Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.12.2010, 19:42:49
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Episcopii semneaza divorturile bisericesti.Oare nu stiu ce fac?
Asta judeca Dumnezeu :).
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.12.2010, 19:47:18
Dona_Maya Dona_Maya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Exista oare un document care se da cuplului dupa divort de catre biserica?Am auzit ca in Moldova,Ucraina,Rusia exista divort bisericesc.La noi cum e?
Exista.Se face o cerere la biserica unde v-ati cununat, care impreuna cu o copie dupa sentinta definitiva de divort civil si o chitanta care dovedeste ca ati achitat taxa aferenta cererii, se trimit la Episcopia de care apartine biserica.Biserica se ocupa de aceasta corespondenta si tot aici va vine actul de divort bisericesc.In termen de maxim 30 de zile, veti primi un act care se numeste DIVORT BISERICESC,semnat de Episcop.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.12.2010, 20:06:00
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Exista.Se face o cerere la biserica unde v-ati cununat, care impreuna cu o copie dupa sentinta definitiva de divort civil si o chitanta care dovedeste ca ati achitat taxa aferenta cererii, se trimit la Episcopia de care apartine biserica.Biserica se ocupa de aceasta corespondenta si tot aici va vine actul de divort bisericesc.In termen de maxim 30 de zile, veti primi un act care se numeste DIVORT BISERICESC,semnat de Episcop.
N-am stiut ca exista si la noi asa ceva,eu m-am casatorit acasa,iar preotul a murit,era de la Manastirea Caldarusani,parintii fostului sot il stiau pe preot.
Dar la ce foloseste actul asta,poate numai daca vrei sa te recasatoresti...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2010, 00:52:53
Dona_Maya Dona_Maya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Dar la ce foloseste actul asta,poate numai daca vrei sa te recasatoresti...
Le recasatorie sigur ai nevoie de el..Dar si daca nu te recasatoresti, e bine sa ai desfacuta si cununia religioasa,ca sa nu mai fi legata de fostul sot.Daca vrei sa faci asta, ar trebui sa mergi la Manastirea Caldarusani sa intrebi acolo.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2010, 12:25:15
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Le recasatorie sigur ai nevoie de el..Dar si daca nu te recasatoresti, e bine sa ai desfacuta si cununia religioasa,ca sa nu mai fi legata de fostul sot.Daca vrei sa faci asta, ar trebui sa mergi la Manastirea Caldarusani sa intrebi acolo.
Da,am sa merg sa intreb acolo.Multumesc pt raspuns.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2011, 16:37:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Le recasatorie sigur ai nevoie de el..Dar si daca nu te recasatoresti, e bine sa ai desfacuta si cununia religioasa,ca sa nu mai fi legata de fostul sot.Daca vrei sa faci asta, ar trebui sa mergi la Manastirea Caldarusani sa intrebi acolo.
Si dumneata crezi ca o hartie separa sotii inaintea lui Dumnezeu? Adica cei doi inaintea lui Dumnezeu nu mai sunt uniti? Mi se pare ilogic! Foarte ilogic! Nu se poate obtine divortul decat in ochii lumii, dar inaintea lui Dumnezeu cei doi se vor infatisa la judecata ca sot si sotie! Prima Cununie este Sfanta Taina, a doua , a treia nu mai sunt Sfinte Taine!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2011, 08:48:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Desfacerea casatoriei e permisa in cazul adulterului si in cazuri exceptionale cum ar fi parasirea credintei de catre unul dintre soti. Sfintii Parinti nu privesc prea bine a 2-a si a 3-a casatorie, fiind numite desfranare. Totusi, pentru ca oamenii sa nu traiasca in pacat Biserica a acceptat aceste casatorii din intelegere pentru slabiciunea noastra a oamnilor(mai sunt niste conditii impuse de canoane, legate de varsta, numarul de copii etc).
Este foarte important ca Taina Sfintei Cununii se face numai la prima casatorie a cel putin unuia dintre soti, la celelalte sunt niste rugaciuni prin care se cere iertare pentru pacatele celor in cauza.
nu tocmai.
prima casatorie e taina, a doua binecuvantare iar a treia desfranare.
treaba cu divort bisericesc e ca si treaba cu dispensele, chiar mai grava:niste anomalii.
ierarhul are impresia ca poate sa dea omului dezlegare srpre a incalca canoanele, spre pacat, doar in virtutea faptului ce e episcop.(cununii in post, dezlegarii ptr incalcarea postului, casatoriii intre rude, petreceri in post)s.a

nu stiu cand s-a introdus inventia asat in bo, dar e sigur o anomalie.nu am intalnit nicaieri dovada ca in biserica primara se intampla asa ceva.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2011, 08:51:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Le recasatorie sigur ai nevoie de el..Dar si daca nu te recasatoresti, e bine sa ai desfacuta si cununia religioasa,ca sa nu mai fi legata de fostul sot.Daca vrei sa faci asta, ar trebui sa mergi la Manastirea Caldarusani sa intrebi acolo.
cine poate sa desfaca cununia religioasa?
cine poate sa treaca peste cuv Domnului care spune:"ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta"?
asta e doar praf in ochii celor care vor sa-si linisteasca constiinta...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2011, 10:13:34
tetydnya tetydnya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Mesaje: 2
Question Si in cazul unui divort in care nu se stie cauzele adevarate ?...

In cazul meu, sotul a divortat pe motiv ca il insel, ceea ce este total neadevarat,nustiu el daca m-a inselat, cert este ca suntem divortati si inca nustiu unde este realitatea...doar ca prin concluziile prietenilor, psiholog si eu care am trait cu el, tind sa cred ca este paranoic, are tulburari de a devia realitatea.Acum cine imi spune cum s-a produs divortul si in ce conditii ma incadrez in divort bisericesc si mai ales ca inca imi este greu sa inteleg toate cele intamplate si cine a hotarat pentru noi ruptura.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2011, 16:45:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tetydnya Vezi mesajul
In cazul meu, sotul a divortat pe motiv ca il insel, ceea ce este total neadevarat,nustiu el daca m-a inselat, cert este ca suntem divortati si inca nustiu unde este realitatea...doar ca prin concluziile prietenilor, psiholog si eu care am trait cu el, tind sa cred ca este paranoic, are tulburari de a devia realitatea.Acum cine imi spune cum s-a produs divortul si in ce conditii ma incadrez in divort bisericesc si mai ales ca inca imi este greu sa inteleg toate cele intamplate si cine a hotarat pentru noi ruptura.
Regret sa aud ( citesc) asta.
Inaintea lui Dumnezeu nu sunteti divortati si cred ca poate fi o incercare pentru voi. Va puteti impaca mai tarziu sau sa ramaneti despartiti toata viata dar daca nu va veti recasatori si veti duce crucea cu credinta si nadejde, va veti mantui!

Din pacate, divortul este privit ca o normalitate dar aduce rani profunde familiei crestine! Motivul real al divortului nu vi-l poate spune nimeni; undeva in adancul sufletului veti afla raspunsul, iar daca nu il stiti rugati-L pe Dumnezeu sa va lumineze!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce a fost inventat divortul? DianaRoxana Generalitati 98 10.12.2014 00:03:05
Preotul - Legat de divortul lui sophia Preotul 10 04.06.2009 18:36:52
logodna, nunta si divortul crina_rodi Intamplari adevarate 5 16.09.2007 17:24:12
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13