Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2010, 21:50:42
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Care ar fi cauzele plictiselii?
Sta lenea la baza ei?
Nu,sunt surori gemene.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.05.2010, 21:54:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Care ar fi cauzele plictiselii?
Sta lenea la baza ei?
Daca te plictisesti, poti sterge praful din camera. Sau poti citi. Sau te poti ruga. Sau poti iesi afara din casa.
Lenea e cucoana mare care n-are de mancare. Gaseste-ti un job. Imi vei spune: unde? Nu are importanta, tot cautandu-l, vei scapa de plictiseala! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.05.2010, 22:49:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca te plictisesti, poti sterge praful din camera. Sau poti citi. Sau te poti ruga. Sau poti iesi afara din casa.
Lenea e cucoana mare care n-are de mancare. Gaseste-ti un job. Imi vei spune: unde? Nu are importanta, tot cautandu-l, vei scapa de plictiseala! :)
Depinde cum definesti tu plictiseala. Sunt oameni care se plictisesc muncind, deoarece munca oricum nu se mai termina niciodata, dar sufletul lor se chinuie in singuratate, ei si treaba lor...si atat...Tanjesc dupa un suflet care sa le asculte necazurile, sa stea langa ei cand fac treaba aia multa si nesfarsita...tnjesc dupa Cineva care sa le spuna ca viata lor are un sens mai bun decat cel de a sterge la nesfarsit praful care se depune si de a curata mizeria altora, de a castiga bani care se cheltuie atat de repede si de a trai doar pentru trupul acesta...
Continui sa cred ca plictiseala e un efect al lipsei de dragoste. Iar acuzarea plictisitilor de lenevie, asemenea...Cine nu a fost flamand nu stie ce e foamea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.05.2010, 22:53:42
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
Continui sa cred ca plictiseala e un efect al lipsei de dragoste. Iar acuzarea plictisitilor de lenevie, asemenea...Cine nu a fost flamand nu stie ce e foamea...
Doriana, aici nu acuzam pe nimeni. Nici macar nu vorbim de persoane, ci de pacate. Sa nu intelegi gresit rostul topicului.Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2010, 22:59:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Doriana, aici nu acuzam pe nimeni. Nici macar nu vorbim de persoane, ci de pacate. Sa nu intelegi gresit rostul topicului.Doamne ajuta!
Nu, deloc. E doar o realitate pe care am observat-o in jurul meu : oameni apasati si necajiti si altii care o duc bine tipand la ei ca sunt lenesi. Iar oamenii aceia o duc din rau in mai rau, in final ajungand chiar lenesi, daca tot ii fac toti asa...
Imi cer scuze daca s-a inteles altceva.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.05.2010, 23:10:42
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu, deloc. E doar o realitate pe care am observat-o in jurul meu : oameni apasati si necajiti si altii care o duc bine tipand la ei ca sunt lenesi. Iar oamenii aceia o duc din rau in mai rau, in final ajungand chiar lenesi, daca tot ii fac toti asa...
Imi cer scuze daca s-a inteles altceva.
Adicatelea, daca-i repeti unuia in continu' ca-i tampit, ala, sfarseste chiar prin a crede ca-i asa...mai ales daca, "tinta" ii si prinsa-n cotidianu' lu' viata, adicatelea ii stresat de stomac, renelu', cablu', farmacia si, stiti voi, ce sa mai bla-bla si iar bla-bla. Psihologia' lu' masa nene', stiinta nu gluma, si cand te gandesti ca unii mai si'nvata cum s-o faca, ca trebe' diploma, nu te joci, ce sa mai, treaba serioasa..nu gluma !?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.05.2010, 23:13:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Adicatelea, daca-i repeti unuia in continu' ca-i tampit, ala, sfarseste chiar prin a crede ca-i asa.
Da...mai ales daca respectivul e doar un copil. Stiu cazuri concrete de parinti care si-au distrus copiii facandu-i puturosi sau echivalente. Ce ti se pare asa ciudat?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2010, 23:29:13
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Da...mai ales daca respectivul e doar un copil. Stiu cazuri concrete de parinti care si-au distrus copiii facandu-i puturosi sau echivalente. Ce ti se pare asa ciudat?
Nu ma mir, traduceam.
Si da, stiu.
Si sa stii ca-i valabil si pentru adulti.
Si punctam tocma' tehnica' lu' unia care zbiara si iar zbiara, cum ca noi toti suntem niste puturosi, si nu "productivam" suficient, pentru a trai demn si decent, si ca de aia nu suntem ca fritzii.
Si acuma te lamurisi ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 20.05.2010 at 23:33:29.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2010, 00:13:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Nu ma mir, traduceam.
Si da, stiu.
Si sa stii ca-i valabil si pentru adulti.
Si punctam tocma' tehnica' lu' unia care zbiara si iar zbiara, cum ca noi toti suntem niste puturosi, si nu "productivam" suficient, pentru a trai demn si decent, si ca de aia nu suntem ca fritzii.
Si acuma te lamurisi ?
Aha...greu, dar ma lamurii pana la urma... :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2010, 09:54:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Plictiseala, cu siguranta ca deriva din lene, dar si din neimplinire, caci poti sa ajungi intr-o stare de plictiseala, facand multe lucruri dar, nereusind sa-ti aduca satisfactia necesara, aceste lucruri, care-ti induc o rutina ce duce la plictiseala.
Plictiseala mai vine si din necunoastere, traind intr-un orizont limitat, nu-ti dai seama cate lucruri frumoase si absolut interesante se afla dincolo de aria ta de perceptie, lucruri demne de explorat care, reusesc, in cele din urma sa-ti dea un sens benefic, clipelor.
Mai poate fi si instinctul ce te defineste ca si persoana, trebuie sa-l cunosti si sa-l hranesti cu lucrurile care-l insufleteste.
Pasiunea insufleteste lucrurile, sa nu lasi pasiunea sa se stinga, altfel simti ca ramai gol si fara sens.
Se pare ca oamenilor nu le ajunge o viata sa-si etaleze framantarile, sa-si manifeste sentimentele si sa-si exploreze propria lume interioara facand-o amica si rivala deopotriva, cu cea exterioara...dar isi permit sa se plictiseasca !
Cat despre lene, desi toata lumea stie ca ea este una dintre cele zece porunci ce nu trebuiesc combatute, oameni buni, ma uimeste faptul ca in ziua de astazi a ajuns la un nivel ingrijorator de dependenta efectiva.
Lenea chiar da dependenta, se vede in jur manifestandu-se atat de acut, atrofiind, nu doar creierul ( de imaginatie si procesare ), ci si trupul, si suportand consecintele de rigoare, exact ca la orice viciu, ca sa nu mai vorbim de frustrarile ce se nasc din lene.
Prin lene ajungi sa nu mai iei decizii, sa nu te mai integrezi in societate sau in familie, sa fii marginalizat, generand conflicte cu cei din jur, dar si cu tine insuti, sa ignori chiar partea afectiva a lucrurilor, sa te injosesti prin gesturi de delasare permanenta, sa nu bagi in seama importanta lucrurilor marunte din jur, dar care pot fi capabile de un tot vrednic sa-ti influienteze viata in mod benefic, incepi sa deformezi in mod inconstient realitatea, sa-i judeci pe ceilalti din cauza propriilor esecuri datorate " repaosului " interminabil , limitandu-ti singur orizontul si posibilitatile de evoluare.
Diversitatea joaca un rol important in alegerea pe care trebuie sa o facem fiecare, permanent.
Si, cel mai important, din lene si perpetuarea trasaturilor acesteia nocive, ajungi din inconstienta si neimplinire la depresii.
Fiinta omeneasca, trupul si creierul omului nu sunt create sa stagneze , mentinerea lor sanatoasa depinde de miscarea fizica si psihica.
Asadar, sa-ti permiti sa lenevesti nu reprezinta un privilegiu, ci un dusman, care, ca si viciul atat malefic, se poate inradacina in fiinta ta si-ti poate influienta viata. Am ajuns sa cred ca, pe viitor, o sa fie nevoie chiar de terapie in acest sens.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.05.2010 at 18:48:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce poate oferi Raiul incat sa nu fie plictiseala? consuela Generalitati 131 14.02.2012 12:09:35
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
lene cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 28.07.2011 21:21:04
Plictiseala IonutS Generalitati 27 13.12.2010 21:26:19
Cum scapam de lene? alexdu Generalitati 17 07.09.2010 13:10:47