Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.04.2009, 18:18:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=2]
[SIZE=2][SIZE=2]Dumnezeu e in toate si in el sunt toate, dar sa nu creadă nimeni ca in Dumnezeu toate sunt o gramadă amestecata sau ca Dumnezeu este toate prin compoziție ca in viziunea panteistă.
[/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Mai exact, toate sunt in Dumnezeu, Universul fiintand prin pronia Lui. Insa Dumnezeu nu este in toate, ci numai in sfintii Sai. Ca sa nu alunecam spre panteism, intr-adevar.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2009, 20:09:09
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin-ionut
Insa Dumnezeu nu este in toate, ci numai in sfintii Sai.
Florin, aici era vorba de ființa lui Dumnezeu, adică de firea lui în raport cu lumea creată. Firea lui Dumnezeu nu e cuprinsă în creația sa, fie ei îngeri sau sfinți, pentru că firea lui Dumnezeu înseamnă plenitudine și nemărginire. Dacă sfinții și ingerii ar avea ființa lui Dumnezeu ar fi Dumnezeu. Sfinții se îndumnezeiesc prin har (vezi învățătura despre energiile necreate ale lui Grigorie Palama).
Ființa lui Dumnezeu nu o au decât ipostasurile Sfintei Treimi.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2009, 20:31:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Florin, aici era vorba de ființa lui Dumnezeu, adică de firea lui în raport cu lumea creată. Firea lui Dumnezeu nu e cuprinsă în creația sa, fie ei îngeri sau sfinți, pentru că firea lui Dumnezeu înseamnă plenitudine și nemărginire. Dacă sfinții și ingerii ar avea ființa lui Dumnezeu ar fi Dumnezeu. Sfinții se îndumnezeiesc prin har (vezi învățătura despre energiile necreate ale lui Grigorie Palama).
Ființa lui Dumnezeu nu o au decât ipostasurile Sfintei Treimi.
Acum am inteles ce-ai vrut sa zici. Insa despre Fiinta lui Dumnezeu nu prea stim nimic si nici Serafimii nu cred ca o inteleg. Aici se potrivesc mai mult negatiile decat afirmatiile...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul care nu ajuta la nimic Delalucaci Postul 28 10.11.2014 08:56:28
Nu il urasc, nu am nimic cu el ! mihele_m Intrebari utilizatori 2 26.05.2010 22:47:02
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17
2012..an in care nu se mai vede nimic.. tigerAvalo9 Generalitati 47 01.06.2008 16:03:29
Dece spune Biserica ca am fost creati din nimic? ARHANGHELUL Generalitati 36 29.03.2007 23:39:51