Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.08.2010, 12:39:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cunosc si eu un caz, din pacate... Ea este doctor in psihologie, el nu are nici macar liceul ... Ea l-a ibit si il iubeste enorm; se cunosc din copilarie, au fost colegi la gimnaziu si explicatia lui este urmatoarea: " daca tu nu intelegi?" Va dati seama ca ea cunscand urmatorii pasi e foarte inlacrimata si se teme efectiv de el fapt ce pe el il face sa fie mai barbat, mi se face rau cand ma gandesc...

Last edited by gabriela8; 03.08.2010 at 12:42:48.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.08.2010, 12:52:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Drama violentei in familie se reflecta in sufletul si pe chipul copiilor, care vor fi la randul lor , cu siguranta, violenti. Violenta in familie reprezinta de fapt absenta sau indepartarea de Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.08.2010, 12:58:32
Tsukino Tsukino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 13
Implicit

gabriela, la cate cazuri sunt, cu totii avem cel putin un caz in familie, in cercul de prieteni, un vecin sau poate chiar noi am fost victima unei forme de violenta domestica.
Imi pare rau pentru prietena ta, dar sa nu faca greseala mamei mele si sa stea cu el. Va trai permanent in teroare. Oamenii acestia nu se pot schimba, nu vor sa se schimbe, si nici nu au motive sa se schimbe atata timp cat sunt pe o pozitie de putere.

Si da, copiii au si ei de suferit , sunt traumatizati, adeseori inchisi in ei, totusi eu nu am devenit o persoana violenta, chiar iubesc si ajut oamenii din jurul meu asa cum pot. As zice mai degraba ca femeile care au avut parinti violenti au tendinta de a accepta violenta domestica mai usor - vor deveni si ele victime - pe cand barbatii vor lua exemplul tatalui si vor deveni agresori. Este oarecum logic, dar tine de fiecare persoana in parte. Trebuie sa stim sa tragem clar granita dintre bine si rau.

Ceea ce mi se pare tragic e ca nici un barbat nu ia o atitudine ferma in prinvinta acestei probleme. O sa fiu blamata , dar imi doresc ca macar unul din acesti preoti si politicieni (cei ce au putere asupra maselor) sa traiasca experienta unei femei care sistematic a fost umilita si abuzate psihic, si fizic de catre barbatul pe care l-a considerat jumatatea sa. Una e sa iti dai cu parerea asupra unei probleme cu care nu te-ai confruntat niciodata si alta e sa fii tu in miezul problemei.

Domnilor ai Bisericii, de ce nu ati lasat in randurile Dvs macar cateva femei, care prin gingasia si prin viziunea diferita asupra vietii sa va arate care sunt problemele reale din familia actuala?

Last edited by Tsukino; 03.08.2010 at 13:02:02.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.08.2010, 13:21:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Inca nu au copii si trist este faptul ca nu au nici macar un an de la casatorie si deja a invinetit-o. Ma gandesc ca poate fi crucea ei, nu stiu, dar eu sunt impotriva violentei domestice si nici nu o pot incuraja spre divort; este alegerea ei!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.08.2010, 13:37:32
mihaelamir mihaelamir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Mesaje: 14
Implicit

Sunt convinsa pana in varful firelor de par ca atata vreme cat lumea este condusa de barbati violenta, de orice fel, nu va avea sfarsit si va fi permanent justificata prin tot felul de absurditati!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.08.2010, 14:57:22
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Inca nu au copii si trist este faptul ca nu au nici macar un an de la casatorie si deja a invinetit-o. Ma gandesc ca poate fi crucea ei, nu stiu, dar eu sunt impotriva violentei domestice si nici nu o pot incuraja spre divort; este alegerea ei!
eu am trecut prin asa ceva timp de 11 ani si am divortat de 15 ani.Marele meu regret este ca nu am divortat de la inceput poate si pt. ca nimeni nu m-a incurajat si nu m-a sfatuit sa divortez .Sunt sigura ca D-zeu nu pedepseste pe nimeni in astfel sa cazuri.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.08.2010, 15:00:36
Tsukino Tsukino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Inca nu au copii si trist este faptul ca nu au nici macar un an de la casatorie si deja a invinetit-o. Ma gandesc ca poate fi crucea ei, nu stiu, dar eu sunt impotriva violentei domestice si nici nu o pot incuraja spre divort; este alegerea ei!
Daca am o cruce nu as vrea sa o poarte nici copiii mei, nici barbatul meu, ci as vrea sa stiu pacatul pe care l-am comis - nu sa platesc eu pacatul altora- si Dumnezeu va fi cel care ma va judeca.

Unica sansa a ei in momentul asta este ori un miracol ori sa traiasca departe de el.

Intrebare: ai putea sa traiesti cu gandul ca ai sprijinit prietena sa scape de o bestie sau ai putea sa traiesti de ex. stiind ca nepasarea celorlalti a impins-o la crima sau ca a fost ucisa.

Last edited by Tsukino; 03.08.2010 at 15:02:46.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.08.2010, 15:19:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tsukino Vezi mesajul
Daca am o cruce nu as vrea sa o poarte nici copiii mei, nici barbatul meu, ci as vrea sa stiu pacatul pe care l-am comis - nu sa platesc eu pacatul altora- si Dumnezeu va fi cel care ma va judeca.

Unica sansa a ei in momentul asta este ori un miracol ori sa traiasca departe de el.

Intrebare: ai putea sa traiesti cu gandul ca ai sprijinit prietena sa scape de o bestie sau ai putea sa traiesti de ex. stiind ca nepasarea celorlalti a impins-o la crima sau ca a fost ucisa.
Tocmai ca ea se teme foarte mult datorita amenintarilor cu moartea, ei stau la etajul 4 si o ameninta ca o arunca pe fereastra si ca da foc la apartament daca divorteaza; el este si gelos iar ea totusi il iubeste si se ingrijoreaza ca nu se va descurca singura Lui nu ii pasa daca face puscarie si ar divorta daca ii da o suma foarte mare de bani, am uitat exact suma. Daca poti sa iti inchipui, au crescut in acelasi sat, au invatat in aceeasi clasa se cunosc dintotdeauna si ea nu si-a dat seama ce monstru zace in el... desi unii ar fi atentionat-o , mie acum mi-a spus.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.08.2010, 15:30:46
Tsukino Tsukino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 13
Implicit

In cazurile de acest gen victima trebuie separata de agresor. Din pacate insa in tara noastra nici legile nu se aplica, si avem o lege amarata contra violentei in familie. Ar fi bine sa o sfatuiesti sa caute ajutor - consiliere psihologica si juridica (mai ales daca au si o casa de impartit). Politia in cazurile astea de obicei aplica o amenda si agresorul tot ajunge acasa - unde se razbuna.

adaposturi si centre de consiliere:


http://femeifaranume.wordpress.com/c...de-consiliere/

http://www.educatiefaraviolenta.ro/L...ile/Adaposturi
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.08.2010, 15:33:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tsukino Vezi mesajul
In cazurile de acest gen victima trebuie separata de agresor. Din pacate insa in tara noastra nici legile nu se aplica, si avem o lege amarata contra violentei in familie. Ar fi bine sa o sfatuiesti sa caute ajutor - consiliere psihologica si juridica (mai ales daca au si o casa de impartit). Politia in cazurile astea de obicei aplica o amenda si agresorul tot ajunge acasa - unde se razbuna.

adaposturi si centre de consiliere:


http://femeifaranume.wordpress.com/c...de-consiliere/

http://www.educatiefaraviolenta.ro/L...ile/Adaposturi
Ea este din Republica Moldova si nici la ei legile nu functioneaza; apoi ea este psiholog stie pasii urmatori...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
Violenta cotidiana Eugen7 Morala Crestina 2 24.10.2012 20:59:52
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 09:52:25
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 17:33:59