Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1541  
Vechi 26.10.2012, 15:27:34
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Caci va veni o vreme cand nu vor mai suferi invatatura sanatoasa, ci - dornici sa-si desfateze auzul - isi vor gramadi invatatori dupa poftele lor, (2Tim.4:3)
Acest verset arata cel mai bine ce sa intamplat cu neoprotestantii mai ales. De exemplu un adventist vroia sa ma atraga la ei prin seminarii apocaliptice. Si cine nu doreste sa afle secretele din apocalipsa? Pe de alta parte o evanghelista se lauda ca dupa revolutie nu rata nici o predica a pastorilor veniti din tara tuturor "crestinilor" America! Nu conta din ce biserica era.
Invatatori si poftele lor, arata ideile diferite ale acestora. Unul e adventist de ziua a saptea altul e de duminica. Unul e nu stiu cum altul e crestin adventist homosexual. Unul e penticostal altul e baptist. Unul e Iehovist iar altul practica poligamia.
Reply With Quote
  #1542  
Vechi 26.10.2012, 16:33:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ih...voi cititi ce scrieti, mai baieti? Daca ati fi un observator obiectiv, credinta caruia dintre voi vi s-ar parea demna de urmat?

Alin, e foarte interesant sa te vad cum de dragul de a ataca sectantii in turma te asortezi foarte bine pana si la misto-urile adolescentine ale lui Illuminatu. Ti se potrivesc ca o manusa... De unde se vede ca ortodoxia este una si ortodoxismul cu totul altceva...

Trezirea! Recunoasteti ca mai mare decat inteleapta decizie de a ignora sectantii este ispita de a face misto de ei. Exista si metode inteligente si ortodoxe de a inchide gura adventistilor, daca asta vreti. Dar voi vreti sa va impungeti. Nush ce v-ati face fara adventisti... probabil v-ati impunge intre voi.

P.S. Nu ma refer la Neaguu; el inca mai incearca o discutie de bun simt.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 26.10.2012 at 16:37:45.
Reply With Quote
  #1543  
Vechi 26.10.2012, 16:40:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ih...voi cititi ce scrieti, mai baieti? Daca ati fi un observator obiectiv, credinta caruia dintre voi vi s-ar parea demna de urmat?

Alin, e foarte interesant sa te vad cum de dragul de a ataca sectantii in turma te asortezi foarte bine pana si la misto-urile adolescentine ale lui Illuminatu. Ti se potrivesc ca o manusa... De unde se vede ca ortodoxia este una si ortodoxismul cu totul altceva...

P.S. Nu ma refer la Neaguu; el inca mai incearca o discutie de bun simt.
Doariana, daca tot te-ai obosit sa revii pe topicul asta, de ce nu raspunzi la ultimele postari care ti le-am adresat?
Le gasesti cu cateva pagini mai in urma.
Sunt de foarte bun simt, daca nu cumva iti depasesc limitele capacitatii de analiza si ale spiritului critic.

Citat:
Trezirea! Recunoasteti ca mai mare decat inteleapta decizie de a ignora sectantii este ispita de a face misto de ei. Exista si metode inteligente si ortodoxe de a inchide gura adventistilor, daca asta vreti. Dar voi vreti sa va impungeti. Nush ce v-ati face fara adventisti... probabil v-ati impunge intre voi.
Probabil ca n-ai observat ca dl. azs a hotarat ca mai bine raspunde cu mistouri la obiectiile mele, ignorand ceea ce am scris clar, la obiect.
Daca e vorba de asa, ce cauta, aia gaseste.

P.S.

Din moment ce esti mare fana a crestinismului de tip AZS, poate ne explici si noua cum intelegi tu ca se impaca perspectiva adventista asupra mortii (destructie) cu dumnezeirea lui Hristos.

Last edited by AlinB; 26.10.2012 at 16:44:16.
Reply With Quote
  #1544  
Vechi 26.10.2012, 16:48:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu am dovezi. Dimpotrivă, am dovezi că unii Îl mai și furau pe Dumnezeu. Vezi episodul cu Anania și Safira.
Citat:
Nu "pretindem",ci chiar recunoaștem că suntem mult mai slabi în credință decât apostolii.
Dacă ei practicau 100%, noi practicăm doar 10%.
Aha, deci n-ai nici o dovada in sensul ca in Biserica primara s-ar fi practicat peste tot obiceiul de a dona intregile averi, dar totusi faci aceasta afirmatie, chipurile pentru a justifica 'darnicia" cu care voi luati "doar" 10% desi la fel, nici asta nu se practica in Biserica primara.

Citat:
Apropo: voi cât practicați ca și "biserică apostolicească"? Întreb așa de curiozitate că tot ai adus vorba...
Libertate cvasi-totala la capitolul asta.
Fiecare dupa nivelul lui de intelegere.

Citat:
N-am introdus-o domnule, era introdusă deja de cel puțin 4.000 de ani (de pe vremea lui Avraam).
Dovezi ca era practicata in Biserica NT?
Zero.
Inca o data pe langa Scriptura..

Citat:
Nu suflu niciun cuvânt despre ele, deoarece suflă suficient Cuvântul scris al lui Dumnezeu. Deoarece Biserica NT era majoritar formată din evrei, probabil ei foloseau aceleași "zdrăngănitori muzicale" ce nu cred că le-au aruncat pe foc:
"nu crezi" tine loc de Scriptura.
Mai sa fie, ce liberal ai devenit.
Ce s-a intamplat cu "Sola Scriptura"?
Reply With Quote
  #1545  
Vechi 26.10.2012, 16:55:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Doariana, daca tot te-ai obosit sa revii pe topicul asta, de ce nu raspunzi la ultimele postari care ti le-am adresat?
Le gasesti cu cateva pagini mai in urma.
Sunt de foarte bun simt, daca nu cumva iti depasesc limitele capacitatii de analiza si ale spiritului critic.
Nu am ce sa raspund. Am inteles parerea ta, sper ca ai inteles-o si tu pe a mea. Ce motiv as avea sa intind contrazicerile astea la nesfarsit?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil ca n-ai observat ca dl. azs a hotarat ca mai bine raspunde cu mistouri la obiectiile mele, ignorand ceea ce am scris clar, la obiect.
Daca e vorba de asa, ce cauta, aia gaseste.
Absolut. Sunteti la fel. Inca nu imi dau seama care dintre voi e ortodoxul...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din moment ce esti mare fana a crestinismului de tip AZS, poate ne explici si noua cum intelegi tu ca se impaca perspectiva adventista asupra mortii (destructie) cu dumnezeirea lui Hristos.
Nu ma pasioneaza subiectul. Ceea ce ma intereseza este practicarea crestinismului, nu competitia intre culte. Si sunt fan ortho-doxie, dar stiu ca ceea ce faceati voi mai inainte nu are nici o legatura cu ea.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1546  
Vechi 26.10.2012, 17:08:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Absolut. Sunteti la fel. Inca nu imi dau seama care dintre voi e ortodoxul...
Nu-ti dai tu seama de mult mai multe lucruri.
Cu adevarat mult mai importante pentru mantuirea ta.

Citat:
Nu ma pasioneaza subiectul. Ceea ce ma intereseza este practicarea crestinismului, nu competitia intre culte. Si sunt fan ortho-doxie, dar stiu ca ceea ce faceati voi mai inainte nu are nici o legatura cu ea.
Nu poti practica ceva corect, cand inveti dupa manualul gresit.

Ce intelegi tu prin "ortho-doxie" si ce inseamna sa fii "fan" la chestia asta?

Last edited by AlinB; 26.10.2012 at 17:12:09.
Reply With Quote
  #1547  
Vechi 26.10.2012, 17:17:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu-ti dai tu seama de mult mai multe lucruri.
Cu adevarat mult mai importante pentru mantuirea ta.
Asta a fost o incercare de a indrepta discutia dinspre tine spre mine?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce intelegi tu prin "ortho-doxie" si ce inseamna sa fii "fan" la chestia asta?
Orthodoxie inseamna dreapta credinta, a trai cum a trait Hristos. Si a fi fan ... spune-mi tu, tu ai folosit prima data termenul. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1548  
Vechi 26.10.2012, 19:50:56
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Doriana toti gresim dar osutafaraunu a fost banat de n ori si revine mereu aici doar-odoar de o agata un naiv! De aceea lumea s-a cam saturat de el.
Tu nu gresesti cand spui : De unde se vede ca ortodoxia este una si ortodoxismul cu totul altceva...? In biserica sunt si pesti buni si pesti mai putini buni sau chiar rai. Noi nu suntem sfinti cum sunt cei din alte culte (in speciali penticostalii)sau cum spunea o adventista ca ea nu are pacate!(nu cred ca e credinta adventa asa dar asta e partea a doua). Noi avem pacate si gresim de multe ori.
P.s dupa ce protestantii si-au pus cruci pe biserici in sedinta comuna(chiar daca inainte aratati cu degetul ca asa ceva e strigator la cer ca iisus nu iubeste crucea)... acum vad o noua moda de a va spune ortodocsi!
Reply With Quote
  #1549  
Vechi 26.10.2012, 19:51:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta a fost o incercare de a indrepta discutia dinspre tine spre mine?
Nu e vorba nici despre tine nici despre mine, ci despre ideile care le acreditam si efectul lor.

Citat:
Orthodoxie inseamna dreapta credinta, a trai cum a trait Hristos. Si a fi fan ... spune-mi tu, tu ai folosit prima data termenul. :)
Din pacate, fiecare intelege asta in felul sau.
Hristos este capul unei singure Biserici, iar cea "penticostala" nu face parte din ea.
Reply With Quote
  #1550  
Vechi 26.10.2012, 20:46:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Doriana toti gresim dar osutafaraunu a fost banat de n ori si revine mereu aici doar-odoar de o agata un naiv!
Mie mi se pare ca doar se apara, eventual ca ii place sa discute in contradictoriu pe teme de religie. Cred ca daca ar vrea sa agate pe cineva s-ar descurca mai bine de atat; ar fi mai soft, ar da alternative mai faine, ceva muzica, ajutoare, etc. :) Ortodocsii nu se castiga doar prin cuvinte, pe forumuri.

Probabil si eu as face ca el daca ortodocsii ar vorbi prostii despre penticostali; dar sa fie ceva care sa ma supere suficient incat sa ma apuc la cearta ... iar asta e mai greu de gasit in perioada asta.

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Tu nu gresesti cand spui : De unde se vede ca ortodoxia este una si ortodoxismul cu totul altceva...?
Nu cred ca gresesc. Am auzit asta de la un parinte care s-a saturat de falsi ortodocsi care folosesc ortodoxia doar ca refugiu pentru rautatea lor. Si omul acela este un ortodox adevarat, deci am cu cine face comparatie. Mai stiu si altii.

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Noi nu suntem sfinti cum sunt cei din alte culte (in speciali penticostalii)sau cum spunea o adventista ca ea nu are pacate!(nu cred ca e credinta adventa asa dar asta e partea a doua). Noi avem pacate si gresim de multe ori.
P.s dupa ce protestantii si-au pus cruci pe biserici in sedinta comuna(chiar daca inainte aratati cu degetul ca asa ceva e strigator la cer ca iisus nu iubeste crucea)... acum vad o noua moda de a va spune ortodocsi!
Au si penticostalii o gramada de pacate, numai ca si-au repetat atata ca sunt mantuiti incat li s-a urcat la cap si au inceput sa creada ca sunt imuni la pacat. Aici ai dreptate. Dar inca nu mi-am luat numele de ortodox. :)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e vorba nici despre tine nici despre mine, ci despre ideile care le acreditam si efectul lor.
Doamne ajuta sa-l vad si pe Alin discutand idei si nu oameni! Caci nu pierde nici o ocazie de a personaliza o discutie, cautand detalii vulnerabile din viata altora, desi el evita cu mare atentie sa spuna cel mai mic detaliu despre viata lui.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32