Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.12.2009, 18:17:59
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Incerc sa analizez cu luciditate unele aspecte in concordanta cu sursele de informatie de care dispun. Se pare ca exista si evrei, dupa cum exista si membri ai altor natii, care nu fac cinste neamului lor. Nu cred ca evreii din vremea lui Iisus sunt mai vinovati decat crestinii care in zilele noastre care prin modul lor de vietuire Ii tradeaza invatatura. Multi crestini din zilele noastre se asemana cu fariseii din vremea Mantuitorului. Am aflat ca exista evrei care respecta cu strictete religia mozaica, evrei care s-au crestinat, dar si falsi evrei. De asemenea, stiu cat au suferit evreii in timpul Holocaustului. Niciunui neam nu-i poti dori asa ceva.

In momentul de fata cred ca exista in Romania mai multi evrei decat am putea crede. Cu nume romanesti si cu roluri importante in Romania. Se vorbeste in soapta despre toate acestea. Poate ca tu esti un evreu sincer si atunci cum sa-ti reprosez tie greselile altora?

Ma inspaimanta cum in Romania Istoria Romanilor este minimalizata pentru a se vorbi mai mult despre Holocaust decat despre romanii care au aparat acest pamant. Reeducarea din perioada comunista a fost de asemenea un Holocaust pentru romani. Despre acesta se vorbeste mai putin. Suferinte de neimaginat - la noi in tara din partea unor tortionari romani si nu numai. E adevarat ca si aici unii evrei au avut un rol foarte important in aceste persecutii, iar acest lucru se stie. De aceea, problema e complicata.

Iar in zilele noastre francmasoneria are planurile ei cu fiecare tara. Sa nu spui ca nu exista evrei in francmasonerie. Exista si evrei si romani si alte natii. Evreii, insa, stiu de ce-au intrat in francmasonerie pe cand ceilalti afla pe parcurs. Nu le contest inteligenta si spiritul intreprinzator. Totusi, avand in vedere ca unii detin mijloace de informare in masa, nu sunt de acord ca acestia sa spele creierele romanilor si sa-i dispretuiasca pe fata in propria lor tara. Adica, mai pe scurt, bine ar fi sa lase toti loc de ,,Buna ziua!" , indiferent daca sunt romani sau evrei.

Va veni o zi in care mai multi evrei se vor crestina si atunci ne vom bucura intru Domnul cu totii. Iar pana atunci Dumnezeu aplica pedagogia divina cu fiecare neam. Pe unii ii pedepseste mai mult pentru ca-i stiau poruncile dar nu le-au respectat, iar altora le permite sa fie asupritori pentru a-i pedepsi in final.

Prin urmare, nu suntem vinovati ca altii au avut bani mai multi decat noi si au cumparat intreprinderi, au falimentat ori au semnat acorduri internatilonale in defavoarea romanilor. Nu e cazul sa ne facem complexe. In aceste conditii pleaca multi romani valorosi din tara si acest lucru e grav pentru romani si e benefic pentru cei care si-au facut niste planuri privind Romania.
Cateva replici la ce ai scris: Azi mai sunt in Rpmania intre 3000-6000 evrei, majoritatea lor batrani sau cu parteneri crestini. Sa-i faci pe ei vinovati de greselile romanilor este o tampenie,scuza-ma. Mie, evreul si israelianul mi-e penibil cum descri tu pe tara ta: O gramada de prosti fara un pic de minte care sunt condusi de nas ,cica de evrei. Ce-i cu romanii tai? Sunt handicapati mintali?
Cand s-a bagat Romania in al IIWW alaturi de nazisti,francmasonii evrei au fost de vina. Cand comunistii au prins regimul,evreii au fost de vina.Cand economia voastra este una din cele mai inapoiate din Europa daca nu cea mai inapoiata, evreii sunt de vina chiar daca numele lor este Ionescu si Popescu...Daca situatia nu ar fi asa de rea, imi permiteam sa rad de ce scri.
Prietenii vostri, ungurii si polonezii nu au risipit energia lor ca sa descopere evreii ca vinovati de situatia lor si azi sunt tari care Romania poate numai sa-i invidieze. Din pacate la multi din romani curge in vine ura contra evreilor care te asigur nu are nici un motiv real. Acei evrei de origina romana care au emigrat in Israel au reusit, impreuna cu altii sa transforme o tara developata dintr-o tara saraca lipita pamantului ,in numai 61 de ani. Nu ai ideie cat a pierdut tara ta prin alungarea evreilor din ea. Azi nu mai aveti evrei si situatia voastra este din ce in ce mai rea.In lume se spune ca bogatia naturala a Israelului este creierul cetatenilor ca alte bogatii nu prea avem. Sunt multi la noi care pretind ca Romania ar fi putut sa fie una din cele mai bogate din Europa dar mentalitatea voastra va impiedica. Sunt multe glume in legatura cu Romania pe Internet. Ultima ce am citit este ca o reclama pentru turisti: Daca vrei sa faci o plimbare in Evul mediu-Romania te asteapta...
Evreii cu nume crestine,francmasonii,hotii si banditii...In loc de toate prostiile astea de clasa treia ,uitati-va in oglinda ca sa vedeti cine va tine in evul mediu.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.12.2009, 19:05:12
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abuzatoaiei Vezi mesajul
Eu sunt mai nou pe acest forum , nu stiu daca s-a mai pus aceasta interbare deja, insa sa-mi lamuresc dilema as vrea sa intreb : De ce evreii nu sunt crestini?
de ce evreii nu sunt crestinii?
buna intrebare ...asta ar trebui adresata inteleptilor evrei
incerc sa raspund eu ,la nivel elementar,..poate teologic intervine altcineva
pai nu sunt crestini ca ei nu au recunoscut pe Iisus Hristos adevaratul Mesia cel prevestit de profetii Vechiului Testament ,ei pana acum mai asteapta venirea liu Mesia
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.12.2009, 19:43:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cateva replici la ce ai scris: Azi mai sunt in Rpmania intre 3000-6000 evrei, majoritatea lor batrani sau cu parteneri crestini. Sa-i faci pe ei vinovati de greselile romanilor este o tampenie,scuza-ma. Mie, evreul si israelianul mi-e penibil cum descri tu pe tara ta: O gramada de prosti fara un pic de minte care sunt condusi de nas ,cica de evrei. Ce-i cu romanii tai? Sunt handicapati mintali?
Cand s-a bagat Romania in al IIWW alaturi de nazisti,francmasonii evrei au fost de vina. Cand comunistii au prins regimul,evreii au fost de vina.Cand economia voastra este una din cele mai inapoiate din Europa daca nu cea mai inapoiata, evreii sunt de vina chiar daca numele lor este Ionescu si Popescu...Daca situatia nu ar fi asa de rea, imi permiteam sa rad de ce scri.
Prietenii vostri, ungurii si polonezii nu au risipit energia lor ca sa descopere evreii ca vinovati de situatia lor si azi sunt tari care Romania poate numai sa-i invidieze. Din pacate la multi din romani curge in vine ura contra evreilor care te asigur nu are nici un motiv real. Acei evrei de origina romana care au emigrat in Israel au reusit, impreuna cu altii sa transforme o tara developata dintr-o tara saraca lipita pamantului ,in numai 61 de ani. Nu ai ideie cat a pierdut tara ta prin alungarea evreilor din ea. Azi nu mai aveti evrei si situatia voastra este din ce in ce mai rea.In lume se spune ca bogatia naturala a Israelului este creierul cetatenilor ca alte bogatii nu prea avem. Sunt multi la noi care pretind ca Romania ar fi putut sa fie una din cele mai bogate din Europa dar mentalitatea voastra va impiedica. Sunt multe glume in legatura cu Romania pe Internet. Ultima ce am citit este ca o reclama pentru turisti: Daca vrei sa faci o plimbare in Evul mediu-Romania te asteapta...
Evreii cu nume crestine,francmasonii,hotii si banditii...In loc de toate prostiile astea de clasa treia ,uitati-va in oglinda ca sa vedeti cine va tine in evul mediu.
Dispretuitor si mandru. Nici nu ma astept sa aprobi ceva din ce-am scris.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.12.2009, 21:43:51
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Cine se va smeri pe sine se va inalta... cine nu, va ramane doar un mecanism precis,

<<Cand comunistii au prins regimul,evreii au fost de vina>> Pai cam sunt, ca doar ei au fost in functiile de conducere in Romania. Tocmai sosisera din URSS, in august 1944 (Ana Pauker, Bodnaras, etc...)
<<Cand economia voastra este una din cele mai inapoiate din Europa daca nu cea mai inapoiata, evreii sunt de vina chiar daca numele lor este Ionescu si Popescu>> Nu numai evreii, mai sunt si nemtii, francezii, grecii, indienii, rusii...
<<Nu ai ideie cat a pierdut tara ta prin alungarea evreilor din ea>> De unde ai scos-o ca romanii i-a alungat pe evreii? A fost alegerea lor sa paraseasca Romania. Cine a vrut, a ramas in Romania.

<<Sunt multe glume in legatura cu Romania pe Internet. Ultima ce am citit este ca o reclama pentru turisti: Daca vrei sa faci o plimbare in Evul mediu-Romania te asteapta...>> Bine ca sunteti voi in "avantgarde"
Iti recomand sa citesti ce spune un evreu (culmea, un evreu pe care evreii de azi nu IL recunosc intodeauna ca pe unul de al lor-doar atunci cand IL folosesc ca argument in discutii; evreu e drept, dar de o extractie rara, cum nu mai gasesti printre evreii batosi de azi)

9. Către unii care se credeau că sunt drepți și priveau cu dispreț pe ceilalți, a zis pilda aceasta:
10. Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș.
11. Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș.
12. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
13. Iar vameșul, departe stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
14. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța.
Tu din ce tagma faci parte, "evreule ales"? Eu cred ca ma aseman cu vamesul.... mai medieval si necultivat, de! La mine in cartier se va baga curent peste vreo 400-500 de ani... asa ca nu prea pot sa citesc sa ma cultiv....
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dispretuitor si mandru. Nici nu ma astept sa aprobi ceva din ce-am scris.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 09.12.2009 at 22:38:13.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.12.2009, 03:44:36
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
<<Cand comunistii au prins regimul,evreii au fost de vina>> Pai cam sunt, ca doar ei au fost in functiile de conducere in Romania. Tocmai sosisera din URSS, in august 1944 (Ana Pauker, Bodnaras, etc...)
<<Cand economia voastra este una din cele mai inapoiate din Europa daca nu cea mai inapoiata, evreii sunt de vina chiar daca numele lor este Ionescu si Popescu>> Nu numai evreii, mai sunt si nemtii, francezii, grecii, indienii, rusii...
<<Nu ai ideie cat a pierdut tara ta prin alungarea evreilor din ea>> De unde ai scos-o ca romanii i-a alungat pe evreii? A fost alegerea lor sa paraseasca Romania. Cine a vrut, a ramas in Romania.

<<Sunt multe glume in legatura cu Romania pe Internet. Ultima ce am citit este ca o reclama pentru turisti: Daca vrei sa faci o plimbare in Evul mediu-Romania te asteapta...>> Bine ca sunteti voi in "avantgarde"
Iti recomand sa citesti ce spune un evreu (culmea, un evreu pe care evreii de azi nu IL recunosc intodeauna ca pe unul de al lor-doar atunci cand IL folosesc ca argument in discutii; evreu e drept, dar de o extractie rara, cum nu mai gasesti printre evreii batosi de azi)

9. Către unii care se credeau că sunt drepți și priveau cu dispreț pe ceilalți, a zis pilda aceasta:
10. Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș.
11. Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș.
12. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
13. Iar vameșul, departe stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
14. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța.
Tu din ce tagma faci parte, "evreule ales"? Eu cred ca ma aseman cu vamesul.... mai medieval si necultivat, de! La mine in cartier se va baga curent peste vreo 400-500 de ani... asa ca nu prea pot sa citesc sa ma cultiv....

Asta-i buba voastra a antisemitilor: romanii sunt cei mai cinstiti,milosi,evlaviosi,harnici si destepti. Toate necazurile lor au fost facute de altii. Se intelege ca sunteti ,probabil si lipsiti de initiativa si cu IQ negativ ca fiecare va poate duce unde vor.
Adevarul este undeva in mijloc.Romanii sunt un popor pasnic si increzator.Asa de increzator ca multi, prea multi cred in basmele antisemitilor. Romanii mai instruiti nu sunt antisemiti. Nici acei la care religia lor nu este cea a urii.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.12.2009, 11:50:41
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit omule, ai luat-o razna!

omule, ai luat-o razna!
Raspunde-mi: ti-am amenintat eu viata? Ti-am amenintat eu avutul? Si in general, te-am amenintat eu cu ceva? Sau probabil faci parte dintre cei ce nu sufera adevarul? Ai devenit fricos si vezi in orice critica un atac antisemit, cum il denumesti tu. Sau poate intre evrei nu sunt si ticalosi? Nu poti fi tolerant cu cei care fura, mint si comit nedreptatate sau alte acte impotriva firii. Si nu cred ca toti evreii sunt ca tine. Spre stiinta ta, am fost ghid si am condus evrei prin Romania si n-am avut nicio problema cu majoritatea dintre ei. Stii cine mi-a creat probleme? conducatorul de grup. Problemele apar cand unii dintre oameni vor sa se ridice deasupra altora si sa-i stapaneasca. Asa, eu imi traiesc viata mea , tu pe a ta si vom muri amandoi la soroc. Insa nu pot sa tac cand in jurul meu se comit nedreptati. Daca pentru tine e confortabil sa te faci ca nu vezi mizeria lumii, e treaba ta.
Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Asta-i buba voastra a antisemitilor: romanii sunt cei mai cinstiti,milosi,evlaviosi,harnici si destepti. Toate necazurile lor au fost facute de altii. Se intelege ca sunteti ,probabil si lipsiti de initiativa si cu IQ negativ ca fiecare va poate duce unde vor.
Adevarul este undeva in mijloc.Romanii sunt un popor pasnic si increzator.Asa de increzator ca multi, prea multi cred in basmele antisemitilor. Romanii mai instruiti nu sunt antisemiti. Nici acei la care religia lor nu este cea a urii.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.12.2009, 12:37:06
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
omule, ai luat-o razna!
Raspunde-mi: ti-am amenintat eu viata? Ti-am amenintat eu avutul? Si in general, te-am amenintat eu cu ceva? Sau probabil faci parte dintre cei ce nu sufera adevarul? Ai devenit fricos si vezi in orice critica un atac antisemit, cum il denumesti tu. Sau poate intre evrei nu sunt si ticalosi? Nu poti fi tolerant cu cei care fura, mint si comit nedreptatate sau alte acte impotriva firii. Si nu cred ca toti evreii sunt ca tine. Spre stiinta ta, am fost ghid si am condus evrei prin Romania si n-am avut nicio problema cu majoritatea dintre ei. Stii cine mi-a creat probleme? conducatorul de grup. Problemele apar cand unii dintre oameni vor sa se ridice deasupra altora si sa-i stapaneasca. Asa, eu imi traiesc viata mea , tu pe a ta si vom muri amandoi la soroc. Insa nu pot sa tac cand in jurul meu se comit nedreptati. Daca pentru tine e confortabil sa te faci ca nu vezi mizeria lumii, e treaba ta.
Eu nu am luat-o razna. Dumneata esti cel care imparti lumea in doua: bietii romani si banditii/comunistii evrei. Nu m-am simtit amenintat si daca ma simteam,te asigur ca nu-mi facea asta nimic ci numai mila pentru cine ameninta ca amenintarea este arma prostilor.Nu cred ca dumneata faci parte din ei. Problema ta este numai ca prea te iei dupa altii care din pacate ,in pacate te duc.Incearca sa fii un moment sa gandesti logic si impartial daca situatia voastra este datorita acelor evrei care mai traiesc in Romania .
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.12.2009, 12:55:02
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

tataie...lasa-ne ...lasa-ne
nu mai arunca atatea jigniri la adresa romanilor, ca stii care e ultimul banc din net despre evrei

israelianul optimist invata araba
israelianul pesimist invata engleza
israelianul realist invata sa inoate

nu se stie niciodata ,maine pune iranu bomba sub crul tau si te vad inotand iar spre romania
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.12.2009, 14:19:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca suntem sinceri vom vedea si bune si rele la conationalii nostri. Un om greseste pentru ca e om nu pentru ca e evreu sau roman. Iar daca vedem numai greselile unora, iar ale altora le acoperim inseamna ca suntem partinitori.

Evreucelales, te superi degeaba, n-a impartit nimeni lumea. Ti s-a spus ca si conationalii tai au facut greseli. Atata tot. Daca ai intrat in acest dialog, fii un evreu cu adevarat ales si analizeaza cu luciditate situatiile prezentate fara a considera ca acestea sunt jigniri personale. Avem si noi sensibilitatea noastra fata de eroii neamului , asa cum o aveti si voi. Exagerarile nu duc la nimic bun. Daca te voi respecta, atunci voi face acest lucru pentru calitatile tale, nu pentru ca apartii unei anumite nationalitati.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.12.2009, 15:15:18
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca suntem sinceri vom vedea si bune si rele la conationalii nostri. Un om greseste pentru ca e om nu pentru ca e evreu sau roman. Iar daca vedem numai greselile unora, iar ale altora le acoperim inseamna ca suntem partinitori.

Evreucelales, te superi degeaba, n-a impartit nimeni lumea. Ti s-a spus ca si conationalii tai au facut greseli. Atata tot. Daca ai intrat in acest dialog, fii un evreu cu adevarat ales si analizeaza cu luciditate situatiile prezentate fara a considera ca acestea sunt jigniri personale. Avem si noi sensibilitatea noastra fata de eroii neamului , asa cum o aveti si voi. Exagerarile nu duc la nimic bun. Daca te voi respecta, atunci voi face acest lucru pentru calitatile tale, nu pentru ca apartii unei anumite nationalitati.
Ce scri domnule? Am cautat unde s-a scris ca romanii au gresit cu ceva, de exemplu cu pogromurile care au facut evreilor . Cum ostasii romani au fost trimesi de general Antonescu ca sa omoare familii intregi de evrei in Moldova si Basarabia. Dupa cum i-mi amintesc, numai eu am adus aminte de asta. Pe de alta parte,evreii au fost facuti vinovati de tot felul de fapte care nu au fost niciodata sprijinite de fapte istorice reale si binecunoscute.
Citeste mai inainte cum o javra antisemita declara "da sunt antisemita" inainte de toarna aci pe un forum religios a crestinilor ortodoxi, minciuni si basme numai ca sa inegreasca fata evreilor.
Eu, evreul pe acest forum am pentru el onoare cum am pentru toate forumurile de diferite credinte dar mi se pare ca propagarea antisemitismului aci este ca si cum ce scri in general despre evrei se refera si la Mantuitorul vostru care si el facea parte din poporul evreilor.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 14:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 14:59:40