Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2012, 15:38:59
DianaRoxana DianaRoxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2012
Mesaje: 8
Implicit de ce a fost inventat divortul?

Abia m-am inscris pe forum si de cateva zile citesc multitudinea de subiecte si postari si nu mai satur. Daca stiam de existenta acestui forum poate ca acum nu eram asa de trista de lucrurile care mi se intampla. Am vazut ca foarte multe persoane de pe forum ofera sfaturi pertinente la problemele expuse si isi ofera ajutorul celor care au nevoie. De aceea am indraznit sa scriu si sa va cer un un sprijin sufletesc.
De cateva luni de zile (mai precis de la Sfintele sarbatori de Paste) traiesc un adevarat cosmar. Pe neasteptate sotul meu mi-a marturisit intr-o seara ca el nu mai este fericit, ca nu se simte implinit si nu mai stie ce simte in legatura cu noi doi. Nu a fost chiar asa de grav sa aud asta pt ca de fiecare data cand a aparut o problema am luat atitudinea omului care lupta pt casnicie si incearca sa gaseasca o solutie. Aceasta pana am aflat ca de fapt intre sotul meu si o alta persoana se infiripa treptat o poveste de iubire si ca el nu vrea sa mai acorde nici o sansa relatiei noastre. Nu au contat la crimile si rugamintile mele, pur si simplu mi-a calcat sufletul in picioare de fiecare data cand a avut ocazia. Dupa stari ingrozitoare si nopti nedormite am ajuns la un preot care m-a indemnat sa ma rog, sa am incredere si poate lucrurile se vor rezolva. L-am ascultat, iar de atunci sotul meu e intr-o continua deriva.... ba ma iubeste, ba nu stie daca ma iubeste, ba vrea sa fim impreuna si sa ne dam o sansa, ba vrea sa contruiasca o relatie cu cealalta persoana. E groaznica incertitudinea asta mai ales ca tot ceea ce mi se intampla imi afecteaza increderea in ceea ce vrea Dumnezeu pt mine.
Am crezut ca atata timp cat te casatoresti la biserica relatia este binecuvantata de Dumnezeu si are grija de ea mai ales daca ii ceri din tot sufletul lucrul acesta. Pe de alta parte, in biblie scrie ca ~cereti si vi se va da....~ (nu stiu chiar tot citatul) si ceri, si insisti din tot sufletul si la final ti se spune ca poate Dumnezeu nu considera ca ai nevoie de lucrul pe care il ceri si vrea altceva. Nu pot sa imi inchipui ca Dumnezeu ar vrea sa se destrame o casnicie pe care El a binecuvantat-o. Si continui sa ma rog si plang si plang..... si am senzatia ca nu ma aude nimeni. Nu am facut decat sa imi iubesc sotul din adancul sufletului si faptul ca m-am casatorit chiar a fost o contopire.... se spune ca la casatorie cei doi oameni devin unul. Iar acum, in prag de divort, simt ca sufletul mi se rupe in doua, ca si cum ar taia cineva o bucata din mine. De ce? Intotdeauna mi-am dorit sa am in viata pe cineva alaturi de mine dar, trebuie sa ma simt vinovata pt asta? De ce ar vrea Dumnezeu sa am parte de singuratate cand nu am facut altceva decat sa iubesc cat am putut de mult? Probabil ca din cauza pacatelor pt ca stiu ca sunt pacatoasa dar.... Incerc sa ma gandesc ca stie Dumnezeu ce e mai bine dar e din ce in ce mai greu sa cred asta. Si simt ca ma pedepseste si ca nu merit mai mult decat suferinta si uneori l-am rugat sa nu ma mai lase sa traiesc daca sunt asa de nevrednica... poate alti oameni ar avea mai mare folos din zilele care mi-au fost date mie sa le traiesc. Cum pot sa fac fata la toate lucrurile astea si cum pot sa il simt aproape pe Dumnezeu, ca am atata nevoie de El? Nu am uitat niciodata de El dar e drept ca am avut urcusuri si coborasuri.... ca toti oamenii de altfel. Nu pot sa exprim in atat de putine cuvinte toata suferinta mea si toate "de ce"-urile care imi trec prin minte dar sper ca ati inteles esentialul si poate ma puteti ajuta cu un sfat.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2012, 16:48:15
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Draga Diana-Roxana....incearca sa nu mai fii "disperata",fata de aceasta problema a ta .te inteleg destul de bine,ptr.ca anul trecut una din fiicele mele era la un pas de asa ceva,...insa cu toate ca simtea o imensa suparare in sufletul ei, a alergat in casa lui Dumnezeu(biserica),la duhovnic si si-a deschis sufletul; a inceput sa citeasca anumite rugaciuni care i s-au recomandat,acatiste..etc...dar cel mai important a fost cand a primit raspuns la o scrisoare,de la o manastire foarte vestita in tara, cu recomandarea de a citi 40de zile ,Acatistul Atotputernicului Dumnezeu ,la vreme de ispita" si inca ceva ;sa citeasca cartea= "Cartea Omului sau Un barbat si O femeie de la facerea si pina la innoirea acestei lumi"=-scrisa de Florin Stuparu.=......incearca sa gasesti cartea si ai sa vezi de ce.... noi am gasit-o la Manastirea Petru Voda, acolo sunt scrise niste invataminte extraordinare ,despre relatia care trebuie sa fie intre un barbat si o femeie ,mai ales acum in zilele noastre ,cand "vrajmasul "batjocoreste oamenii la tot pasul....Doamne Ajuta!!!.....capul sus ....si nu fa o tragedie din "patima "sotului tau.....el isi va primi "rasplata" ptr.ea.(incearca sa te rogi ptr.el)cit mai mult.....se va vedea pina la urma cine va invinge(iti trebuie ,nadejdie la Bunul Dumnezeu,rabdare si multaaaaaa credinta).....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2012, 17:14:05
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Re:

Ii explici crestineste ca nu se poate si cu... si cu sufletul in Rai. Adica, pe romaneste: vrea sa construiasca viitor de aur cu cealalta, foarte bine, nu te pui in calea fericirii lui, dar ea sa ii faca si menajul si sa il sustina cand i-o fi greu la serviciu si la boala. Nu asa, cand e vara ma duc la aia si cand mi-e frig vin inapoi la tine ca ce mult te iubesc eu.
Si ii pui si deadline (cat crezi tu, dar nu mai mult de o luna), dupa care spui time's up, tragi linie si aduni si iei o hotarare. Care sa fie a ta, scurta, clara, chirurgicala. Daca te amagesti ca se va hotari el s-ar putea sa te inseli. Ambiguitatea ii convine de minune acum si ii va mai conveni inca cinci ani (pe sufletul vostru, al celor doua femei de care isi bate joc).
Ustura dar asta e! Nu te baza acum pe el pentru ca nu e lucid, are o varza in cap si, ce e cel mai rau, niciun interes sa o clarifice.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2012, 17:49:57
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Diana Roxana, eu sunt sigur ca sunt destui barbati care te apreciaza. Barbatu'tau , daca se comporta asa, inseamna ca il cam doare la basca ( sa nu spun altfel ) de tine. Aia la care se duce e o "prospatura" pentru el, ceva nou la care tinde sa se duca, venind la tine doar cand are nevoie sau cand nu e the bitch prin preajma lui.

Da-i un termen, cum spunea RalucaG mai sus, daca nu se conformeaza, bafta si sanatate, nu e ultimul barbat de pe lume si nici tu nu cred ca esti asa urata incat sa nu te placa unu cu ceva creier in spatiul cranian.


Ca sa iti raspund la intrebare... De ce a fost inventat divortul?

R: Pentru ca cineva normal la cap sa scape pasnic de altcineva cu apucaturi de neanderthalian, atlfel viata ar fi un cosmar.

Last edited by apophis; 15.07.2012 at 17:55:07.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2012, 20:31:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Raspunzind direct la intrebarea din deschidere, divortul este o inventie pt. ca omul sa se poata osindi singur, mai mult si mai bine !
Dumnezeu nu a inventat si nu a binecuvintat divortul ci doar il ingaduie !

Aceasta problema , prezentata, nu poate fi rezolvata decit de un duhovnic care sa te cunoasca cit de cit . Doar prin vizite cind si cind pe la un duhovnic , ori schimbind duhovnicii, nu se rezolva nimic.
Desfacerea unei casatorii este un lucru extrem de serios , ori asta necesita o grea cintarire a situatiei, o buna cunoastere macar a unuia dintre parteneri , o cercetare in timp a evolutiei in primul rind a penitentului .
Restul sfaturilor recomandate pe thread sunt doar orientative . Tratamentul duhovnicesc este strict individualizat ! Fiecare are calea lui de mintuire care tine de pacatele lui . Si chiar daca pacatele sunt aceleasi pt. toti pamintenii modul in care le facem este strict individualizate .

In rest, am doua observatii:
- acest thread nu este ce crezi tu , un loc de alinare la nevoie ci un loc de mare incercare . Vei vedea cind vei primi si raspunsuri care te deranjeaza ;
- este absolut neaparat ca pe Dumnezeu sa il tratam ca atare, ca pe imparatul imparatilor (gindeste-te doar ce insemneaza a fi imparat , sa conduci un imperiu, pe pamint . Cum te porti cu un imparat pamintean, cum te comporti cu el, cita indrasneala , cit curaj, cit tupeu ai cu el , cel putin ca sa apari in fata lui si nu mai mult ,cit iti permiti sa il soliciti ?? s.a.m.d... dara-mi-te cu imparatul imparatilor !) si nu ca pe oameni, ca pe semenii nostrii, cu multa indrasnire, cerindu-i ceva anume , sau facindu-l responsabil de raul care ni se intimpla ! Chiar si disimulat , la modul : nu inteleg... daca El a unit , de ce tot El accepta desfacerea ????

Acestea fiind zise , iti doresc spor duhovnicesc !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 15.07.2012 at 20:36:06.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2012, 20:36:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Diana Roxana, eu sunt sigur ca sunt destui barbati care te apreciaza. Barbatu'tau , daca se comporta asa, inseamna ca il cam doare la basca ( sa nu spun altfel ) de tine. Aia la care se duce e o "prospatura" pentru el, ceva nou la care tinde sa se duca, venind la tine doar cand are nevoie sau cand nu e the bitch prin preajma lui.

Da-i un termen, cum spunea RalucaG mai sus, daca nu se conformeaza, bafta si sanatate, nu e ultimul barbat de pe lume si nici tu nu cred ca esti asa urata incat sa nu te placa unu cu ceva creier in spatiul cranian.


Ca sa iti raspund la intrebare... De ce a fost inventat divortul?

R: Pentru ca cineva normal la cap sa scape pasnic de altcineva cu apucaturi de neanderthalian, atlfel viata ar fi un cosmar.
pentru prima oara, cred, sunt de acord cu tine
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2012, 20:36:22
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Deja ai bagat-o in ceata. Degeaba se duce la duhovnic prietene, ala e tot un om care o sa-i spuna ce crede el ca ar trebui sa faca.

In final e decizia ei, dar decat sa-si manance nervii cu respectivul specimen, mai bine isi vad amandoi de treburile lor, separat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2012, 20:38:48
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Talking

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pentru prima oara, cred, sunt de acord cu tine
Vezi, pana la urma nu's chiar dusmanul vostru pe aici! :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2012, 20:40:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Vezi, pana la urma nu's chiar dusmanul vostru pe aici! :)
nici nu am afirmat asa ceva. Fiecare "are taria opiniunilor sale" cum zicea Caragiale
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2012, 20:42:09
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Talking

EEh, n-am fost primit prea bine pe aici, a fost nevoie de perseverenta ca sa rezist in marea asta de crestinism fanatic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Divortul bisericesc Dona_Maya Nunta 54 06.12.2012 00:25:25
Cine a inventat iadul? catalin755 Generalitati 29 06.07.2010 23:24:49
Preotul - Legat de divortul lui sophia Preotul 10 04.06.2009 18:36:52
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13