Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2011, 18:22:26
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Mic predicator penticostal!!

Aveti aici un video cu un pusti de vreo 10 ani care ''predica'' cu mare pasiune , nu stiu ce sa mai zic :))))))


http://www.youtube.com/watch?v=G0onDgaMcWA
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2011, 19:44:09
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Aveti aici un video cu un pusti de vreo 10 ani care ''predica'' cu mare pasiune , nu stiu ce sa mai zic :))))))


http://www.youtube.com/watch?v=G0onDgaMcWA
La penticostali, ca si la toate cultele NP, circul si spectacolul e "centrul cultului lor"...asa cum la noi e Sfanta Liturghie.
...fac spectacole fara valoare !
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2011, 20:12:28
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Asta-i

Rugați-vă!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2011, 00:00:14
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

In ortodoxie, crestinul Il intalneste, il cunoaste pe Dumnezeu indeosebi prin Sfintele Taine. Dar neoprotestantii au eliminat din cult Tainele.
Ei cunosc doar un dumnezeu al discursurilor, distant, inlocuind Sfintele Taine cu predica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2011, 02:02:28
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

EU din pacate cunosc foarte bine pe pocaiti chiar exagereaza .asa urla ,de parca cineva e surd ,mie una nu imi place ,si din pacate nu stiu cum sa fac sa vina prietenul meu la religia mea ortodoxa .
Pe mine ce ma supara la ei e ca :nu cred in icoana ei spun ca icoanele sunt chip cioplit ,

nu is fac cruce ,crucea este foarte importanta ne pazeste mereu , nu crede in Maica Sfanta
dupa parerea lor e ca Maica Sfanta a fost o simpla femeie ,nu i inteleg cum poate sa minta in halul asta nu le este frica de Dumnezeu ?
Sau am mai auzit pe unii zicand :ca Domnul le-a vorbit ,si ca le-au vazut pe Domnu ,vai da cum sa minti asa mie una mi-ar fi frica sa zic asemnea minciunii .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2011, 23:20:33
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
EU din pacate cunosc foarte bine pe pocaiti chiar exagereaza .asa urla ,de parca cineva e surd ,mie una nu imi place ,si din pacate nu stiu cum sa fac sa vina prietenul meu la religia mea ortodoxa .
Pe mine ce ma supara la ei e ca :nu cred in icoana ei spun ca icoanele sunt chip cioplit ,

nu is fac cruce ,crucea este foarte importanta ne pazeste mereu , nu crede in Maica Sfanta
dupa parerea lor e ca Maica Sfanta a fost o simpla femeie ,nu i inteleg cum poate sa minta in halul asta nu le este frica de Dumnezeu ?
Sau am mai auzit pe unii zicand :ca Domnul le-a vorbit ,si ca le-au vazut pe Domnu ,vai da cum sa minti asa mie una mi-ar fi frica sa zic asemnea minciunii .
Ai vazut tu drac sa dea cinstea cuvenita icoanelor, crucii, moastelor, Maicii Domnului?...eu unul nu am vazut...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2011, 14:31:17
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
EU din pacate cunosc foarte bine pe pocaiti chiar exagereaza .asa urla ,de parca cineva e surd ,mie una nu imi place ,si din pacate nu stiu cum sa fac sa vina prietenul meu la religia mea ortodoxa .
Pe mine ce ma supara la ei e ca :nu cred in icoana ei spun ca icoanele sunt chip cioplit ,

nu is fac cruce ,crucea este foarte importanta ne pazeste mereu , nu crede in Maica Sfanta
dupa parerea lor e ca Maica Sfanta a fost o simpla femeie ,nu i inteleg cum poate sa minta in halul asta nu le este frica de Dumnezeu ?
Sau am mai auzit pe unii zicand :ca Domnul le-a vorbit ,si ca le-au vazut pe Domnu ,vai da cum sa minti asa mie una mi-ar fi frica sa zic asemnea minciunii .
DA, nu isi fac cuce, o hulesc, dar si-au pus-o pe Biblii si pe Bisericile lor... Oare de ce?!?
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2011, 14:32:33
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vrei sa spui ca Sfintii Apostoli asa predicau , despre Hristos ?Pai acuma la sectele astea np e de ajuns ca un pusti care nu stie bine sa scrie sa tipe ca nebunu si e mare predicator si toti il aclama parca ar fi nu stiu ce , pai
un preot ortodox cati ani de scoala face pt a ajunge preot , destul de multi zic eu
Da, dar cica n-ai nevoie de scoala ca sa predici... TRebuie doar sa crezi in Dumnezeu, zic ei
Si iata asa se inmultesc sectele ca ciucpercile dupa ploaie
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2011, 14:56:59
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit multi rad ca la o comedie

daca va uitati in sala la fetele spectatorilor.Asta e efectul vorbirii despre Dumnezeu la penticostali?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2011, 20:06:29
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Toți copiii fac ceea ce văd la adulții din jurul lor. Și ceea ce sunt încurajați să facă.
De aceea se vorbește despre ,cei șapte ani de acasă”.
Unii vor fuma și vor bea țuică de la 7 ani, fetițele vor dansa din buric...

Vor fi copii care vor cânta, se vor ruga, vor predica. Precum băiatul din clipul dumneavoastră sau din acesta: http://www.youtube.com/watch?v=TqZpK...eature=related

Last edited by vinerea13; 02.04.2011 at 20:10:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 11:07:13
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 14:35:47
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10