Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.12.2008, 22:15:54
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sfinti dragi !

Si eu am o lista frumoasa de sfinti dragi, insa oricine se va ruga cu staruinta, va gasi ajutor, la oricare sfant se va ruga.
Imi spunea un bun prieten duhovnicesc ca atunci cand am o problema, un necaz sau chiar o bucurie, sa ma rog sfantului la care am simtit ca m-a ajutat , chiar spunea ca o gluma " da-i de lucru, roaga-l si spune-i ce te doare, ca el abia asteapta sa ne ajute, noi, doar trebuie sa-l rugam si sa credem ca ne poate ajuta ".
Deci, cu incredere va spun, ca eu m-am conformat, cand am o problema, apelez cu credinta tare prin rugaciune si-mi spun offul sau , de ce nu chiar si bucuria. Doamne ajuta! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.12.2008, 01:28:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sugerez sa se asculte Acatistul Sfantului Ierarh Nectarie macar 20 de minute din el in fiecare zi,te ajuta sufleteste.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.12.2008, 00:25:53
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
De unde ai cumparat icoane cu Sf.Nectarie si cam ce icoane?
cand ai drag de un sfant, faci tot ce este posibil ca sa ai tot mai multe despre dansul/a! uite un site gercesc cu Sf.Nectarie http://www.rel.gr/photo/thumbnails.php?album=18
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.12.2008, 16:51:42
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Si pe mine m-a "corupt" Sf Nectarie citind o carte despte viata sa.Tare mult vreau ca in 2009 sa ajung cu familia la Eghina!Si pe mine m-a ajutat Sfantul de atatea ori incat simt nevoia sa merg sa--i multumesc ...
Am mai gasit si eu un site despre Sf Nectarie..
http://www.saint-nectarios-of-aegina.org/ e in engleza ca eu nu stiu o boaba de lb greaca..sper sa va placa..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.12.2008, 17:01:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Si pe mine m-a "corupt" Sf Nectarie citind o carte despte viata sa.Tare mult vreau ca in 2009 sa ajung cu familia la Eghina!Si pe mine m-a ajutat Sfantul de atatea ori incat simt nevoia sa merg sa--i multumesc ...
Am mai gasit si eu un site despre Sf Nectarie..
http://www.saint-nectarios-of-aegina.org/ e in engleza ca eu nu stiu o boaba de lb greaca..sper sa va placa..
cartea in format pdf de pe acest site, daruit noua de fratia ta, este si in romana, tiparita la ed.Bunavestire, este de culoare albastru-mov, si e destul de groasa! si e tradusa din greaca; NU din engleza - traducere ce pierde mult din cat exprima limba greaca, sau romana! Este tot asa numita "Sf.Nectarie - Sf.Secolului nosatru" de Sotos Hodropoulos! Cartea asta am citit-o si am plnas la ea, mai rau ca un copil... cartea asta m-a apropiat mai mult de Sf.Nectarie! este uimitor acest Sfant!!!
__________________
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.12.2008, 17:09:35
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Imi cer scuze daca ai inteles gresit..cartea pe care am citit-o eu e galbena si e scrisa de Monahul Teoclit Dionisiatul ..si se numeste Sfantul Nectarie-Facatorul de minuni.Site-ul era ptr doritori nu neaparat pentru carte.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.12.2008, 17:30:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Imi cer scuze daca ai inteles gresit..cartea pe care am citit-o eu e galbena si e scrisa de Monahul Teoclit Dionisiatul ..si se numeste Sfantul Nectarie-Facatorul de minuni.Site-ul era ptr doritori nu neaparat pentru carte.
Iarta-ma nu am inteles gresit, ci pe site-ul dat de fratia ta, este o carte in format pdf "sf.secolului Nostru" si ziceam ca este tradusa si tiparita in romana!!! Am si acea carte, este extraordinara, dar daca vrei sa citesti mai multe legat de Viata si activitatea si MININILE Sf.NEctarie, citeste cartea aste de Sotos Hodropoulos de la Ed.Bunavestire, sau cea din format pdf din site-ul dat de fratia ta!!! Mai este o carte "Sf.Nectarie - Biografie" scrisa de un preot francez, Ambroize, si este uimitoare, ea vine cu multe detalii si/sau prezentate mai afectiv, nu stiu cum sa iti spun, sau aduce alte fapte uimitoare din viata Sf.Nectarie!!! sunt multe... dar astea doua atat m-au impresionat incat plangeam ca un copil... SUNT UIMITOARE MARTURISIRILE din VIATA SF.NECTARIE....
__________________
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.12.2008, 17:31:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Imi cer scuze daca ai inteles gresit..cartea pe care am citit-o eu e galbena si e scrisa de Monahul Teoclit Dionisiatul ..si se numeste Sfantul Nectarie-Facatorul de minuni.Site-ul era ptr doritori nu neaparat pentru carte.
Cartea lui Teoclit Dionisiatul este mai mult teologica... daca vrei sa citesti ca un "roman" iti recomand pe cea a lui Sotos Hondropoulos!!!!
__________________
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.12.2008, 17:36:03
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Multumesc mult pentru indrumari,chiar am sa o caut ca sa o citesc...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.12.2008, 17:45:04
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Multumesc mult pentru indrumari,chiar am sa o caut ca sa o citesc...
Sf.Nectarie sa te BINECUVINTEZE!!!

ps: mai este o carte rosie cu "Sf.Nectarie Taumaturgul" (vindecatorul, tamaduitorul) cu viata Sf.Nectarie mai pe scurt, dar are la sfarsit si Acatistul Sf.Nectarie, tradus din greceste dupa cel alcatuit de un parinte de la Sf.Munte Athos!!!

mai este cartea lui Danion Vasile cu "noi minuni ale Sf.Nectarie" alba, ci fotografia cu racla Sf.Moaste ale Sf.Nectarie din Bucuresti! are si ea acatistul Sf.Nectarie, dar acesta este alcatuit la noi in tara!!! e ffff frumos!!!

mai este o brosurica albastra, 'despre pocainta" cuvinte ale Sf.Nectarie, sau "Despre Preotie" tot cuvintele simple si uimitoare ale Sf.Nectarie!

acum de curand la Ed.Bizantina a iesit o brosurica cu "Viata Acatistul si Paraclisul Sf.NEctarie" traduse corect din greceste dupa acel parinte de la Sf.Munte!

cam astea sunt in romana, eu mai am una in format pdf, trimissa de cineva cu noile minuni ale Sf.Nectarie de anul trecut, cateva, are 6o de pag. Dar e uimitoare!!!

Fii ninecuvantata!!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie – Minuni in Romania Daniel777 Resurse ortodoxe on-line 80 26.06.2021 16:26:59
Sfantul Mare Mucenic Mina – Facatorul de Minuni MARY-A Intrebari utilizatori 10 12.11.2017 00:43:05
Minuni - Sfantul Ioan Rusul Carmen FUNIERU Moaste 12 02.06.2014 13:09:37
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 08.05.2014 23:18:34