Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.05.2009, 16:27:19
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred ca asa va fi. Va fi nu o clipa paroxistica, minunata, pe urma coborarea, ci un urcus continuu spre o si mai mare bucurie. Asa ni s-a promis (sf. Gregorie de Nissa vorbeste despre asta mult)
Ma recunosc in ce ai scris.
Mai scriu altadata mai mult, ca acum trebuie fac si altceva. Si azi si maine nu prea o sa am timp.
Ok, cand ai timp te rog sa te uiti si la ce am intrebat la "De ce sunt considerati oamenii necasatoriti murdari"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.05.2009, 16:32:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ok, cand ai timp te rog sa te uiti si la ce am intrebat la "De ce sunt considerati oamenii necasatoriti murdari"
Da, am citit, cu placere! sau bucrie? ;-)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2009, 16:53:04
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Fany, Anna, suntem chemati tocmai ca in tot ce traim sa traim cu Domnul si prin asta sa ajungem ca vesnicia sa marturiseasca in noi.
Sfantul Simeon Noul Teolog spune ca trebuie sa incepem sa cunoastem pe Domnul si Imparatia sa de aici dar nu conceptual, rational, , ca persoana, sa vieze in noi. este minunata calea marturisita de parintele rafail Noica, a chemarii Domnului in toate cele ale noastre si care nu face diferenta intre monahi sau mireni. la fel intalnirea in fiecare liturghie cu Domnul, in chip real, pentru care ne-a chemat acolo, sa se impartasasca noua.
sa ne fie noua fiecare duminica si zi ca ziua de Inviere.
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2011, 23:43:25
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Bucurie e când Il faci părtaș pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2011, 18:30:40
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit părere

Eu cred așa: plăcerea este o stare de bine mai efemeră, mai puțin profundă și mai puțin relevantă pentru pers. respectivă decât bucuria
Ex: plăcerea de a mânca nu știu ce, de a bea nu știu ce, de a vedea un film bun (în unele cazuri), o piesă de teatru bună (în unele cazuri), de a asculta o melodie frumoasă (în unele cazuri cazuri), etc
Bucuria este o stare de bine care are o durată mai îndelungată, este mai profundă și este mai relevantă pentru persoana respectivă decât plăcerea.
Ex: unele cărți, filme, piese de teatru, melodii, unele raporturi sexuale (dacă au o durată mai lungă și sunt însoțite de iubire) devin bucurii dacă toate acestea sunt mai profunde și mai de lungă durată. Nu numai durata contează, ci și profunzimea. Și mai contează și relevanța acelui lucru pentru viața ta. Dacă să zicem ai găsit un răspuns la o întrebare care te frământa de mult timp atunci ai o mare bucurie.Căci îți va folosi mult timp în viață. Dacă ai avut o dificultate în viață și ai descoperit cum să treci ușpr peste ea citind într-o carte sau îți spune cineva sau citești pe net, atunci iar ai o bucurie mare. Similar, îți va folosi mult timp. Dacă te vezi cu o persoană cu care ai fi vrut să vorbești dar, să zicem, nu știai cum s-o găsești ai o mare bucurie, nicidecum o plăcere căci era improbabil să se întâmple. Așadar contează și probabilitatea ca un lucru să se întâmple. Sau cum ar fi dacă-ți pică o sumă de bani, ai o bucurie, nu o plăcere.
Și mai cred că există și plăceri bune și rele și bucurii bune și rele. Unii oameni invidioși resimt bucurie puternică când cuiva i se întâmplă vreun lucru rău, ca să dau cazul cel mai cunoscut. Sau chestia cu capra vecinului care trebuie să moară. Mai sunt și cazuri când unii cred că au bucurii bune dar, de fapt, ele sunt foarte rele (dacă au reușit să câștige în mod nedrept niște bani, dacă au bătut pe cineva, dacă s-au răzbunat pe cineva, etc). Mai sunt și bucurii pătimașe (la jucătorii de cărți sau alte jocuri pe bani, etc)
Am uitat să zic și de bucuria de a sta de vorbă cu un prieten care este o bucurie clasică, nicidecum o plăcere, sau de a participa sau asista la o discuție interesantă cu mai mulți oameni care este la fel o bucurie (mai ales dacă rămâi cu ceva care-ți folosește), nicidecum o plăcere. Dacă e doar o plăcere, înseamnă că nu te-a prins chiar așa mult și o vei uita curând.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2011, 19:47:53
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Placerea e orice ne place si e trecator.
Bucuria ramane in suflet, apare numai cand ne gandim la ceea ce ne bucura.

Placerea o gasesc cand mananc ciocolata. Bucurie gasesc cand ma gandesc la persoana iubita, imi apare zambestul numai cand imi amintesc de ea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2011, 09:30:29
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit ...

Diferenta dintre placere si bucurie pare sa fie urmatoarea:

placerea este individuala, este doar a unui individ pentru ce i se intampla sau pentru ce are la un moment dat.

bucuria este ceea ce simtim pentru implinirile altora. Nu cred ca se bucura cineva pentru sine insusi. Bucuria este rodul unui grup, nu al unui individ. Si asta face bucuria superioara placerii, ne arata deschiderea pentru altii..

vorba Sf Ioan Gura de Aur: ar trebui sa ne intristam pentru nefericirile altora, si sa ne bucuram pentru implinirile altora, dar, foarte des, ne intristam pentru implinirile altora si ne bucuram de nefericirile lor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2011, 12:31:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Inca o intrebare. Poate se starnesc si aici discutii nemarginite. Am citit undeva ca Maica Siluana spunea(si nu numai ea, am mai citit pe undeva dar nu mai stiu unde) ca dusmanul ne atrage prin alergarea dupa placere si fuga de durere. Dar cum bine stim, suntem facuti pentru bucurie.
Eu sincer de multe ori nu fac diferenta intre placere si bucurie. De exemplu, citesc un roman, e placerea estetica acolo sau gasesc si ceva bucurie? Ca amandoua sunt sufletesti ca sa zic asa. Sau cand mananc mere verzi, mie tare mult imi plac, e doar placere sau e si bucurie? Nu fac diferenta. Fani, as aprecia daca mi-ai raspunde si tu.
Multumesc!
Placerea in sine nu e atat de condamnat cat placerea care da dependenta vicioasa.
Bucuria, nu da dependenta vicioasa.
Asta este linia dintre cele doua.

Last edited by AlinB; 01.07.2011 at 12:57:56.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2011, 15:13:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este privita ca periculoasa de catre Biserica placerea inchisa in ea insasi si privita ca scop in sine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2011, 15:26:11
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Inca o intrebare. Poate se starnesc si aici discutii nemarginite. Am citit undeva ca Maica Siluana spunea(si nu numai ea, am mai citit pe undeva dar nu mai stiu unde) ca dusmanul ne atrage prin alergarea dupa placere si fuga de durere. Dar cum bine stim, suntem facuti pentru bucurie.
Eu sincer de multe ori nu fac diferenta intre placere si bucurie. De exemplu, citesc un roman, e placerea estetica acolo sau gasesc si ceva bucurie? Ca amandoua sunt sufletesti ca sa zic asa. Sau cand mananc mere verzi, mie tare mult imi plac, e doar placere sau e si bucurie? Nu fac diferenta. Fani, as aprecia daca mi-ai raspunde si tu.
Multumesc!
Bucuria pe care o simti,o poti darui si altora. Placerea pe care o simti, nu. Eu pot sa ma bucur cu tine cand mananci mere verzi, pentru ca imi poti transmite starea ta.E o stare sufleteasca.Dar nu simt placerea gustului decat daca mananc si eu.E o stare trupeasca.Deci despre placerea pe care o simti poti doar povestii, pe cand bucuria pe care o simti, o poti transmite si altora chiar si fara cuvinte.

De aceea eu cred ca bucuria e a sufletului si placerea e a trupului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cata bucurie! Ana-Maria N Calugarul 1 13.02.2012 11:58:09
Despre placere florin.oltean75 Generalitati 14 12.07.2011 18:13:20
Pasti cu bucurie admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 89 28.04.2011 10:58:56
Daruiti o bucurie! danielar Umanitare 1 22.02.2008 12:53:29
MARE BUCURIE ! cristiboss56 Pocainta 6 30.10.2007 00:50:57