Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2023, 14:49:08
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi nu insinuez asta citesc numai de la tine, Streza, Necula și acum AUR și Simion, (...)
Nu este vorba doar despre Simion.
Uite aici o înregistrare făcută numai acum câteva luni a lui Claudiu Târziu în „Basarabia”, unde vorbește cu atâta patos despre reunificare și așa mai departe, și vedem că iată peste numai câteva luni subiectul, care este unul fundamental de politică externă, este efectiv inexistent în programul de guvernare girat de același Claudiu Târziu (și nu doar de el, evident, și de Simion și de alții din conducerea AUR).

https://claudiutarziu.ro/basarabia-e-romania/

Cum poți să mai pretinzi credibilitate și în fața cui cu astfel de manevre?

Nu doar inexistența subiectului în programul de guvernare, ci și însăși această abordare de tip „alba-neagra” este incalificabilă pentru niște oameni care se pretind serioși, de caracter și mai vor să și fie votați.

Și stai liniștit că și Târziu vorbește de mult despre Moldova de Est, probabil chiar dinaintea lui Simion, și dacă dai căutări pe net găsești referiri periodice la așa ceva.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.07.2023, 14:50:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce poate fi mai rău de atât, ...
Pai un stat politzienesc, securistic, militaro-justitiar, cu politruci santajabili si vanduti plin de pile si privilegii pentru aparatul lor de propaganda si teroare are mare nevoie de nationalism ca sa-si justifice salariile si pensiile speciale si toate privilegiile suplimentare prin faptul ca apara tzara avand in ei un patriotism exagerat care sa le dea dreptul sa silniceasca si sa extermine tot ce nu se supune cezarului ales ce pupa papucul sultanului de la casa alba sau de la bruxel ori bocancii militari ai aliantelor militare putiniste sau proatlantice.

Pentru toti acesti hoti AUR ajuns la putere va fi ca o bula de oxigen incat vazand succesul in alegeri vor adera toti la respectivele valori inghitind tot AURul magulit de atata sustinere exact ca satana care racnind ca din gura de sarpe instigand dupa formula "hotul striga hotii" nu stie pe cine sa inghita mai intai si urmarea va fi ca privilegiatii si specialii vor fi si mai mult privilegiati cu conditia sa jure credinta noului curent suveranist sustinut de dincolo de ocean de Trump, un alt mare suveranist de tip kukuxclan exterminator de mexicani, de chineji si de black no maters.

Asa ca sa nu ne lasam amagiti de barnaivitatea noastra crezand ca din 2024 va fi mai bine. Din pacate si pe astia o sa-i invinga sistemul justitiar corupt, statul paralel, exact ca pe Constantinescu punad biruri si legi cumplite pe spatele poporului sclav folosit doar pentru alegeri. Dar cu ei votez fiindca nu avem altceva mai bun si astia de acuma sunt de 34 de ani la butoane de s-au capatuit punand tara pe capre si pe butuci.

Sa nu deznadajduim si sa nu uitam totusi ca Domnul conduce tara stralucirii din ascuns asa ca cei ce se inalta si se capatuiesc din furt isi iau singuri o mare teapa agonisindu-si un viitor (vesnic) ingrozitor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.07.2023 at 15:07:00.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.07.2023, 15:00:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și stai liniștit că și Târziu vorbește de mult despre Moldova de Est, probabil chiar dinaintea lui Simion, și dacă dai căutări pe net găsești referiri periodice la așa ceva.
Eu vorbesc strict din perspectiva cetățeanului, care a votat la locale, parlamentare, europarlamentare, partide mici, sau independenți ce nu au prins pragul excepție 2020 când și atunci erau cotați la 4% în mod mincinos și aveau 8-9% iar PMP era cotată la 5% și avea sub .

Nu știu dacă românii au în primele 5 priorități după care votează criteriul unirii, apropierea se face în primul rând economic, faci infrastructură dinspre Iași spre Chișinău, cu firme cu capital românesc și se întorc banii investiți acolo, nu dai bani gratis unor clanuri oligarhice cum au făcut până acum regimurile PSD-PNL.
Investești bani care se întorc, cum fac austriecii prin firmele lor de construcții porr și ștrabag, și în final ai și infrastructură care unifică orașele.

Fără creștere economică unirea va fi un eșec, pt că ar trebuie egalizate pensiile și veniturile și pt noii cetățeni, până se ajunge la paritate pot trece zeci de ani, așa mai bine faci proiecte transfrontaliere care aduc dezvoltare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.07.2023 at 15:05:42.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.07.2023, 17:03:35
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu știu dacă românii au în primele 5 priorități după care votează criteriul unirii, (...)
Și ce, vrei să spui că până acum a existat vreodată între primele 5 priorități ale „omului simplu” reunificarea Moldovei de Est cu România, într-o țară ca România, cu atâtea probleme? Și totuși anumite lucruri s-au mai făcut, și totuși un nenorocit ca Băsescu, așa nenorocit cum era, a vorbit despre asta și chiar rula o propagandă într-o anumită vreme, dar măcar menținea subiectul cumva pe agenda publică.

Dar totuși, unul ca Simion și-a creat ani de zile o așa-zisă „legendare” cum că ar fi vreo „avangardă a unionismului” în România. Vedem acum bine că toată acea carieră era una de mucava, o înșelătorie permanentă, dată acum indirect la iveală, ceea ce scade foarte mult și bruma de credibilitate pe care i-o acordau unii și nu mulți la număr.

Dar eu îți mai zic două lucruri. Întîi, o politică reală de stat nu se face doar după sondarea la un moment dat a unor părți ale opiniei publice, și mai ales într-o perioadă de crize. Dacă într-adevăr se credea în anumite idei de interes național, acelea trebuiau pomenite chiar și fără să fi figurat între cele mai acute priorități ale „omului mediu”. Eliminarea acestui proiect, inexistența lui denotă o gravă lipsă de credibilitate în ceea ce privește conducerea AUR și de fapt întregul partid.

În al doilea rînd, este o diferență prea mare între ce spui mata, „top 5 priorități” și eliminarea din programul de guvernare. Faptul că nu este între cele mai stringente teme în societate, nu înseamnă că nu trebuia pusă în programul de guvernare. Putea să fie pusă pe locul 6, 7, 15 etc, nu conta, aspectul foarte grav este însăși lipsa, inexistența din programul de guvernare.

Avînd în vedere acestea, eu cred că la mijloc este o chestie mult mai gravă și nu întîmplător ea este ascunsă intenționat de opinia publică. Probabil că marea majoritate a membrilor AUR nici nu știu care ar fi cauza, pentru că oricum nu ei au luat decizia; înșiși autorii acestui așa-zis program de guvernare nu sînt menționați public, ceea ce evident că trezește noi suspiciuni, inclusiv aceea dacă nu cumva acest „program” a fost „primit în plicuri (eventual chiar galbene)” în integralitate sau măcar anumite părți (spre exemplu cea referitoare la atitudinea vizavi de Moldova de Est).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.07.2023, 18:04:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În al doilea rînd, este o diferență prea mare între ce spui mata, „top 5 priorități” și eliminarea din programul de guvernare. Faptul că nu este între cele mai stringente teme în societate, nu înseamnă că nu trebuia pusă în programul de guvernare. Putea să fie pusă pe locul 6, 7, 15 etc, nu conta, aspectul foarte grav este însăși lipsa, inexistența din programul de guvernare.

Avînd în vedere acestea, eu cred că la mijloc este o chestie mult mai gravă și nu întîmplător ea este ascunsă intenționat de opinia publică. Probabil că marea majoritate a membrilor AUR nici nu știu care ar fi cauza, pentru că oricum nu ei au luat decizia; înșiși autorii acestui așa-zis program de guvernare nu sînt menționați public, ceea ce evident că trezește noi suspiciuni, inclusiv aceea dacă nu cumva acest „program” a fost „primit în plicuri (eventual chiar galbene)” în integralitate sau măcar anumite părți (spre exemplu cea referitoare la atitudinea vizavi de Moldova de Est).
Tu vezi peste tot numai conspirații și lucruri mîrșave, eu văd că Boris Volosatîi sau cum îl cheamă un director de liceu din Chișinău, a ajuns pe listele de vot AUR în diaspora și e în Parlament datorită lui Simion, și a mai băgat în Parlament vreo câțiva dintre care unul a trădat și porcăiește partidul pe unde apucă, deși era un anonim înainte de 2020 și a gafat în repetate rânduri aducând știri negative asupra organizației.

Dpmdv urmărind și reacțiile oamenilor din liveurile lui Simion din 2020, AUR a pierdut pe diaspora voturi pt că mulți îi semnalau că nu voiau să deschidă Volosatîi lista pe diaspora pt Parlamentare, nu știau cine e, nu le plăcea cum sună numele, asta e nici pe diaspora, sau diaspora nu reprezintă numai R.M.

Eu văd că în toate marșurile lor strigă că Basarabia e România, eu nici nu cred că ar fi posibilă unirea fără creștere economică, e o bătaie de joc să te unești doar așa de mucava, de paradă și după câțiva ani să te dezintegrezi ca stat că apar mișcări secesioniste sau autonomiste și în Ținutul Secuiesc și în Gagauzia și alte zone unde nu e omogenitate.

România nu e în stare să-și apere resursele, populația și pământul din actualele granițe, darămite să mai aibă încă 33.846 de km de apărat de populații ostile.

Băsescu a parazitat tema, că-i veneau voturi cât să-l treacă pragul din Basarabia, dar chiar și cu vreo 20.000 de voturi de la basarabeni nu a mai trecut pragul, semn că asta e o temă unionismul care se lucrează în liniște, cu politica pașilor mărunți prin legare economică a Basarabiei de România.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.07.2023 at 18:08:04.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.07.2023, 18:34:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tu vezi peste tot numai conspirații și lucruri mîrșave, (...)
Eu știu, poate mata nu știi, dar a mai existat cel puțin o perioadă în istoria României când Moldova de Est era inexistentă în programul de guvernare, și anume la ordinele Uniunii Sovietice. Din punctul meu de vedere, ceea ce și-a permis conducerea AUR să facă, într-un dispreț total față de naționaliști și în general față de oricine, are șanse mari să se încadreze într-o logică asemănătoare cu cea din perioada comunistă, anume logica primirii de ordine din exterior de la „partenerii strategici”. Iar avînd în vedere că orientarea actuală, chiar și a unei părți din AUR, este provestică, cred că astfel de ordine nu au venit, cel puțin deocamdată de la Rusia.

Și nu văd doar lucruri mîrșave, ci și oameni mîrșavi, dintre care unii au îmbrobodit societatea ani sau zeci de ani cu așa-zisul lor „unionism”, pentru ca subit să trîntească ușa în nas și evident și fără a da nici cea mai mică explicație.

Așa se și exlică de ce, și se poate vedea în prezentările postate pe fb, așa-zisele „prezentări ale programului” sînt făcute fără primire de feed-back la fața locului, de pe un fals ton de superioritate, și evident așa încât să evite orice dificultate în care ar fi puși dacă oameni de-acolo chiar i-ar lua la niște întrebări serioase, cum este cea despre care vorbim acum. De unde și deducem că așa-zisa „prezentare a programului” nu are nicio legătură cu dialogul social și așa mai departe, ci nu este nimic altceva decât o propagandă electoralistă, începută cu peste un an înainte de alegerile parlamentare, și pe alocuri tendința de manipulare a celor pe care cred ei că îi pot manipula este evidentă, de-aia se și feresc de orice dialog real cu oamenii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.07.2023, 19:04:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și nu văd doar lucruri mîrșave, ci și oameni mîrșavi, dintre care unii au îmbrobodit societatea ani sau zeci de ani cu așa-zisul lor „unionism”, pentru ca subit să trîntească ușa în nas și evident și fără a da nici cea mai mică explicație.
Da de ce nu faci matale gât și împotriva PNL și PSD că nu au program de guvernare, că nu au unionismul în program ?
Că te văd excesiv de critic cu niște oameni care nici nu au ajuns la guvernare și care poate vor face 20%.

Ce ți-e ciudă că au 20%, au muncit, au mers prin țară, spre deosebire de PSD și PNL ei când merg prin țară să prezinte ce până la urmă că au avut 34 de ani la dispoziție, 35 cu anul 2024 ?

De când ești tu naționalist că nu te-am văzut nici pe la referendumul pt familie, nici la alte activități, ai câteva luni pe forum și te comporți de parcă dai direcțiile, ca un procuror faci rechizitorii pe aici, ai o răutate latentă față de unii oameni, care în fapt și în fond nu ți-au greșit cu nimic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.07.2023 at 22:44:18.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.07.2023, 11:22:45
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da de ce nu faci matale gât și împotriva PNL și PSD că nu au program de guvernare, că nu au unionismul în program ?
Că te văd excesiv de critic cu niște oameni care nici nu au ajuns la guvernare și care poate vor face 20%.
Problema este că unii ca Simion și-au făcut legendarea prin această temă, iar acum au devenit foarte suspecți prin lepădarea ei. Iar dacă ceea ce chestionăm aici are vreo legătură cu agasările lui Simion de către personaje din „Ucraina” și Moldova de Est, atunci s-ar putea ca lucrurile să fie foarte grave în ceea ce îl privește pe Georgică.

În plus, nu vedem nimic legat de minoritatea românească din „Ucraina” în atitudinile politice ale AUR-ului în această perioadă, deși „Ucraina” se tot agită pentru intrarea în UE. Unde este AUR, unde sînt Simion, Târziu, Dan Tănasă din punct de vedere politic inclusiv pe această temă? Că de dat „cu fundul de pămînt” au știut să se dea la simpozioane gen Universitatea de vară de la Izvoru Mureșului. Acum s-au ajuns politic, sînt parlamentari, unde sînt agitațiile AUR vizavi de această temă?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce ți-e ciudă că au 20%, au muncit, au mers prin țară, spre deosebire de PSD și PNL ei când merg prin țară să prezinte ce până la urmă că au avut 34 de ani la dispoziție, 35 cu anul 2024 ?
Eu nu cred în sondajele mincinoase în care AUR este cotat cu un astfel de procent. AUR n-a făcut mai nimic pentru așa procente, n-a dovedit nimic și iată se mai și compromite prin lepădarea unor teme ca reunirea Moldovei de Est cu România.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.07.2023, 11:51:52
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu văd că în toate marșurile lor strigă că Basarabia e România,
Am înțeles, deci crezi că încă mai prostește cineva lumea umblând mai departe cu lozinci neacoperite de nimic, și vedem foarte bine că așa stau și de fapt așa au stat lucrurile de la bun început, cel puțin în ceea ce îi privește pe unii.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
eu nici nu cred că ar fi posibilă unirea fără creștere economică, e o bătaie de joc să te unești doar așa de mucava, de paradă și după câțiva ani să te dezintegrezi ca stat că apar mișcări secesioniste sau autonomiste și în Ținutul Secuiesc și în Gagauzia și alte zone unde nu e omogenitate.
Iar eu ți-am spus că astfel de tematici adiacente subiectului reunificării erau valabile tot timpul cât Simion a fost proțăpit pentru a deveni un fals reprezentant al unionismului, iar acțiunile recente dovedesc cât se poate de clar că e vorba de așa ceva.

Acum am recitit articolul „Legendarea lui George Simion” și mi-am reamintit de „Acțiunea 2012” cu care el practic a fraierit oamenii ani și ani de zile, și nu se poate spune altfel, de vreme ce acum unionismul nu are nici măcar un singur rînd în așa-zisul program de guvernare.

„Avem mai jos o sinteză cu detalii relevante despre modul în care serviciile secrete creează un personaj. Politic. Și cum îl legendează. Cum încearcă să-i croiască o biografie falsă. Pentru ca omul să treacă drept altcineva, față de ceea ce este. Iar astfel mascat să intre cu succes în politică. Iar acolo să înceapă să tropăie. (...) Citiți biografia reală a acestui personaj. Și cruciți-vă! Pe mâna lui a încăput electoratul, altfel de bună credință, care vrea un stat națiune și mai multă suveranitate pentru România. O înșelăciune ridicată la cel mai înalt nivel. George Simion s-a camuflat în costum de patriot și a păcălit 10% dintre votanții României.

Un băiat legendat ca la carte. Mai întîi e tînărul rebel care face scandal pe străzi, cu rădăcini nobile în piata Universității. Se folosește de atacurile la "comunistul" Iliescu pentru a obține notorietate. Apoi își alege o cauză fixă: unirea. Este onorat tot mai mult: intelectual, prin participare la lansări de cărți, politic, prin acceptarea lui la negocieri cu marii lideri, social, prin organizarea de mișcări de protest etc. Este victimizat prin arestări și expulzări. (...) Finalmente, i se face un partid și e aruncat în luptă.”


https://www.bursa.ro/legendarea-lui-...imion-00564140

În articol se dau și exemple despre cum a îmbrobodit acest șarlatan politic o țară întreagă cu așa-zisul lui unionism, ba chiar cu așa-zisă conducere a unei mișcări civice care cică urmărea reunificarea Moldovei de Est cu România.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.07.2023, 12:54:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În articol se dau și exemple despre cum a îmbrobodit acest șarlatan politic o țară întreagă cu așa-zisul lui unionism, ba chiar cu așa-zisă conducere a unei mișcări civice care cică urmărea reunificarea Moldovei de Est cu România.
Nu mă interesează articolele plătite la comandă de PSD și PNL, tu chiar credeai că ei o să lase să se ridice cineva politic fără să încerce să-i murdărească imaginea ?

Dacă era așa cum zici tu un șarlatan, de ce a avut oferte să candideze din partea PNL și PMP, iar când a luat-o pe un drum propriu au început atacurile.

Cum poate prosti un singur om, câteva sute sau mii, eu văd din ce zice pe live că încă are oameni din acțiunea 2012 lângă el, că unul din cei care se ocupă de caravana medicală e de atunci din 2012 aproape și e în partid.

De unde știi tu sau eu cum stau lucrurile, partidul AUR e mult mai mare și decât organizația 2012, nici nu va fi George Simion pe lista de la Europarlamentare din ce am auzit.

Adică de ce să denigrezi pe câțiva valabili care vor fi măcar pe lista de europarlamentare, care vor putea continua ca independenți.

Ce faci tu acum e similar cu ce face șoșoacă, denigrează ca să scârbească câți mai mulți nehotărâți și să nu se mai prezinte la vot, nu vor vota mai mulți sosul ei ci pur și simplu va opri din creștere cu câteva procente AURul din cauza valurilor pe care le face, dar poate nu va prinde nici măcar pragul de 5% și-i va da Dumnezeu și ei.

Jocurile astea intră tot la capitolul dezbinare, tot la neghina crescută de cel rău.

Când era Iohannis candidat la prezidențiale, n-ai suflat o vorbă despre răul făcut de el, deși erai de acolo știai, acum o arzi principial, ultraexigent.

Care e soluția ta să ne demobilizăm și să câștige perpetuu PNL-PSD-USR-PDL și să distrugă țara până când ne pierdem orice formă de propietate din cauza taxelor.

Au vândut tot ce era resursă naturală, acum mai urmează să termine resursa umană și proprietatea privată în rest au distrus tot în 34 de ani în care România iese cel mai prost dintre țările care au avut comunism și sunt în UE.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.07.2023 at 12:59:25.
Reply With Quote
Răspunde