Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2009, 23:23:28
klaudyuhhz klaudyuhhz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2008
Mesaje: 1
Implicit astrologie=pacat?

Este oare pacat sa credem in chestii astrologice? Horoscopul e si el o metoda de a prezice viitorul, chiar daca nu e chiar precis! Prezicerea viitorului chiar ca e pacat. In ce masura pacatuim bazindu-ne si crezind in horoscop, compatibilitati zodiacale etc!
Astept parerile voastre!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2009, 00:03:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Există topic pe tema asta !

Citat:
În prealabil postat de klaudyuhhz Vezi mesajul
Este oare pacat sa credem in chestii astrologice? Horoscopul e si el o metoda de a prezice viitorul, chiar daca nu e chiar precis! Prezicerea viitorului chiar ca e pacat. In ce masura pacatuim bazindu-ne si crezind in horoscop, compatibilitati zodiacale etc!
Astept parerile voastre!
Există topic despre tema asta chiar aici. Fă clik pe Vrăjitorie pe denumirea topicului și caută in istoric. De vrei poti pune întrebări noi pe acel topic. Toate bune ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2009, 19:33:01
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Da, e mare pacat:

Deut 18:10-11
10. Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator,
11. Nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei ce graiesc cu mortii.

Lev 19
26. Sa nu mancati cu sange; sa nu vrajiti, nici sa ghiciti.


Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2009, 07:14:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

O nedumerire am si eu: cum ramane cu cei trei magi care au vestit nasterea lui Iisus si au venit sa i se inchine mergand dupa acea stea luminoasa?
Eu nu am vazut sa ii fi damnat nimeni in Biblie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2009, 08:38:42
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
O nedumerire am si eu: cum ramane cu cei trei magi care au vestit nasterea lui Iisus si au venit sa i se inchine mergand dupa acea stea luminoasa?
Eu nu am vazut sa ii fi damnat nimeni in Biblie.
Cei 3 magi nu au facut o prezicere, ei pur si simplu au studiat scripturile si astfel au descoperit si calculat data cand Mesia se va naste.

Cat despre astrologie (horoscop) si aici ma refer practic la citirea horoscopului, cred ca trebuie sa ai o minte foarte scurta sa crezi in asa ceva, cititi in aceiasi zi 10 horoscopuri pentru aceiasi zodie pe 10 siteuri diferita (foarte usor astazi cu linternetul) si o sa vedeti nu numai ca nu seamana intre ele deloc dar se contrazic total. Deci ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2009, 10:51:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Unde scrie ca au studiat scripturile,cu atat mai mult cu cat ei veneau din Orient?
Chiar si urmarea acelei stele ar putea fi interpretata ca fiind o notiune de astrologie,nu crezi?
Oare de ce ar fi ales Fiul Omului sa fie prevestit de un astfel de semn,daca el este de natura malefica?
Oare voi confundati cunoasterea despre ceea ce ne inconjoara cu vrajitoria?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2009, 16:44:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Unde scrie ca au studiat scripturile,cu atat mai mult cu cat ei veneau din Orient?
Chiar si urmarea acelei stele ar putea fi interpretata ca fiind o notiune de astrologie,nu crezi?
Oare de ce ar fi ales Fiul Omului sa fie prevestit de un astfel de semn,daca el este de natura malefica?
Oare voi confundati cunoasterea despre ceea ce ne inconjoara cu vrajitoria?
Una este a cunoaste ceva sau dorinta de a cunoaste cat mai multe despre ceva anume , si alta este a sta cu gura cascata la stele inventand o pseudostinta, precum astologia si a arunca in stele un destin imaginar ale unor oameni disperati sau dornici de imbogatire . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2009, 16:51:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ce sa spun,parerile sunt impartite aici,numai ca un lucru cert este ca cei trei magi se ocupau si cu astrologia,iar Iisus a fost vestit si printr-o astfel de cale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2009, 18:55:10
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Unde scrie ca au studiat scripturile,cu atat mai mult cu cat ei veneau din Orient?
Chiar si urmarea acelei stele ar putea fi interpretata ca fiind o notiune de astrologie,nu crezi?
Oare de ce ar fi ales Fiul Omului sa fie prevestit de un astfel de semn,daca el este de natura malefica?
Oare voi confundati cunoasterea despre ceea ce ne inconjoara cu vrajitoria?
Vinovatia vine din incalcarea legii cu buna stiinta. Nu scrie nicaieri in Biblie ca cei 3 magi ar fi primit Legea lui Dumnezeu care sa spuna asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2009, 09:00:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Nasterea ta, Hristoase Dumnezeul nostru, Rasarit al lumii Lumina cunostintei, ca intru dansa [COLOR=darkred]Cei ce slujeau stelelor, de la stea s-au invatat, sa se inchine Tie, Soarelui dreptatii[/COLOR], si sa Te cunoasca pe tine, Rasaritul cel de sus. Doamne, slava Tie."

Magii au trecut de la o veche randuiala, la una noua, pe care nu o cunoasteau pana atunci.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Depre farmece, vrajitorie, astrologie si magie hreniuk Intrebari utilizatori 6 08.07.2012 12:47:01
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
Despre vrajitorie ,farmece, astrologie cozia Generalitati 0 04.02.2007 22:40:42