Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.07.2021, 15:42:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Apropo de vazutul de viata, . Noi ne traim viata frumos, fara sa ne vaccinam, fara frica de o gripa. Nu m-am izolat nici o clipa, nu am purtat masca decat unde a fost absolut obligatoriu ca sa nu primesc amenda si si atunci doar pe barba sau gura. E drept nu am calatorit, din cauza obligativitatii carantinei. In rest, mergem la munca, nu ne e frica de oameni, etc. Imbratisez oamenii cand simt nevoia fara frica unei boli, si am incredere deplina in Dumnezeu.

Deci , din contra, nu va spun sa va izolati de oameni ci doar sa va debarasati de frica, sa va pastrati libertatea de a decide liber pentru voi insiva , si sa iubiti oamenii.
Totuși nu e bine să riscăm să stăm în mulțimi, cel puțin nu mult timp.
Eu am evitat pe cât posibil, am făcut cumpărături la orare când nu apărea că e ocupat, evit pe cât pot transportul în comun, aglomerări, înghiorlăieli, cine știe al câtelea dintr-o mulțime ce are, poate unii sunt plasați anume cu boală ca să împrăștie, să apară și în Ro cazuri, cum erau folosiți în vechime oameni bolnavi să contamineze.

Am văzut că unii strănută agresiv în piețe, stații de transport și am citit mai demult mărturia unor români din Spania că tot strănuta unul lângă masa lor de restaurant și n-au băgat de seamă și au luat, poate dacă plecau la primul strănut nu luau.

E o infecție care are arn de hiv și care afectează plămânii, am auzit cazul unei femei creștine care nu credea, a luat boala și a văzut la RMN că are puțin afectați plămânii circa 10% după ce a scăpat de boală, nu cred că ar vrea nimeni așa ceva.

Au fost și preoți care au avut și unii au murit, în afară de Biserică eu evit pe cât posibil aglomerări, stadioane, nici la Biserică nu e aglomerare că nu prea mai vine lumea, sunt mulți prin concedii sau nu mai dau pe la Biserică.
Când începe mass media să anunțe infectări repetitiv, scade și nr de enoriași prezenți.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Retragerile noastre vor fi un act ca urmare a constrangerii, adica, daca imi vor restrictiona dreptul de a cumpara cele necesare, vom fi nevoiti sa ne retragem. Voi chiar nu vedeti neomarxismul comunist soft in care va lasati prinsi??????
Ar fi greu și în comunități, dacă nu ai bani nu ai ce să faci, doar schimb/troc, dar asta dacă vor cei exteriori comunității să facă târg și nu ar turna la autorități, când va fi ilegal să cumperi fără semn.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2021 at 16:50:04.
Reply With Quote