Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2008, 10:44:53
simo_78 simo_78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

In acest moment am o discutie aprinsa,eu sustin ca in Republica Muntelui Athos nu poate calca picior de femeie,in baza informatiilor pe care le am din internet,pentru mine Muntele Athos fiind acelasi lucru cu Republica Muntelui Athos.
Va rog sa ma iluminati si pe mine,cum este cu interdictioa aceasta a femeilor.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2008, 11:54:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Femeile si chiar femelele multor animale domestice nu au voie pe Muntele Athos din 1060, cand imparatul Bizantin Constantin Monomahos a emis un decret in acest sens.
Mai mult, cei ce au ajutat la construirea Sfantului Munte, imparati ortodocsi si voievozi, greci si negreci, precum si Patriarhi ecumenici, nu au schimbat acest decret, iar prin hrisoavele si sigiliile lor l-au statornicit astfel. Inca si Maica Domnului, Ocrotitoarea Sfantului Munte, cu semne si minuni a aratat vointa ei ca Sfantul Munte sa ramana "avaton"-"neumblat".

Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2008, 12:33:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E un subiect delicat pentru mine. Dar eu un lucru stiu - daca imi iubesc curat sotia, voi avea toate sansele sa vad nepatimas si celelalte femei pe care le intalnesc. Daca vad in sotie doar satisfacerea placerilor, evident ca imi va fi greu sa vad in celelalte altceva. Asa ca pentru mine, nu-i ceva grav ca a trecut pe langa mine o femeie. Grav este cand eu trec cu ganduri patimase pe langa ea.
La fel si la Athos, pentru un monah imbatranit in rugaciune, nu va mai fi o problema prezenta femeilor acolo. Dimpotriva, va fi o problema doar daca a vietuit in ganduri patimase. Sincer, nu vreau sa supar pe nimeni, dar nu mi se pare corecta acesta abordare. Oare de ce nu exista si in unele manastiri de maici aceasta interdictie - sa nu calce picior de barbat, in afara de preotul de acolo?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2008, 13:52:04
elena1974 elena1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Buna ziua,
Si eu am crezut ca este o interdictie strict religioasa,de a nu calca femeile pe Muntele Athos.Cu ajutorul lui Dumnezeu am ajuns anul acesta prin acele locuri...intr-o plimbare cu vaporul pana la muntele Athos.Excursie in care n-i s-a explicat motivul.Si anume,dupa al doilea razboi mondial se stabilisera multe familii in acea zona, iar calugarii nu mai aveau parte de linistea necesara pentru rugaciune rezultand scoaterea familiilor de pe sfantul munte si interdictia prin lege de anu mai intra niciodata vre-o femeie in acel loc sfant
Dumnezeu sa va ajute
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2008, 14:20:27
simo_78 simo_78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

Doamne ajuta!
Nu ati inteles intrebarea mea!
Exista Republica Muntelui Athos,care are granite pe mare si cu Grecia,corect?
Voiam sa stiu daca interdictia era pentru toata Peninsula Athos sau numai pentru Muntele Athos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2008, 15:17:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Oficial, Muntele Athos este o republica monastica cu regim administrativ autonom in cadrul Greciei. In realitate, situatia Athosului este ambigua, deoarece Grecia respecta in mod formal autonomia Athosului,tratand Sfantul Munte ca parte a teritoriului sau national. La tratatele internationale Grecia a declarat ca respecta intru totul autonomia acestuia, limitandu-se doar la a asigura paza si ordinea interioara. Mai mult decat atat,daca statul elen si-a impus suveranitatea civila, Constantinopolul a impus-o pe cea bisericeasca, trecand Athosul sub directa lui jurisdictie. Ba chiar Patriarhia Ecumenica si-a impus nu doar jurisdictia spirituala, ci s-a implicat in toate sferele care privesc problemele de organizare si conducere, savarsind acte de jurisdictie deplina asupra Sfantului Munte.



Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2008, 15:53:31
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Oare de ce nu exista si in unele manastiri de maici aceasta interdictie - sa nu calce picior de barbat, in afara de preotul de acolo?
Pentru ca femeile nu pot fi preoti...Nu pot primi taina hirotoniei.Iar intr- o Manastire este nevoie de duhovnic.

Mantuitorul le-a dat acest dar numai apostolilor si urmasilor lor de parte barbateasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre Energii mekahekaleka Generalitati 48 15.11.2015 22:56:30
Intrebare despre farmece?!? Swanheart Generalitati 34 09.07.2014 16:14:01
Stire despre Muntele Sfant Athos in presa mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 0 03.10.2012 18:54:25
Intrebare despre Dumnezeu cred_cu_adevarat Generalitati 2 24.06.2012 02:01:13
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 16:45:55