Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.12.2009, 11:51:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Chiar daca eram mic, acum 7-8 ani viata parca avea alt ritm. Oamenii erau mai sociabili, erau mai apropiati unul de altul, mai ales vecinii intre ei. Nu spun ca nu mai sunt si acum, dar parca atunci era altfel. E un ritm tot mai alert si suntem prinsi in capcana aceasta. Mi-am dat seama, cu ajutorul lui Dumnezeu, de asta si incerc sa nu mai fiu asa alert. De multe oril am tendinta de a ma grabi. Ne tine tehnologia departe unul de altul? Degeaba avem noi telefoane mobile ca sa comunicam mai usor, ca incepem sa devenim tot mai distanti. Ce parere aveti?
Pai da Florin, acum avem telefon mobil, am pierdut rabdarea. Avem interfon, nu mai e cazul sa fim asteptati la usa de la intrare, ba de multe ori nu mai urcam, ii transmitem ceea ce aveam de spus jos, la interfon. Asa ca nu mai ai nevoie de sonerie. Nu mai sunt cozi la magazine, nu mai sunt oameni adunati de aceeasi foame, de aceeasi nevoie. Oamenii nu-si mai povestesc nimic uniii altora. Nu mai avem copii care sa se joace afara, avem jocuri pe calculator. Nu mai avem doua ore de emisie la TV, avem nenumarate programe si emisie neincetat, asa ca nu mai avem timp si de vecini, prieteni... Nu mai avem de ce sa ne imprumutam carti sau sa asteptam o carte cateva saptamani la o biblioteca, a aparut colectia de la Adevarul si Jurnalul National... Multe s-au schimbat, multe in bine, insa ne privim din ce in ce mai putin unii pe altii si asta e cea mai mare durere pe care o resimt.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
graba, ritm alert, timp

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
News alert! Melissa Generalitati 55 11.03.2011 01:43:15