Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2009, 15:40:07
inkognito inkognito is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2009
Mesaje: 1
Implicit prietena ta nu e Virgina!

stimati vizitatori ai forumuluias dori sa aflu pozitia Dvs, daca vi s-ar intimpla (-t) ca domnisoare cu care incepeti sa aveti o relatie, v-ar spune ca si-a pierdut virginitatea cu prietenul ei precedent?
va multumesc anticipat.
  #2  
Vechi 12.10.2009, 16:05:08
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

cred ca problema asta va priveste pe voi doi, discutati, vedeti, etc, ca si-a pierdut virginitatea nu-i tocmai un capat de tara...
__________________
valentin_top_bizant
  #3  
Vechi 12.10.2009, 16:11:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca sunt persoane care si-au pierdut virginitatea inainte de casatorie, nu inseamna ca au pierdut si puterea de a iubi si a primi iubire.
  #4  
Vechi 12.10.2009, 16:13:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Daca restul corespunde si este o fata cuminte, unde este problema.
E posibil sa fi avut o casatorie, sau o relatie serioasa anterioara si poate ca s-a rupt din cauza ei, dar si din alte cauze (a lui, a parintilor, etc.).
O fata care nu este virgina nu inseamna neaparat ca este... sa nu spun acum un cuvant urat, sau ca este ceva rau.
Si eu as intreba: femeile de ce nu sunt interesate cate au trecut prin patul baiatului? Nici una nu intreaba asa ceva..
Virginitatea la casatorie are si dezavantaje pentru femeie, am constatat.
  #5  
Vechi 12.10.2009, 16:20:46
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Eu cred ca e important ca o femeie sa fie virgina inainte de casatorie. Însa acum saraca daca si a pierdut virginitatea nu inseamna ca nu e o fata buna. In numele iubirii multe fete isi pierd virginitatea, iar ceea ce parea o mare dragoste nu este...mi-e milă de ele si de aceea nu cred ca trebuie sa se tina cont de asta. Daca o iubesti, sunteti compatibili, aveti aceleasi principii de viata nu cred ca ar trebui sa conteze.

Insa eu cred ca atat baietii cat si fetele ar trebui sa se pazeasca si sa fie curati inainte de casatorie.
  #6  
Vechi 12.10.2009, 16:33:16
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Pai si daca nu mai e virgina,care e problema?Doar nu te apuci sa judeci o femeie doar pt ca ti-e tie ciuda din cauza faptului ca ea a avut parte si de alte relatii.Chestiile astea tin de intimitatea fiecaruia,nu trebuie sa ne apucam noi sa spunem altuia ce e bine si ce e rau.
__________________
Nihil sine Deo!
  #7  
Vechi 12.10.2009, 16:57:35
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

De obicei un barbat respecta mai mult o fata care este virgina dar, din punctul meu de vedere si viceversa este valabila. Acum tu stii care este motivul pentru care ai deschis problema: ti-e teama ca ti-ai pierde respectul pt ea, gelozia, hotararea de a avea o casatorie in acord cu toate canoanele etc. Daca stii motivul atunci poti gasi si solutia. Totusi lucrul acesta nu ar trebui sa te impiedice sa o cunosti, omul nu e numai trup ci si suflet iar acesta din urma este infinit mai important. Daca o iubesti asa cum este, daca simti ca si ea te iubeste, daca simti ca ea este pentru tine si nu alta, atunci nu trebuie sa mai ai indoieli. Noi nu trebuie sa judecam trecutul omului caci nici noi, poate, nu suntem mai buni. Un inceput( de relatie) inseamna sa lasi totul in urma dar sa si accepti ca aceste intamplari ( bune, rele) au facut-o ceea ce este acum: persoana de care esti indragostit!
Si inca ceva, relatia trupeasca dintre 2 persoane este cea mai mare unire care poate exista intre oamenii trupesti ( plus legatura mama-copil) ceea ce inseamna ca ei devin una iar daca se despart fiecare va lua de la celalalt ceva. E o situatie delicata care implica niste repercusiuni (care se vad in tipm, la copii, in comportament etc) peste care, insa, se poate trece daca exista iubire si intelegere. Nu uita ca Insusi Dumnezeu iarta daca vede ca exista parere de rau si pocainta. Noi de ce n-am ierta?
Teoretic(fericiti cei care reusesc in societatea asta plina de ispite) ambii soti ar trebui sa fie virgini la casatorie, asa nu ar exista astfel de topicuri si nici neincredere, lipsa de respect, gelozie s.a. Dar inima fiecaruia ii sopteste tainic ce decizie sa ia in legatura cu cel/cea de langa el, ascult-o si tu!
Dumnezeu sa te lumineze dupa Voia Sa!
  #8  
Vechi 12.10.2009, 17:01:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dar tu esti virgin?! Virgin cu sufletul, nu doar cu trupul...
Daca i-am chestiona asa si noi, fetele, pe baieti....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #9  
Vechi 12.10.2009, 17:05:20
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Lasati-ma sa inteleg,tu ca fata daca nu te casatoresti pana la 35 de ani sa zicem,te mentii virgina pana atunci?Pt. ca daca gandesti asa,ori esti habotnica si ai in cap numai canoane bisericesti,ori esti ipocrita si faci pe lupul moralizator.
__________________
Nihil sine Deo!
  #10  
Vechi 12.10.2009, 21:39:30
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Prima relatie la o fata are influenta foarte mare asupra psihicului ei. O fata care a mai avut relatii, chiar nu trupesti dar mai ales daca au fost trupesti, si-a pierdut puritatea sufleteasca. Ea nu-si va mai respecta partenerul, îl va compara mereu cu relatiile anterioare, va fi usuratica.

Solutia ar fi ca ea sa se pocaiasca fierbinte, sa urasca din suflet ceea ce a facut dar asa ceva nu se întâmpla aproape niciodata fiindca pacatele aduc si o îngrosare a inimii, a nesimtire fata de pacat, o moarte a constiintei.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33