si cea din urma...chiar parintele imi mai comanda uneori cate una. Dar si sa pictez icoane imi place. E chiar deosebita o astfel de activitate....

De mic am avut pe duhovnicul care il am si acum. Mai tot timpul nu puteam sa discut deschis cu el. 2 motive:1-autoritatea lui (nu zic ca e rau asa) ; 2-pozitia mamei fata de duhovnic manifestata printr-o smerenie exagerat vizibila, posibil imposibila...
Recunosc insa ca ei mi-au dat credinta. Tocmai in asta sta minunea. Prin ei m-ia dat-o Dumnezeu.

Asadar problema mea e ca vreau sa fac toate astea trei meserii. Insa stiu ca asa ceva este imposibil. Ar insemna sa exist numai pentru mine. Am observat ca harul il da Dumnezeu in functie de cum existi pentru aproapele, si ca asta nu se poate face fara har. Baza e Impartasirea. La noi se pastreaza cultul impartasirii 2/post...
Stiind ca fara harul din Trupul lui Hristos nu poti lupta cu patimile...sunt forte revoltat pt faptul ca nu exista un interes mai mare al duhovnicului pt impatasirea mai deasa: duminical. L-am intrebat de ce si a zis ca o sa inteleg mai in colo... De la ultima discutie care s-a incheiat asa, nu ne-am mai intalnit. A inceput anul 2 de facultate f bine...ma impartasisem inainte de o incepe. Dar tinand sa merg si la corul din care fac parte plus celalalt cor de psaltica (pt ca nu pot sa refuz sa fac ce stiu cat de cat, mai ales colegilor pe care-i cunosc si care mi-s aproape) ramane putin timp pentru facultate. Ramanand in urma cu temele apare deznadejdea aia ne-voita...consecinta e ca nu mai pot face nici temele bine si nici sa cant.(Mai ales in cantat e nevoie de buna dispozitie-caci fara, totul e compromis)

Asadar, usor usor, uit de scopul principal - Hristos. Imi piere si puterea de rugaciune.

Vad ca daca o sa continui arhitectura, pentu a face treaba buna trebuie sa renunt la muzica si icoane-ceea ce NU VREAU.
Asa ca mai degraba as renunta la arhit.
M-iau venit sfaturi de genul: ; „ce viitor iti garanteaza astea?” sau ”ajungi muritor de foame...”
In alte ”discutii” parintele m-a felicitat ca am ales arhitectura.
cum pot avea incredere ca sfatul care o sa mi-l dea e bun?(pt ca intuiesc ca o sa-mi spuna sa termin facultatea)

Poate din ce v-am spus obervati mai bine cheia dilemei in care ma aflu.
Daca mai vreti detalii intrebati-ma.
Mare atentie la duhovnic : prin gura lui vorbeste insusi D.zeu . De duhovnic se asculta astfel neconditionat ! Duhovnicul nu este doar spovadarul de pacate . Daca il rezumi doar la aceasta importanta deja peste 70% din rostul si rolul lui l-ai pierdut . Duhovnicul este cel care iti conduce viata spre mintuire iar viata nu inseamna numai partea legata de biserica . D.zeu a pus virtutea ascultarii peaste tot in lume, la toate nivelele, si nu numai , asa cum prosteste s-a mantionat in acest thread la un moment dat , in monahism : ascultam de legile scrise si nescrise ale societatii, ascultam de sefii de la serviciu, de parinti, de profesori,de mai marii si mai batrinii nostrii si nu in ultima instanta de duhovnic . Tocmai ca prin gura lui vorbeste insusi D.zeu de aceea si ascultam dumnezeieste de el . Forma de ascultare desavirsita este adevarat ca este in monahism dar sa luam atentie la lucruri si sa nu cadem in inselare .
In al doilea rind , nu uita ca in prezent obligatia si rostul tau este scoala (arhitectura) pe care trebuie sa o faci cit mai bine si mai bine, restul preocuparilor sunt aleatoare . Nu-ti incarca programul inutil cu coruri , cintari sau picturi, chiar daca ti se pare ca iti plac si nu poti fara ele ! Timpul de acum este pt. facultate . Pe celelalte le faci doar daca mai ai timp , desi cu o asemenea facultate tipul liber este extrem de putin ! Ai mare grija ca sa nu se furiseze in inima ta mindria crezind astfel ca esti capabil de toate si ca ai talent la toate si ca de, este musai sa dai o mina de ajutor sau sa te relaxezi sau sa fi cumsecade si sa mergi peste tot . Arhitectura este f. grea . Fa-o asa cum trebuie , adica meritoriu iar pt. cor si pt. pictura iti va ramine apoi tot restul vietii . Daca vrei sa le faci prost pe toate poti sa te diluezi pe toate planurile traind in inselarea dracilor crezind in inima ta ca nu este nevoie sa-l asculti pe duhovnic chiar in toate si ca tu oricum ai putere sa te descurci cu toate oadata !
Asculta de duhovnic neconditionat ca sa te feresti de cadera in inselare ! Daca ai ajuns sa pui problema veridicitatii vorbelor duhovnicului inseamna ca fara sa iti dai seama dracul te-a impins la stadiul in care ai nevoie de duhovnic la duhovnic in asa fel in cit al 2 lea duhovnic sa stabileasca ce este bun si ce nu la primul . Deja te afli pe buza prapastiei inselarii . Sa nu te indoiesti de nici un cuvint de la duhovnicul tau si sa-l implinesti in tocmai, ca sa fi ferit de inselari .

Dar peste toate acestea spuse de tine se ridica acut o problema , pe care eu am mai discutat-o pe forum, anume aceea a alegerii unui duhovnic cert bun, induhovnicit si preiceput la a induhovnici si pe altii . Dar aceasta este deja alta discutie . Duhovnicii se aleg aproape la fel ca si pepenii : doar pe cei buni, care stiu sa conduca duhovniceste , ori a conduce astfel este unul din cele mai grele lucruri de pe pamint !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.11.2010 at 16:08:14.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2010, 00:19:25
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Invata din greselile altora.

Citat:
În prealabil postat de alex.petrisor Vezi mesajul
Este posibil ca increderea in duhovnic sa fie subrezita ?
Ideea e ca eu ma indoiesc de faptul ca duhovnicul are mereu dreptate... are dreptate la scaunul de spovedanie pentru ca e o taina..dar in rest?
Am ajuns sa cred asta pt ca sunt intr-o perioada foarte dificila. In peioada seminarului m-am ocupat cu pictura de icoane si muzica. pe final m-am hotarat sa ma profilez pe un domeniu tehnic. Duhovnicul a fost de acord...spunand...nustiu daca ironic sau serios ,,..si se castiga bine...”(eu cred ca era realist in ce priveste trebuinta banilor in viata)
Asadar, am facut in ultimul an de seminar un efort in vederea prgatirii pt admitere in respectivul domeniu. Era nevoie de mult efort. Cu toate astea am reusit sa iau BAC-ul cu o medie destul de mare.
Am depus dosarul de admitere SI la Fac. de Teologie ca alternativa in caz ca nu voi lua examenul la arhitectura. Apoi am fost pus in siuatia sa aleg tinand cont ca la ambele eram la buget. Am ales arhitectura cu stiinta duhovnicului, cu toate ca ma sfatuise sa le fac pe ambele.
In fiecare weekend ar fi trebuit sa merg la biserica unde duhovnicul m-a insarcinat sa cant la slujbe pt ca nu avea pe cine sa puna.

Odata cu inceperea arhitecturii mi-a ramas (si mi se pare firesc) foarte putin timp pentru muzica si iconografie.

Cu toate astea eu ma ocup in continuare de muzica...foarte putin de icoane. Problema e ca mi se cere si cea din urma...chiar parintele imi mai comanda uneori cate una. Dar si sa pictez icoane imi place. E chiar deosebita o astfel de activitate....

De mic am avut pe duhovnicul care il am si acum. Mai tot timpul nu puteam sa discut deschis cu el. 2 motive:1-autoritatea lui (nu zic ca e rau asa) ; 2-pozitia mamei fata de duhovnic manifestata printr-o smerenie exagerat vizibila, posibil imposibila...
Recunosc insa ca ei mi-au dat credinta. Tocmai in asta sta minunea. Prin ei m-ia dat-o Dumnezeu.

Asadar problema mea e ca vreau sa fac toate astea trei meserii. Insa stiu ca asa ceva este imposibil. Ar insemna sa exist numai pentru mine. Am observat ca harul il da Dumnezeu in functie de cum existi pentru aproapele, si ca asta nu se poate face fara har. Baza e Impartasirea. La noi se pastreaza cultul impartasirii 2/post...
Stiind ca fara harul din Trupul lui Hristos nu poti lupta cu patimile...sunt forte revoltat pt faptul ca nu exista un interes mai mare al duhovnicului pt impatasirea mai deasa: duminical. L-am intrebat de ce si a zis ca o sa inteleg mai in colo... De la ultima discutie care s-a incheiat asa, nu ne-am mai intalnit. A inceput anul 2 de facultate f bine...ma impartasisem inainte de o incepe. Dar tinand sa merg si la corul din care fac parte plus celalalt cor de psaltica (pt ca nu pot sa refuz sa fac ce stiu cat de cat, mai ales colegilor pe care-i cunosc si care mi-s aproape) ramane putin timp pentru facultate. Ramanand in urma cu temele apare deznadejdea aia ne-voita...consecinta e ca nu mai pot face nici temele bine si nici sa cant.(Mai ales in cantat e nevoie de buna dispozitie-caci fara, totul e compromis)

Asadar, usor usor, uit de scopul principal - Hristos. Imi piere si puterea de rugaciune.

Vad ca daca o sa continui arhitectura, pentu a face treaba buna trebuie sa renunt la muzica si icoane-ceea ce NU VREAU.
Asa ca mai degraba as renunta la arhit.
M-iau venit sfaturi de genul: ; „ce viitor iti garanteaza astea?” sau ”ajungi muritor de foame...”
In alte ”discutii” parintele m-a felicitat ca am ales arhitectura.
cum pot avea incredere ca sfatul care o sa mi-l dea e bun?(pt ca intuiesc ca o sa-mi spuna sa termin facultatea)

Poate din ce v-am spus obervati mai bine cheia dilemei in care ma aflu.
Daca mai vreti detalii intrebati-ma.
Cred ca esti pe cale sa faci o mare gresala! In primul rand ar trebui sa stii ca Dumnezeu e cel care iti vorbeste prin gura duhovnicului.Eu am facut gresala asta si regret enorm de mult ca nu mi-am ascultat duhovnicul.E greu de multe ori cand trebuie sa luam decizii care ne privesc personal de aceea e bine sa avem un duhovnic care sa ne indrume.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2010, 17:48:06
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
despre partea cu impartasitul sunt perfect de acord cu ce spunea parintele Aldea....unii duhovnici te impartasesc mai des altii mai rar....fiecare dintre ei isi pune sufletul pentru fiii lui duhovnicesti si procedeaza in problema impartasaniei cum crede ca e mai bine pentru ei....ma regasesc in toate problemele pe care le-ai scris dar singura care "mi-a atras atentia" e faptul ca nu poti discuta deschis cu duhovnicul tau..dupa parerea mea aici sta cheia rezolvarii tuturor problemelor.....tu ai spus ca nu poti din cauza autoritatii lui.....nu reusesc sa inteleg exact despre ce e vorba......de exemplu: si duhovnicul meu are in fata mea o autoritate iesita din comun....daca mi-ar spune sa ma arunc in prapastie probabil ca as fi de cateva minute bune in cadere libera pana sa ma gandesc ca poate trebuia sa nu il ascult :).....de asemenea deabea de curand am inceput sa nu mai am asa mari emotii cand vorbesc cu el desi imi e duhovnic de vreo 5 ani....totusi niciodata nu am simtit ca nu as putea sa fiu deschis cu el sau sa imi exprim in mod sincer opiniile si raportarile....parerea mea e ca ar trebui sa te rogi lui Hristos sa aranjeze lucrurile, iar mai apoi, cu aceasta nadejde in inima sa faci un efort si sa ii spui duhovnicului tau ce ne-ai spus si noua aici.....va urma o discutie mai lunga sau mai scurta cu el in urma caruia eu cred ca ti se va arata limpede ce trebuie sa faci ....sper sa se lamureasca cat mai repede lucrurile petru tine....Hristos si Maica Domnului sa te aiba in paza!
Paisie Aghioritul spunea ca ca daca un duhovnic refuza prea mult timp sa iti dea iertarea sa iti gasesti alt duhovnic care sa ti-o dea....nu are legatura cu cazul de fata dar se intelege ca exista situatii in care trebuie sa iti schimbi duhovnicul....numai ca eu cred ca inainte trebuie sa porti o discutie suta la suta sincera cu el
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2010, 10:08:34
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Paisie Aghioritul spunea ca ca daca un duhovnic refuza prea mult timp sa iti dea iertarea sa iti gasesti alt duhovnic care sa ti-o dea....nu are legatura cu cazul de fata dar se intelege ca exista situatii in care trebuie sa iti schimbi duhovnicul....numai ca eu cred ca inainte trebuie sa porti o discutie suta la suta sincera cu el
parintele meu duhovnic,pentru mine este primul parinte care ma duce pe drumul cel bun,uneori imi puneam intrebari mie, ca unui pacatos, oare de ce este asa aspru cu mine.intoleranta la pacat face duhovnicul aspru, in rest e capabil de atita iubire si rabdare cit nici nu mi -am imaginat.din mina duhovnicului vom primi mintuirea prin sfintele taine[impartasania]fara de care nu avem partasie cu Domnul.cu totii poate vrem sa fie mai ingaduitori cu noi dar asta nu se poate caci se va repeta pacatul sau vom deveni superficiali ceia-ce nu imi doresc.sa ne inarmam cu,curatia trupeasca si sufleteasca, multa rabdare si sa nu incercam noi mirenii sa judecam pe cel ce prin gura lui vorbeste chear IIsus Domnul


sa luam aminte pace tuturor-si duhului tau
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.11.2010, 01:22:03
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Atunci cand stau de vorba cu duhovnicul meu e ca si cand merg la psiholog.Imi face mare placere sa stau de vorba cu dansul.Dumnezeu sa-i dea sanatate!
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2010, 16:06:18
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toata lucrarea noastra trebuieste oranduita dupa discernamantul duhovnicului.El iti va spune cat sa postesti,cand sa te impartasesti,cum sa gandesti,cum sa-l lovesti pe necuratul,ce trebuie sa faci intr-o anumita situatie,si uite-asa prin discernamantul duhovnicului,care este luminat de Duhul Sfant,se pune randuiala in sufletul nostru.Postul este sfant,dar este un mijloc.Il randuim dupa povata duhovnicului,potrivit puterilor noastre sufletesti si trupesti.Asadar sa avem masura in toate,pentru ca daca n-avem masura,n-avem nici folos.Cine vrea sa traiasca crestineste,trebuie sa iubeasca postul,rugaciunea si privegherea.Postul ucide demonii.Cu post si rugaciune,a spus Domnul,iese neamul demonilor.Daca ne judecam aproapele,nu neste de folos postul,daca nu luam aminte la ganduri si cuvinte si nu ne pazim inima,nu avem folos.Postul aduce folos cand e insotit de dragoste si milostenie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
suntem datori cu ascultarea fata de un duhovnic, cand acesta nu implineste canoanele? clujeanul33 Generalitati 100 29.04.2012 22:21:15
increderea de sine adelina02 Intrebari utilizatori 8 22.12.2010 01:05:22
increderea in duhovnic alex.petrisor Intrebari utilizatori 9 19.11.2010 05:53:37
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 11.06.2010 00:05:16