Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.09.2009, 23:50:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Toti membrii forumul sunt minunati si prietenosi.Nu trebuie sa ne axam pe doar cateva persoane.Fiecare are temperamentul ,gandirea ,parerea lui dar pana la urma ne numim toti CRESTINI ORTODOCSI.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2009, 00:06:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Toti membrii forumul sunt minunati si prietenosi.Nu trebuie sa ne axam pe doar cateva persoane.Fiecare are temperamentul ,gandirea ,parerea lui dar pana la urma ne numim toti CRESTINI ORTODOCSI.Doamne ajuta!
Prima fraza e un pic exagerata, nu-s toti prietenosi Eu am deschis topicul pentru ca mie personal imi place cum scriu cei doi. N-o sa ma duc la Steinhardt sa-i spun ca-mi place cum canta, nici la Beethoven sa-i spun ca-mi place cum scrie. Si uite asa, fiecare poate are ceva deosebit, dar, uite, mie imi place cum scriu cei doi pe forum. Poate tie iti place cum scriu altii. Dar uite asa, am simtit nevoia sa spun, mai ales din recunostinta. Si din curiozitate l-am deschis, mai degraba pentru ca am vrut sa stiu daca sunt prieteni. Ca sa explic cum e cu recunostinta. Eu sunt fffffffffffff demult pe forum si cam stiu ce "gust" imi lasa postarile. De fiecare data cand citesc parca trebuie sa-mi pun o "platosa" de rabdare si sa lupt cu adevarat cu mine insami sa nu ma enervez sau sa ma tulbur de ceva. Si ce m-a frapat e ca postarile lor nu contin urma de rautate.Nu-mi trebuie nici o platosa, nici o virtute ca sa le citesc. Curg natural, sunt frumoase, ca un cer senin. Si trebuie sa spun ca anumite lucruri sunt f profunde, poate sunt din carti, nu stiu de unde sunt si tare m-am bucurat ca mai exista oameni care sa aprecieze anumite lucruri. Si spun asta, pentru ca incepeam sa ma indoiesc ca mai exista un anumit fel de oameni, ba chiar incepeam sa cred ca doar mi i-am imaginat eu si asa ceva nu exista si ma bucur ca mi-a aratat Dumnezeu ca uite, exista, si nu e doar imaginatia mea. Of, tot nu stiu sa explic, daca ati sti voi...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.09.2009, 00:07:06
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Sa ma ierte Dumnezeu daca am smintit, dar sper sa va faca sa intelegeti cam ce aveam in inima, ca asa n-ati avea cum sa va smintiti.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2009, 00:11:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Sa ma ierte Dumnezeu daca am smintit, dar sper sa va faca sa intelegeti cam ce aveam in inima, ca asa n-ati avea cum sa va smintiti.
Felicitari pentru topic. Este bine ca ti-ai exprimat sentimentele. Ca in Pateric cand avva Pimen a fost intrebat ce este bine, "a vorbi sau a tacea", a zis: "cel ce vorbeste pentru Dumnezeu, bine face; si cel ce tace pentru Dumnezeu, asemenea"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.09.2009, 00:21:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ma bucur sa stiu ca sunt de folos, din cand in cand, pentru cuvintele scrise. Ne-am cunoscut prin intermediul acestui site.

Eu sunt mai inalt trupeste, el sufleteste. Eu sunt casatorit, el necasatorit. El are mai multa rezistenta in fuga dupa Dumnezeu. Este mai ravnitor. Eu dau repede semne de oboseala in aceasta fuga. El cunoaste parinti duhovnicesti din intalnirea fata catre fata, eu din spusele altora sau din carti. El ii viziteaza, ii cauta, se intereseaza de ei, ca prin raspunsul lor sa creasca duhovniceste, iar eu nu mi-am obisnuit firea sa aiba o asemenea dorinta. As putea continua cu multe alte deosebiri, dar nu e cazul.
Ca Petru si Ioan cand alergau la mormantul Mantuitorului in ziua Invierii. Sfantul Maxim in talcuirea sa vorbea despre intrecerea cea buna, unul simbol al filozofie contemplative iar celalalt al filozofiei practice. Nu cred ca am exagerat prin comparatie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.09.2009, 00:35:39
Mitza11 Mitza11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2009
Locație: SNAGOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Subscriu si eu Anna la tot ce ai spus despre cei doi. Recunosc ca intru aici ca sa citesc raspunsurile catorva dintre voi, caci ma lumineaza si ma linistesc. Sunt logata ca Mitza 11 dar eu sunt Luminita Mazdrache din comunitate, numai ca din pacate nu mai pot sa imi accesez contul....

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.09.2009, 12:50:44
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Si mie imi place cum scriu cei doi. Daca nu erau avatarele si userii diferiti nu mi-as fi dat seama ca sunt doua persoane.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.09.2009, 13:00:50
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Multumesc , Anna

Multumesc Anna ptr acest subiect ..sigur nu smintim pe nimeni !
Si eu am o slabiciune pt ei doi ..(ma refer doar la ei pt ca acesta-i subiectul )
Amandoi sensibili , calzi ,intelepti ..nu vorbesc decat atunci cand trebuie , cat trebuie ..parca se completeaza unul pe celalalt ..
mi-e drag sa le citesc postarile -chiar le caut , ptr ca mereu mi-e ceva de folos.

Fiul meu cel mic este cu exact zece luni , mai mic decat Dorin ..deci il privesc pe Dorin ca pe un fiu , si nu mi-e rusine sa spun , de la care am multe de invatat .

Numai bine ,tuturor . Doamne ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 05.09.2009 at 13:04:33.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.09.2009, 14:27:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Un indemn celor doi

Eu vad diferenta intre ei, nu sunt chiar de confundat.
Vroiam insa sa-i indemn, mai ales pe Dorin, sa scrie mai mult, sa deschida subiecte.
Sunt prea retrasi si tocmai ei ar putea ajuta mai mult.
Costel vad ca se mai straduie si mai deschide.
E nevoie de discutii constructive pe forum, de schimburi de opinii ca sa invatam cu totii si de ce nu, sa mai aducem suflu proaspat in credinta noastra.
Din pacate in loc de discutii, se cam fac praf oamenii unii pe altii, in numele crestinismului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.09.2009, 14:50:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu vad diferenta intre ei, nu sunt chiar de confundat.
Vroiam insa sa-i indemn, mai ales pe Dorin, sa scrie mai mult, sa deschida subiecte.
Sunt prea retrasi si tocmai ei ar putea ajuta mai mult.
Costel vad ca se mai straduie si mai deschide.
E nevoie de discutii constructive pe forum, de schimburi de opinii ca sa invatam cu totii si de ce nu, sa mai aducem suflu proaspat in credinta noastra.
Din pacate in loc de discutii, se cam fac praf oamenii unii pe altii, in numele crestinismului.
Dumnezeu să mă ierte Sofia, dar tu generezi mult praf și ești din ce în ce mai aproape de Neo Protestanți. Mare grijă și pauză cu folos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aplaudati-l pe Costel Busuioc!!! monica73 Generalitati 31 13.02.2014 17:34:11