Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1651  
Vechi 04.11.2012, 00:28:59
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cred ca si pentru erertici trebuie sa ne rugam. Si ei sunt fratii nostrii, chiar daca sunt frati neascultatori, sau mai bine spus ei sunt APROAPELE NOSTRU. Bunul Dumnezeu sa aiba grija de sufletele lor...dar si de al nostru!
Eu te sfatuiesc sa-ti intrebi duhovnicul.
Eu cred ca noi trebuie sa constientizam uciderea pe care ereticii o aduc in lume: e mai grava decat uciderea fizica pentru ca ei ucid sufletul si pierd mantuirea celorlalti oameni.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 04.11.2012 at 00:32:41.
Reply With Quote
  #1652  
Vechi 04.11.2012, 19:27:29
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Sa nu devenim si noi formali sa ne ucida litera! Totusi osutafaraunu ne considera prieteni. Ma intreb nu incalca astfel legea?De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te, (Tit.3:10)
Noi nu prea puteam sa ne indepartam deoarece el mereu i-si schimba numele! Credea ca ne pacaleste!
Reply With Quote
  #1653  
Vechi 04.11.2012, 19:33:47
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cred ca si pentru erertici trebuie sa ne rugam...
"Barbati frati!" Voi de Ectenia Mare ati auzit? Ati ascultat vreodata cu atentie ce spune diaconul acolo?

Sf. Parinti ne-au lasat drept mostenire o randuiala completa, care nu necesita ajustari. Dar observ cu durere cum modernismul si comfortul si cuvioasa lene, ii tot indeamna pe unii sa tot scurteze putin cate putin, de la an la an.
Din pacate, exista foarte multe cladiri, in care se aduna oameni ce se considera buni crestini si al caror scop principal este sa plece cat mai repede acasa, din ceea ce ei numesc biserica.

Un crestin ortodox cauta sa plece cat mai satul duhovniceste si mai tamaduit sufleteste, de la o Slujba. Nu sa scape de acolo, ca de la puscarie. Din pacate pentru mine, foarte multi ani asa eram eu in biserica, Duminica de Duminica. Un prizonier al formalismului si al sentimentului de obligatie ce ma indemna sa merg la biserica.

Din fericire la Ectenia Mare inca nu s-a umblat. Aceasta este o marturie ca sf parinti, care au pus asezamintele sf. biserici, erau mai mult decat teologi premiati.

p.s. probabil ca intrebarile despre alunecarile in formalism sau in idolatrie sub nume crestinesti, ar trebuie sa deschida orice indreptar de spovedanie, ambele fiind incalcari ale primei porunci fara de care toata cealalta osteneala se intoarce impotriva noastra, ca un sarpe calcat pe coada.
Reply With Quote
  #1654  
Vechi 04.11.2012, 20:05:52
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Da e adevarat. Dar poate intr-o zi el, omul credincios va fi miscat de Dumnezeu! E bine la inceput ca se duce tot face ceva fata de altii care nu se duc la biserica!
Reply With Quote
  #1655  
Vechi 04.11.2012, 21:09:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu te sfatuiesc sa-ti intrebi duhovnicul.
Eu cred ca noi trebuie sa constientizam uciderea pe care ereticii o aduc in lume: e mai grava decat uciderea fizica pentru ca ei ucid sufletul si pierd mantuirea celorlalti oameni.
Hristos ne indeamna sa ne rugam si sa binecuvantam vrajmasii
Reply With Quote
  #1656  
Vechi 04.11.2012, 22:14:12
PilatP PilatP is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2012
Mesaje: 13
Implicit

Ia mai lăsați cearta mai sectanților!
Doar câteva zile 100-1 v-a ignorat și voi ați și început sa va muscați dându-va mari teologi.

Pana se întoarce, mai păstrați si liniștea intre orele 07.00 - 22.30!
Reply With Quote
  #1657  
Vechi 04.11.2012, 23:13:00
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos ne indeamna sa ne rugam si sa binecuvantam vrajmasii
http://ortodoxia.md/despre-martorii-...am-cu-sectarii
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1658  
Vechi 04.11.2012, 23:30:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
"Barbati frati!" Voi de Ectenia Mare ati auzit? Ati ascultat vreodata cu atentie ce spune diaconul acolo?

Sf. Parinti ne-au lasat drept mostenire o randuiala completa, care nu necesita ajustari. Dar observ cu durere cum modernismul si comfortul si cuvioasa lene, ii tot indeamna pe unii sa tot scurteze putin cate putin, de la an la an.
Din pacate, exista foarte multe cladiri, in care se aduna oameni ce se considera buni crestini si al caror scop principal este sa plece cat mai repede acasa, din ceea ce ei numesc biserica.

Un crestin ortodox cauta sa plece cat mai satul duhovniceste si mai tamaduit sufleteste, de la o Slujba. Nu sa scape de acolo, ca de la puscarie. Din pacate pentru mine, foarte multi ani asa eram eu in biserica, Duminica de Duminica. Un prizonier al formalismului si al sentimentului de obligatie ce ma indemna sa merg la biserica.

Din fericire la Ectenia Mare inca nu s-a umblat. Aceasta este o marturie ca sf parinti, care au pus asezamintele sf. biserici, erau mai mult decat teologi premiati.

p.s. probabil ca intrebarile despre alunecarile in formalism sau in idolatrie sub nume crestinesti, ar trebuie sa deschida orice indreptar de spovedanie, ambele fiind incalcari ale primei porunci fara de care toata cealalta osteneala se intoarce impotriva noastra, ca un sarpe calcat pe coada.
Sa vina macar la Biserica si sa stea la slujba cap-coada si lasa restul in grija lui Dumnezeu.

Tu oare cum te-ai luminat? Stand cu telecomanda in mana sau mergand la iarba verde in loc de Sf. Liturghie?
Reply With Quote
  #1659  
Vechi 05.11.2012, 12:38:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Sf.Apostoli nu au dat acel canon din rautate sau din invidie pentru eretici - Doamne fereste! -, ci eu cred ca s-a dat acel canon si pentru a-i proteja pe cei dreptmaritori.
Rugaciunea impreuna cu ereticii duce tocmai la idei "ecumenice" asa cum sunt gresit intelese astazi, calcand peste diferentele dogmatice, calcand peste Adevar. Iar inchinarea adevarata este in "Duh si in Adevar".

Crezi cumva ca prin rugaciunea personala poti sa fortezi pe Dumnezeu sa-i intoarca pe eretici? Tu crezi ca Dumnezeu nu-i vrea pe eretici mantuiti? Dar Dumnezeu nu poate sa-i imbie de la spate ca pe vite, ci ii lasa in decizia lor pierzatoare, daca asa vor ei.

Situatia ereticului este mai grava decat cea a ignorantului: ignorantul, cel putin nu are curajul sa se pronunte asupra unui adevar dogmatic, pe cand ereticul distruge un adevar dogmatic si lupta cu asiduitate impotriva acestuia raspandind o alta invatatura de credinta. De aceea ei au cazut in hula impotriva Duhului Sfant, pentru ca duc o lupta acerba si continua impotriva Adevarului si, deci impotriva Duhului Sfant, mai precis impotriva lucrarii Duhului Sfant in oameni.
De aceea, sectarii se mai numesc si "ucigatori de oameni", asemenea fariseilor.
Se mai intampla, din cand in cand cate o minune Dumnezeiasca si se mai intoarce cate un eretic la Ortodoxie. In acel moment ereticul se izbaveste de hula impotriva Duhului Sfant si se lasa calauzit de Acesta.
Ai spus de rugaciune impreuna cu ereticii ,ai dreptate e o mare greseala sa ne rugam cu ei.
Dar sa ne rugam pentru ei nu este ceva rau ,asta dovedeste ca avem iubire si nu ne poate vatama.
Ce rau poate fi daca inaltam o rugaciune fierbinte catre Dumnezeu:"Doamne ,te rog lumineaza-l pe 100-1 sa isi vina in fire ,asemenea Fiului Risipitor"
Reply With Quote
  #1660  
Vechi 05.11.2012, 13:01:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cred ca si pentru erertici trebuie sa ne rugam.
Da, normal, dar acasă.

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
"Barbati frati!" Voi de Ectenia Mare ati auzit?
Tu faci Sfânta Liturghie acasă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32