Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2009, 22:56:43
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Hm, ca sa fie sterse, cineva ar trebui sa decida asta da, asta nu, ori - in practica - asa ceva nu prea se poate...
Si ce e de facut? :))
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2009, 22:59:20
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oamenii au devenit niste robotei care habar n-au ce-si doresc de la viata...dupa pararerea mea tehnologia chiar ne tine departeaza...degeaba comunicam mai mult daca in realitate spunem mai putine...devenim din ce in ce mai superficiali si in acelasi timp si mai sensibili...la urgente la iasi au fost internati intr-o singura zi 17 persoane care au vrut sa se sinucida...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.12.2009, 23:00:19
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Si ce e de facut? :))
Na, ca ti-ai gasit si tu pe cine sa-ntrebi ...ai impresia doar ca eu as stii ceva, realitatea este ca habar n-am de nimic - nici in general, nici in particular - dar imi fac un pic de curaj incerc sa-ti raspund: sa nu-i mai insultam pe ceilalti!!!
Cam atat...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2009, 23:05:34
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
oamenii au devenit niste robotei care habar n-au ce-si doresc de la viata...dupa pararerea mea tehnologia chiar ne tine departeaza...degeaba comunicam mai mult daca in realitate spunem mai putine...devenim din ce in ce mai superficiali si in acelasi timp si mai sensibili...la urgente la iasi au fost internati intr-o singura zi 17 persoane care au vrut sa se sinucida...
Hai sa va spun ce-a patit o cumnata de-a mea. A aflat ca a murit cineva de la ei din bloc, la spital. Femeia s-a gandit ca vin rudele de la tara, ca n-o sa aibe oamenii unde sa stea, ca nimanui n-o sa-i arda de gatit etc. Asa ca l-a trimis pe sotul ei sa ia niste suc, apa minerala, cartofi etc, a pregatit mancare, a intins masa in sufragerie, a pus pahare, farfurii, tacamuri, in fine, a pregatit cum a putut ea mai bine (si credeti-ma, chiar se pricepe), apoi s-a dus la vecinii cu pricina, a sunat, nimic...a sunat la ceilalti vecini, care habar n-aveau ca murise cineva...in cele din urma rudele s-au intors acasa, ca sa afle ca mortul fusese lasat la morga si facusera aranjamente sa fie dus direct la capela cimitirului...
no comment
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2009, 17:19:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Hai sa va spun ce-a patit o cumnata de-a mea. A aflat ca a murit cineva de la ei din bloc, la spital. Femeia s-a gandit ca vin rudele de la tara, ca n-o sa aibe oamenii unde sa stea, ca nimanui n-o sa-i arda de gatit etc. Asa ca l-a trimis pe sotul ei sa ia niste suc, apa minerala, cartofi etc, a pregatit mancare, a intins masa in sufragerie, a pus pahare, farfurii, tacamuri, in fine, a pregatit cum a putut ea mai bine (si credeti-ma, chiar se pricepe), apoi s-a dus la vecinii cu pricina, a sunat, nimic...a sunat la ceilalti vecini, care habar n-aveau ca murise cineva...in cele din urma rudele s-au intors acasa, ca sa afle ca mortul fusese lasat la morga si facusera aranjamente sa fie dus direct la capela cimitirului...
no comment
Liz...scuze ca ma bag si eu in discutia voastra, eu zic ca aici nu a fost comunicare doamna sau cumnata ta trebuia sa intrebe intii daca au nevoie de ajutor.........na zic si eu. Stiti ce va rog sa nu trimiteti zapada aici la mine ca deobicei dupa o saptamana sau cam asa ceva cum e vremea in Rom este si aici in statul unde locuiesc eu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2009, 17:38:27
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Liz...scuze ca ma bag si eu in discutia voastra, eu zic ca aici nu a fost comunicare doamna sau cumnata ta trebuia sa intrebe intii daca au nevoie de ajutor.........na zic si eu. Stiti ce va rog sa nu trimiteti zapada aici la mine ca deobicei dupa o saptamana sau cam asa ceva cum e vremea in Rom este si aici in statul unde locuiesc eu.
Ai dreptate, dar i-a intrebat, de fapt asa a aflat de deces, si - iar adevarat - a luat hotararea sa ajute asa, de una singura, dar intentia ei a fost foarte buna, s-a gandit doar sa ajute...
... si baga-te cat mai mult in discutie...
dar zapada n-avem cum sa-ti trimitem, caini comunitari, daca vrei...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2009, 17:45:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ai dreptate, dar i-a intrebat, de fapt asa a aflat de deces, si - iar adevarat - a luat hotararea sa ajute asa, de una singura, dar intentia ei a fost foarte buna, s-a gandit doar sa ajute...
... si baga-te cat mai mult in discutie...
dar zapada n-avem cum sa-ti trimitem, caini comunitari, daca vrei...
Vorbesc serios statul Ct este pe aceeasi linie de (geografia am uitat-o)ziceti voi cum se cheama. Si da peste o saptamana asa e si aici vremea e ceva cu curentii dar las ca ma descurc eu cumva in circulatie ca astia pe aici curata doar platim taxe nu? Ciini? ziceai ? chiar acum o saptamana copii mei au cumparat un doberman de 8 saptamani daca stiam ca ai pe acolo pe free iti ziceam
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2009, 18:29:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,mai e mult pina departe, hai sa mergem nicaieri"

Despre graba nebuna , a oamenilor, din ziua de astazi a spus frumos parintele Paisie aghioritul ; de cind s-a confectionat roata omul a fost minat de o graba permanenta catre...nicaieri. A inventat trasura , pt. a fi mai rapid, apoi trenul, masina si avionul ...ca sa ajunga unde ? si dece ? Piniea lafel de repede sau incet dospeste, vinul tot la fel se invecheste, ciclul agricol al plantelor de cultura acelasi este, viteza de crestere a animalelor nu s-a aschimbat in mod real (benefic), fierul la aceiasi temperatura se topeste, lemnul in tot atiti ani ajunge la maturitate etc. De cite ori omul a vrut mai repede nu a fost 'totdeauna si mai bine sau binele aparent a fost scump platit .Aparitia mijloacelor de transport rapide si foarte rapide a dus cel mai des la raspindirea cu usurinta a epidemiilor si a razboaielor ,in primul rind , si apoi si restul. Graba omului este de cele mai multe ori fara sens, este stimulata artificial si capata din ce in ce mai mult caracter nevrotic.Lucrurile bune sunt cele care se fac calm, asezat, pe indelete, cu multa socoteala si buna rinduiala, cu cumintenie si cu ascultare libera. Agitatia, vibratia continua, alerta, graba permanenta , fuga in timp si de idei , greaua stapinire de sine si tendinta continua catre incordare si pripa ... nu au multe legaturi cu dumnezeirea . De fapt , cei ce sunt in felul acesta insisi marturisesc starea neplacuta de care sunt stapiniti . Starea naturala a omului este spre tihna , liniste , gratie, calmitate, pace, impacare, repaus ... sa nu uitam ca ,,munca" , aceasta preocupare permanenta si obsedanta a omului este la originea ei blestemul lui D.zeu (,,... intru sudoarea fruntii sa-ti cistigi existenta" i s-a spus lui Adam la alungarea din rai) si nu motivul pt. care omul a fost creat (omul este culmea creatiei divine si era poftit la a se bucura si desfata de toate frumusetile si bucuriile creatiei... dar a ales altfel !) Pierderea echilibrului dintre munca(si tot ceea ce implica ea) si toate celelalte nu este benefic omului .

Cit despre previziuni si inchipuiri despre viitor, scurtarea sau alungirea zilei,viteza de rotatie sau de revolutie a pamintului, schimbarea polilor magnetici,cit va tine omenirea (omenia, da, este cam pe duca !) sau cind se va termina... asta nu mai tine de ortodoxie chiar daca vreun domn sau doamna vorbeste cu ingerii vopsiti in alb ! . Este cu totul si cu totul altceva .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2009, 18:50:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
omenia, da, este cam pe duca
Ce inseamna cam pe duca si pe ce te bazezi cind afirmi aceasta?
Nu astept un raspuns, stai linistit
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2009, 20:10:23
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Ni se spune in Sfanta Scriptura ca vor aparea prooroci mincinosi asa ca mare atentie la 'entitati' si alte din astea. Nu vreau sa o judec pe doamna cu pricina pentru ca nu sunt in masura, dar nici in entuziasmul aflarii viitorului nu vreau sa pic, cu atat mai mult nici voua nu va dorsc asta.
Dumnezeu sa ne lumineze.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde

Tags
graba, ritm alert, timp



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
News alert! Melissa Generalitati 55 11.03.2011 00:43:15