Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.03.2010, 19:15:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este evident ca avem anumite idei diferite,dar,spre deosebire de tine si de cativa de pe acest forum,eu nu merg pe principiul ca cine nu este de parere cu mine este automat si contra mea,trebuind exclus din peisaj.
Si eu ti-as putea povesti multe,ti-as putea spune mai ales,ca,credinta fara iubire si fapte e moarta,dar probabil am putea umple pagini in care pentru unii aceasta discutie ar ajunge o batalie de orgolii si spaime incatusate,iar eu nu imi doresc asta.

Citat:
Nu este o cale intre altele, iar crestinismul nu este o religie intre altele, ci este sensul adevarat al existentei omului.
Nici nu cred ca am afirmat contrariul,dar,probabil ca unii sunt prea preocupati sa vaneze vrajitoare pe forum decat sa caute sa inteleaga esenta a ceea ce li se transmite.
O seara frumoasa tuturor!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.03.2010, 20:04:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Citat:
Nu este o cale intre altele, iar crestinismul nu este o religie intre altele, ci este sensul adevarat al existentei omului.


Nici nu cred ca am afirmat contrariul,dar,probabil ca unii sunt prea preocupati sa vaneze vrajitoare pe forum decat sa caute sa inteleaga esenta a ceea ce li se transmite.
O seara frumoasa tuturor!
pai atunci imi cer scuze ca te-am inteles gresit, dar eu asta am priceput din:
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu nu consider sub nici o forma ca nu sunt crestina sau ca ideile mele sunt contrare crestinismului,pentru ca:crestinism=religia lui Iisus Hristos,adica religia iubirii desavarsite,universale,absolute.
si nici nu am cerut excluderea ta din peisaj, cum pretinzi (ci imi doresc ca cei care impartasesc viziunea new age sa spuna de la inceput ce sunt pentru ca opiniile ne-crestine gen holism, panteism, divinul din om, etc.. sa nu treaca drept crestine pt cei care sunt la inceput de drum)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.03.2010, 16:28:54
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Prezenta ateilor pe forum este foarte buna deoarece isi pot schimba parerea si gandirea despre existenta unui Dumnezeu in lume.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 14.03.2010, 18:27:43
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
.In definitiv umanitatea are cateva miliarde de suflete si dupa unii trei sferturi din ele sant condamnate la infern...neavand .."dreapta credinta"Asa sa fie oare...ar ingadui Dumnezeu asta sau IIsus?Eu refuz sa cred..
13Intrați pe poarta cea strîmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, și mulți sînt ceice intră pe ea.
14Dar strîmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viață, și puțini sînt ceice o află.(Matei 7.13-14)

Asta inseamna ca cei care vor ajunge in iad sunt peste 50%. Asta daca crezi in vorbele lui Hristos, pe care le-am reprodus mai sus...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 14.03.2010, 19:19:51
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit ai grija la ce sustii!

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul

De unde stiti ca nu exista viata a spiritului si inainte de conceptia biologica,dar si dupa decesul fizic?Ca existenta pe Terra nu este doar o simpla etapa in evolutia noastra?Nu stim,pentru ca nu ni s-a spus tot,trebuie sa descoperim cu sufletul.
"Crede si nu cerceta!"...eu traduc altfel aceasta fraza:"Cerceteaza cu ochii sufletului,dar nu cauta sa intelegi doar rational!",pentru ca mintea umana este limitata.
.
credinta crestina nu impartaseste reincarnarea, apropo de ,,viata spiritului" care te gandesti ca ar putea exista inainte de ,,conceptia biologica", ai mare grija!

Deviza idioata cu o cariera mult prea indelungata ,,crede si nu cerceta" apartine dusmanului credintei crestine, filosoful roman Celsus, sec 2, care a pus in gura apostolilor din primele veacuri aceasta tampenie, pe care ei, chipurile, ar fi folosit-o pentru a-i atrage la credinta pe oamenii mai simpli. Aceasta deviza contravine Bibliei:

,,Ci cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun".(1Tes5.21)

,,Mari sînt lucrările Domnului, cercetate de toți cei ce le iubesc”(Ps111.2).

Mi-am pus inima să cercetez și să adîncesc cu înțelepciune tot ce se întîmplă supt ceruri: iată o îndeletnicire plină de trudă, la care supune Dumnezeu pe fiii oamenilor.(Ecl1.13)

M-am apucat și am cercetat toate lucrurile, cu gînd să înțeleg, să adîncesc, și să caut înțelepciunea și rostul lucrurilor, și să pricep nebunia răutății și rătăcirea prostiei.(Ecl7.25)

1Argintul are o mină de unde se scoate, și aurul are un loc de unde este scos ca să fie curățit.
2Ferul se scoate din pămînt, și piatra se topește ca să dea arama.
3Omul pune capăt întunerecului, cercetează, pînă în ținuturile cele mai adînci, pietrele ascunse în negura și în umbra morții.
4Sapă o fîntînă departe de locurile locuite; picioarele nu -i mai sînt de ajutor, stă atîrnat și se clatină, departe de locuințele omenești.(Iov 28.1-3)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.03.2010, 19:38:11
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
De unde stiti ca nu exista viata a spiritului si inainte de conceptia biologica,dar si dupa decesul fizic?Ca existenta pe Terra nu este doar o simpla etapa in evolutia noastra?Nu stim,pentru ca nu ni s-a spus tot,trebuie sa descoperim cu sufletul.
.
Credinta in reincarnare e o credinta antica cu origini indiene care inca amageste, din pacate, pe multi. Credinta crestina o respinge categoric. Hristos spune talharului pe cruce: ,,astazi vei fi cu mine in rai!"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.03.2010, 22:10:39
Dimmu1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai daca ateii trebuie sa aiba de a face tot timpul cu crestini de ce nu si vice versa?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.03.2010, 22:11:06
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dimmu1 Vezi mesajul
Pai daca ateii trebuie sa aiba de a face tot timpul cu crestini de ce nu si vice versa?
\o/ Welcome \o/
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.03.2010, 23:15:25
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Eu nu am nimic cu prezenta ateilor pe forum dar este o tută cica ortodoxa,..pe aici
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.03.2010, 10:24:04
Dimmu1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
Eu nu am nimic cu prezenta ateilor pe forum dar este o tută cica ortodoxa,..pe aici
TÚTĂ1, tute, s.f. (Reg.) Persoană care vorbește vrute și nevrute; p. ext. prostănac,

:)

pana la urma este un forum public, nu un club privat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Pentru crestini:de ce credeti ca intra ateii pe un forum crestin? flying Generalitati 21 11.04.2010 23:23:37
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37