Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2008, 18:04:23
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Daca omul nu este convins ca scopul vietii sale este dobandirea Imparatiei Cerurilor, va face maratonul mortii, caci va alerga pe caile pierzarii! Patimile sunt sursa noastra de moarte! Ele ne dau energia cu care sa alergam pe calea mortii, ele sunt dinamismul care face sa creasca intru noi puterziciunea! Si noi le alimentam inca cu si mai multe patimi! Napadesc patimile precum buruienile intr-o gradina necuratita, neingrijita!

Eu sunt chemat sa fiu copil iubit al lui Dumnezeu, in vesnicie sa petrec cu Tatal meu din ceruri! El este Imparat, El este Atotputernicul, El este Iubirea! Iar eu, pamant peste care El a suflat din insusi Duhul Sau si mi-a dat forma Chipului Sau! Eu pamant cu Chip dumnezeiesc! Nu inteleg inca aceasta cinste la care ma cheama Dumnezeu!

Patimile sunt bolile noastre sufletesti! Ce sa facem sa ne vindecam de patimi?

1. Sa imi cunosc chemarea aceasta sfanta: "Veniti, binecuvantatii Tatalui meu, si mosteniti imparatia cea gatita voua de la intemeierea lumii" (Matei 25,34)
2. Sa imi cunosc bolile sufletesti si sa le marturisesc duhovnicului, precum marturisesc boala unui doctor!
3. Sa tin "regimul" necesar bolilor mele! Sa nu imi mai alimentez patimile! Sa nu dau sufletului meu ceea ce il face si mai slab si mai neputincios, ceea ce in final il va omori.
4. Sa ma hranesc cu tot ceea ce prieste sufletului!
5. Sa ma incredintez lui Dumnezeu prin duhovnic.
6. Sa ma invrednicesc sa primesc Sfanta Impartasanie prin post, rugaciune si spovedanie.
7. Sa ma rog pentru vindecare sufleteasca in mod deosebit! "Doamne, vindeca sufletul meu, ca am gresit Tie"

Recunoaste, regreta, renunta! Da vointa si ia putere!

http://iosifcristian.blog.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2008, 16:16:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Patimile...sunt legaturi care ne tin robiti! Cat de liberi ne simtim?

Esti o persoana libera? - http://iosifcristian.blog.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patimile Domnului Florin-Ionut Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 14.04.2014 12:17:01
Patimile George.m Spiritualitatea ortodoxa 68 26.02.2013 00:56:02
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 13:15:48
Film : Patimile lui Hristos anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 14 21.01.2011 18:10:56
PATIMILE MINTUITORULUI cozia Stiri, actualitati, anunturi 3 06.04.2007 18:39:59