Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2007, 14:55:17
dcmkarmi dcmkarmi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua.
Sunt casatorita civil de 1 an de zile. Momentan eu si sotul meu suntem plecati din tara, si urmatorul concediu va fi prin aprilie in 2008. Nunta religioasa o sa o facem candva, dar nu stim cand. Nu avem niciodata timp. Si ne-am fi dorit ca macar sa facem la anul logodna la biserica. Am inteles ca trebuie sa avem lumanari, verighete si nasi. Intrebarile ar fi :
1. Nasii de la logodna trebuie sa fie casatoriti? Daca da, de ce? Pentru ca nu este vorba de cununia in sine, ci de o simpla logodna.
2. Nasii de la logodna trebuie sa fie aceeasi cu cei de la cununia religiosa? Pentru ca nu se stie niciodata ce iti rezerva viitorul, si nu stim cand si daca o sa apucam sa facem religios. Daca facem peste 10 ani si pe oamenii astia nu ii mai putem gasi sau sunt plecati pe undeva?
Adica sunt prea multe reguli si multe neintelese, care sunt nascocite de preoti dupa bunul plac. Imi cer scuze dar mojoritatea care i-am cunoscut erau cu 2 fete, in biserica spuneau ceva si cand dadeau sultana jos, se comportau total diferit, de iti era frica de ei.
Si as vrea sa mentionez ca este adevarat ca : cate iserici atatea pareri. Deci va dati seama de ce nu este nici o oranduire si fiecare isi da cu presupusul. Se stie de cand lumea ca lucrurile cele mai bune si trainice sunt cele simple. Deci trageti voi concluzia..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2007, 20:35:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Biserica noastra crestina a folosit de la inceput logodna ca act premergator casatoriei, fiindca era practicata-fiind chiar legiferata-atat in Vechiul Testament cat si in dreptul roman. Definitia logodnei- a adoptat-o Biserica din dreptul roman-ca "promisiune reciproca a unui barbat si a unei femei ca se vor casatori in viitor."
Biserica nu a ignorat aceasta practica, dar astaziea nu mai formeaza o ceremonie aparte. In Biserica noastra, Ortodoxa, se savarseste logodna religioasa odata cu Taina Cununiei.
Cat despre nasi, Biserica este clara prin canoanele ei. Nasii trebuie sa fie ortodocsi si cununati pentru ca sunt martori si modele pentru fini. Tot despre nasi se spune ca devin parintii spirituali ai finilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2007, 07:38:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dcmkarmi
Se stie de cand lumea ca lucrurile cele mai bune si trainice sunt cele simple. Deci trageti voi concluzia..
:) Asa este. De aici eu as trage concluzia sa nu mai pierdeti timpul, sa va cununati (nu numai logoditi) religios acolo unde sunteti, chiar in afara tarii. Daca va straduiti nu se poate sa nu gasiti si o bisericuta ortodoxa. Afara doar daca nu sunteti intr-o tara exclusiv musulmana. Dar cred ca si asa tot se gaseste o solutie, vointa sa fie.

PS: Eu si sotul meu am fost in aceeasi situatie ca si voi - de fapt eram casatoriti civil doar de vreo cateva luni - si nu am mai asteptat pana la intoarcerea in Romania. Cu riscul ca rudele apropiate nu au putut participa la eveniment.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2007, 07:53:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dcmkarmi
Intrebarile ar fi :
1. Nasii de la logodna trebuie sa fie casatoriti?
2. Nasii de la logodna trebuie sa fie aceeasi cu cei de la cununia religiosa?
in primul rand, avand in vedere ca sunteti deja casatoriti civil de 1 an de zile, si deci traiti impreuna, ma indoiesc ca veti gasi un preot ortodox care sa vrea numai sa va logodeasca, fara cununie. ar insemna sa va dea binecuvantare sa traiti in pacat. cum zicea si georgeval, logodna si cununia astazi nu se fac ca ceremonii aparte, ci amandoua odata.

dar ca raspuns la prima ta intrebare, cu riscul ca teologii de pe forum nu vor fi de acord, am sa iti spun, din experienta practica a bunicilor mei si a noastra personal, ca nu este neaparata nevoie ca nasii sa fie cununati intre ei; pot fi situatii exceptionale, cum ar fi vaduvia, razboiul sau pur si simplu imposibilitatea de a gasi o familie care sa fie nasi, ci doar 2 persoane singure, barbat si femeie.

intrebarea a doua cade, din moment ce nu se mai practica logodna separat de cununie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2007, 21:51:21
bia23 bia23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

vreau si eu sa aflu un raspuns si va rog sa imi raspundeti de urgenta:as vrea sa ma logodesc pe 04 nov dar a murit un unchi de-al sotului meu(fratele mamei lui)mai putem sa ne logodim sau e perioada de doliu 40 de zile?avand in vedere ca este ruda de gradul I!PLSSSS RASPUNS URGENT!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2012, 15:05:53
distinctflow distinctflow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Nasii trebuie sa fie casatoriti. Nasii vor deveni parintii vostri de la care aveti ce invata. Si nu uitati de lumanarile de nunta care au o insemnatate aparte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2012, 08:39:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
...cu riscul ca teologii de pe forum nu vor fi de acord, am sa iti spun, din experienta practica a bunicilor mei si a noastra personal, ca nu este neaparata nevoie ca nasii sa fie cununati intre ei; pot fi situatii exceptionale, cum ar fi vaduvia, razboiul sau pur si simplu imposibilitatea de a gasi o familie care sa fie nasi, ci doar 2 persoane singure, barbat si femeie...
Adica daca voi(si bunicii vostri) ati facut greseli, atunci recomandati si altora sa faca aceleasi greseli?
E ca si cum ai spune unui om bolnav sa nu mearga la doctor ca nici voi nu mergeti.
E mai buna o nasa vaduva decat doua persoane singure; ce sfaturi pot da niste celibatarii si domnisoare(sau fete batrane) unor casatoriti in afara de... "singuratate"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Referitor la un articol de pe site M Bratu Generalitati 20 31.12.2012 02:27:15
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
Rugaminte referitor la cum se zice Crezul in BC mihailt Generalitati 2 22.04.2010 18:34:27
Poza graitoare referitor la avorturi sergiu Generalitati 0 19.09.2009 15:17:06
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 15:48:57