Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 17.08.2010, 16:06:56
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu citesc pentru mine, chiar daca eu incerc sa ma informez, asta nu va suplini lipsa de informare a altora.
Deocamdata ecologia este o afacere.. si unde este vorba de bani, adevarul nu va triumfa. Daca chiar vrei sa stii ce se intampla cu clima, cu calitatea aerului si cu oceanele etc.. informatii se gasesc suficiente pe net.
Daca sursa de informare ramane avatar, filmul 2012 sau altele asemenea (stirile pro-tv merg pe aceeasi linie).. eu ma retrag din discutie.
Eheheheeee cauta tu ceva care nu se bazeaza pe bani. O vad dificila.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 17.08.2010, 20:38:33
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu tot comentariul meu se referea la tine, ci am dat numele tau pt ca-l consider "reprezentativ" (din alte mesaje am inteles cat de mult iubesti ortodoxia incat ai intrat la manastire in tinerete). Ma refer la toti ortodocsii, nu o lua ca un atac la persoana.
Recomand tuturor sa citeasca si sa afle despre spiritul vremurilor in care traim. Sa aflati de exemplu cum stiinta se pune azi in slujba minciunii (cititi macar cartile lui Ioan Vladuca, sunt scurte si concise).
Cataclismele care se intampla astazi sunt semnele vremurilor, sunt urmarea pacatelor.. nu tin de reciclarea hartiei si stingerea becului (ca sa salvezi pinguinii, cica).
Incalzirea globala a inceput inaintea industrializarii.. pt cine are curiozitatea sa afle! In prezent se inregistreaza chiar o racire a climei.. deci nu are legatura cu gazul de esapament. Etc.. Va rog puneti mana si va informati independent.
Daca omul s-ar intoarce de la pacat, credeti ca pamantul nu s-ar regenera? Ca Dumnezeu sustine viata. Viata NU se autosustine cum ne invata teoria evolutionista. Asta ar trebui sa fie credinta unui crestin.. ce spun ateii mai putin conteaza. Cum viata a fost creata din nimic, este evident ca-si datoreaza existenta si se perpetueaza doar sustinuta de Dumnezeu.

Cat despre responsabilitatea individuala a fiecarui individ, eu am avut curiozitatea sa ma interesez ce s-ar intampla daca fiecare om ar recicla tot gunoiul pe care-l produce. Ei bine, cine a studiat problema arata ca prea putin conteaza ceea ce recicleaza fiecare om, chiar daca toti oamenii ar fi educati spre un astfel de comportament! Efectul total ar fi infim.
Ceea ce ar face o diferenta este schimbarea totala a mentalitatii: adica sa nu consumi decat strictul necesar! Asta ar face o diferenta enorma pt planeta! Si atunci nici nu s-ar mai pune problema suprapopulatiei.
Dar asta nu se discuta si nu are nimeni interes sa educe oamenii spre anularea comportamentului consumist! Cine vrea sa renunte la moda? La cosmetice? La industria de divertisment cu tot ce implica ea? La satisfacerea placerilor gustului, auzului, vazului? Etc.. sunt f multe elemente din existenta noastra care NU sunt necesare sau indispensabile vietii.

Cred ca cine spune ca iubeste natura ar trebui sa fie consecvent si sa renunte la achizitiona tot ceea ce nu este necesar vietii lui.
Recomand filmuletul educativ the story of stuff
http://www.storyofstuff.com/
Sincer nu m-am simtit atacata personal si chiar daca as fi fost nu ma deranjam prea tare...eu ma supar fff greu :)
Altfel, este bun ceea ce recomanzi, este folositor pentru fiecare sa ia aminte...dar cu toate astea nu inseamna ca trebuie fiecare sa vada negru inaintea ochilor sau trebuie sa vada si sa interpreteze la fel ca altul, fie ca este o carte, un film...etc. Pot exista puncte comune atat in parerile pro cat si in cele contra...dar, totusi...fiecare gandim, traim si percepem diferit viata.

Si pentru ca tot ai pomenit de filmul 2012 la un moment dat (iar daca nu ai fost tu...sigur am citit la altcineva)...acel film pentru mine chiar a fost o tampenie, absolut neinspirat, neinteresant...jucat prost...deci asa l-am vazut eu, altii l-au laudat si au fost impresionati...oare chiar nu au dreptate si am eu?

Din punctul meu de vedere au absoluta dreptate pentru ca ei au vazut cu alti ochi si l-au gandit cu alta minte decat a mea.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #213  
Vechi 17.08.2010, 21:19:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cum viata a fost creata din nimic, este evident ca-si datoreaza existenta si se perpetueaza doar sustinuta de Dumnezeu.

Cine vrea sa renunte la moda? La cosmetice? La industria de divertisment cu tot ce implica ea? La satisfacerea placerilor gustului, auzului, vazului? Etc.. sunt f multe elemente din existenta noastra care NU sunt necesare sau indispensabile vietii.

Cred ca cine spune ca iubeste natura ar trebui sa fie consecvent si sa renunte la achizitiona tot ceea ce nu este necesar vietii lui.
Recomand filmuletul educativ the story of stuff
http://www.storyofstuff.com/
Din tot ce ai scris...fff fain dealtfel, am preferat sa retin doar aceste fraze si sa subscriu la ele cu mentiunea ca eu sunt una din persoanele care am cam renuntat la toate cele scrise de tine, mai putin la "gust"...si asta se datoreaza manastirii, a fost o scoala teribila pentru mine in acest sens...macar cu atat bun m-am ales si eu :)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #214  
Vechi 18.02.2024, 19:31:01
legendarul27 legendarul27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2024
Mesaje: 33
Implicit Dan

Preferatele mele

https://filmflix.ro/film-avatar-1/
https://filmflix.ro/avatar-2-calea-apei/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30