Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2014, 01:13:18
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Inima neprihanita a Mariei (Catolicism)

Buna tuturor. Am o mare nelamurire, eu traind de mic intr-o tara catolica (Spania, am locuit acolo 9 ani) si acum am 17 ani, am vazut ca se sarbatorea Inima Neprihanita a Mariei, probabil in amintirea intamplarilor de la Fatima, dar noi Ortodocsii o consideram o erezie, si am vazut multe reprezentari religioase cu Maria Fecioara avand inima inflacarata si cu spini, dar parerile ortodoxe pe care le-am despre tema asta sunt ca nu sunt recunoscute de Biserica noastra. Puteti sa ma lamuriti, va rog?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2014, 11:11:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Desi anterior aparitiilor de la Fatima, cultul Inimii Neprihanite a aparut dupa Schisma. Prin urmare, trebuie sa va asteptati ca acei ortodocsi care considera eretice toate devotiunile catolice aparute dupa aceasta data si contesta toate miracolele care au avut loc in lumea catolica, inclusiv la Fatima (adica majoritatea ortodocsilor) sa conteste si cultul Inimii Neprihanite. Cum va inchipuiti ca l-ar adimite tocmai pe acesta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2014, 13:35:43
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Sa inteleg ca Biserica Ortodoxa nu admite si nu recunoaste nici o aparitie Mariana?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2014, 14:00:43
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Toate aceste aparitii "mariane" sunt niste inselari dracesti. Cine are minte sa ia aminte!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2014, 14:10:50
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

http://tezaurul-ortodox.com/topic/25...si-medoujurie/
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2014, 14:55:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare cu ramura lui a crestinismului...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2014, 21:53:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Sa inteleg ca Biserica Ortodoxa nu admite si nu recunoaste nici o aparitie Mariana?
Bisercia Ortodoxa nu recunoaste nimic din catolicism de cand s-au despatit de noi, la schisma din anul 1054. Nici sfinti, nici minuni. In crestinism sunt o multime de povesti in care demonii se transforma in Maica Domnului, ingeri sau chiar Iisus. IN cazul aparitiilor de la catolici este acest tip de minune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare