Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1621  
Vechi 29.10.2012, 20:28:56
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Pe el nu-l intereseaza adevarul (el are must tot timpul anului si probabil si evreii aveau la fel)ci doar doar de-o prostii vreunul.Iisus se intreba gresit (daca ne luam dupa logica lui)daca va mai gasi credinta. Va gasi pe adventisti. Trebuia sa se intrebe daca va mai gasi dupa moartea apostolilor.Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita. (1Pet.5:8)
Meseria lui e aceasta, sa inghita vreun naiv aici pe forum sau in alta parte!
Sunt curios dialogul cu pelerinul cum va evolua, vom putea observa o evolutie sau nu la osutafaraunu, alias 666.
Daca si dialogul cu pelerinul (care provoaca discutia spre un orizont cat de cat cultural) va avea aceeasi evolutie in sensul lui sola scriptura - ceea ce cred ca se va intampla - inseamna ca 666 este predestinat spre neantizare: dumnezeul lui il va recrea la Judecata spre a-l neantiza. Asta da perspectiva "crestina"!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1622  
Vechi 29.10.2012, 20:35:46
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Pe el nu-l intereseaza adevarul (el are must tot timpul anului si probabil si evreii aveau la fel)ci doar doar de-o prostii vreunul.Iisus se intreba gresit (daca ne luam dupa logica lui)daca va mai gasi credinta. Va gasi pe adventisti. Trebuia sa se intrebe daca va mai gasi dupa moartea apostolilor.Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita. (1Pet.5:8)
Meseria lui e aceasta, sa inghita vreun naiv aici pe forum sau in alta parte!
"18.Copiii mei, este ceasul de pe urmă; și precum ați auzit că vine Antihrist, așa și acum mulți antihriști s'au arătat: de aici cunoaștem noi că-i ceasul de pe urmă.
19.Dintre noi au ieșit, dar nu erau dintre noi; că de-ar fi fost dintre noi, ar fi rămas cu noi. Dar aceasta, pentru ca să se arate că nu toți sunt dintre noi." 1 Ioan 2.

Dintre noi au ieșit, dar nu erau dintre noi;
Ar trebui sa fie arhisuficient pentru orice sectar sa se intoarca la Ortodoxie.
Fragmentul de sus este valabil inclusiv pentru catolici.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1623  
Vechi 29.10.2012, 20:58:27
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

L-am citat si eu destul de des dar ei au o alta evanghelie(la ei invatatorii falsi vin la inceput si cei buni si curati cu inima la sfarsit). Multi penticostali vad ca biserica ortodoxa ar fi cea mai departata de adevar dar Toti sectanti vad taman invers: ca noi ne-am rupt de catolici chiar daca e taman pe dos!
Reply With Quote
  #1624  
Vechi 30.10.2012, 11:12:47
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

I-mi spunea o adventista. Icoanele la foc! Stai stai. De ce la foc? Nu I-l reprezinta ele pe Iisus? Si cine Ma vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine. (Ioan.12:45)
Reply With Quote
  #1625  
Vechi 30.10.2012, 13:13:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?! Imi poti arata asta intr-un verset biblic? Stii tu...sola Scriptura!
Excelent :))
Reply With Quote
  #1626  
Vechi 30.10.2012, 13:14:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
I-mi spunea o adventista. Icoanele la foc! Stai stai. De ce la foc? Nu I-l reprezinta ele pe Iisus? Si cine Ma vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine. (Ioan.12:45)
Pai fac si ei icoane, adica reprezentari care se vor ale lui Hristos.
Dar pentru ca la ei Hristos e doar o teorie, nu o prezenta vie, reprezentarile respective nu au nici o valoare sacra.

Ia sa le zici sa-si puna albumele de familie pe foc, citand Luca 14:26 "Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu."

Si sa-i zica ca arderea icoanelor cu Hristos se incadreaza la Ioan 15:23.

Eventual dati trimitere doar versete fara citate, o sa aiba maxilaru' in cadere libere, au impresia ca doar ei stiu ce e ala verset si Biblie desi sunt ultrasuperficiali in studiul Scripturii, cum zicea fostul adventist: "scoala iluziei".

Last edited by AlinB; 30.10.2012 at 13:18:29.
Reply With Quote
  #1627  
Vechi 30.10.2012, 13:20:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
L-am citat si eu destul de des dar ei au o alta evanghelie(la ei invatatorii falsi vin la inceput si cei buni si curati cu inima la sfarsit). Multi penticostali vad ca biserica ortodoxa ar fi cea mai departata de adevar dar Toti sectanti vad taman invers: ca noi ne-am rupt de catolici chiar daca e taman pe dos!
Asta se rezolva simplu:
Ce bagaj doctrinar ecumenic avea Biserica la 1054?

Cine are in plus adaugata invatatura ne-ecumenica, la AD 20xx, cine a stricat posturile ?

Atunci?
Reply With Quote
  #1628  
Vechi 30.10.2012, 13:32:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine are in plus adaugata invatatura ne-ecumenica, la AD 20xx, cine a stricat posturile ?

Atunci?
Tu, că nu mănânci brânză și oo!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1629  
Vechi 30.10.2012, 17:47:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Este un lucru stiut deja ca la momentul celor intimplate in FA,Noul Testament inca nu exista in forma sa actuala si dupa cum spunea Harnack la acel precis moment crestinii nici nu aveau nevoie de el,prezenta Apostolilor si confirmarea implinirii,prin marturia lor si a evenimentelor ce se derulau,a profetiilor din VT le erau absolut suficiente pt a-si fundamenta asteptarile eshatologice
Este foarte adevărat că în primele două generații creștine,transmiterea adevărului religios prin viu grai a fost o sursă care completa Vechiul Testament, fără a i se substitui. Evanghelia era transmisă prin viu grai de cei care fuseseră martori ai faptelor. Aceste lucruri s-au putut transmite și peste mai multe generații, dar este absolut nerealist și nefondat să se creadă că cele mai importante doctrine și practici, sau oricum unele esențiale, au fost neglijate în scris, preferând să fie transmise exclusiv oral, în special când acestea sunt dovedite în conflict cu NT. Dar nu doresc să repet subiectul abordat cu poate prea multă patimă în dialogul cu dl. Ștefan Florin...
Cert este că mărturia scrisă este mai credibilă decât cea orală. Martorii oculari au credibilitate, dar cei care au auzit de la alții în forme natural mistificabile, prin generații, nu pot avea același credit. Pe lângă autoritatea VT scrisă, exista și autoritatea implicită a apostolilor. Înainte de a fi scris ceva, autoritate lor nu era mai slabă. Cuvântul lor trebuia să fie respectat în Biserică. Și adesea era respectat. Scrierile lor nu au fost făcute cu scopul de a mai adăuga un testament la Biblie, ci pentru a întări în scris cele spuse prin viu grai, pentru a exista norme de educare și disciplinare a Bisericii, și pentru a accentua principiile creștine, învățăturile Domnului, morala și speranța creștină. Acestea au rămas în mod natural ca norme, fiindcă veneau de la apostoli și de la conducătorii Bisericii, care erau reprezentanții lui Hristos. Altfel spus, aceste învățături erau în mod practic „canonice”, înainte de a fi puse în "dosare" și înainte de a se fi alcătuit și decis forma canonului NT.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Precizare: daca doriti sa studiati unul dintre momentele ce ilustreaza ruptura cautati in epistola ,,Catre Magnezieni" a lui Ignatie Teoforul, capitolul IX in intregime.Veti remarca cu siguranta o oarecare violenta a detasarii fata de practica considerata a fi iudaica a tinerii Sabatului desi la IX,4 exista o curioasa forma de existenta paralela,probabil un compromis de moment sau forma abordarii in stadiul ei final,inainte de ruptura, intre comunitatile iudeo-crestine si paganao-crestine existente in Asia Mica la acel moment.
"Existența paralelă" de care amintiți desigur a existat și ea s-a întins pe parcursul mai multor secole de-a rândul până la momentul în care majoritatea creștinilor (deoarec o minoritate a continuat să existe) a decisi ruptura definitivă cu sabatul. Cauzele au fost diverse, printre cele mai importante fiind prigoana autorității romane ce-i considerau pe creștini tot un fel de iudei și modalitatea mai comodă de a se închina într-o zi care oricum avea un statut oficial în Imperiu.
N-am citit cartea diaconului Ioan Ica de care pomeniți, însă bănuiesc că dânsul folosește versiunea lungă a epistolei către Magnezieni ce cuprinde și IX,4. Majoritatea teologilor (printre care și teologi ortodocși și catolici) sunt de acord că aceaste versiuni lungi ale epistolelor ignatine au multe interpolări târzii, unele chiar fiind cu totul falsificate.
Însă chiar versiunea scurtă (pe care eu o am în versiunea original-grecească) poate ridica semne de întrebare. Observați că, în IX,1, presupusul Ignatie a folosit forma scurtă, mai târzie a duminicii (κυριακήν = "domnească/a Domnului", nu aceea care se presupune că ar fi denumit ziua Domnului în Apocalips 1,10 (κυριακή ήμέρα„zi domnească/ziua Domnului”). Evident, avem de-a face cu o interpolare e reflectă o opinie teologică mai târzie, nu de la începutul primului secol.
Reply With Quote
  #1630  
Vechi 30.10.2012, 17:52:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
se stie ca in Biserica primara se cantau imne in cor ( adica il laudau pe Hristos toti crestinii odata). Bineinteles ca nu toti aveau calitati muzicale, unii cantau fals si de aceea s-au format corurile din cei ce poseda calitati muzicale, pentru frumusetea slujbelor religioase. Cu toate astea NIMENI nu este oprit sa cante in biserica.
În aceste condiții ("NIMENI nu este oprit sa cante in biserica"), de ce neoprotestanților li se neagă (fiind chiar subiect de batjocură) dreptul de a folosi instrumentele muzicale în biserică? Dacă în Biserica Ortodoxă "s-au format corurile [pe 4 voci]", de ce neorpotestanții n-ar forma ansambluri instrumentale - mai ales că instrumentele erau gata "formate" în închinarea iudaică?
Aici văd eu inconsistența criticii ortodoxe ce nu-și recunoaște o inovație "necanonică" (corul pe 4 voci) a ei, în timp ce-i acuză pe neoprotestanți că fac uz de instrumente folosite sute de ani în închinarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32