Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2006, 10:33:35
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Cultele neoprotestante nu se bazeaza pe o religie organizata, de-asta sunt vreo 35.000 si se tot inmultesc. Ce e organizat in asta? Poate numai planul diavolului. Si cultele neoprotestante se bazeaza tot pe ascultarea "direct" de Dumnezeu, fara "intermediari", numai ca ceea ce spui tu, este forma extrema prin care nimeni nu mai asculta de nimeni, isi este suficienta Biblia din care au facut un idol, respectiv din litera ei. Atunci, de ce au mai intemeiat Apostolii Biserica, daca fiecare isi are suficienta in Biblie, ca si cum ar fi o carte cazuta din cer? Care mai e Taina comuniunii in Biserica, si al Euharistiei intru Hristos?
Pentru ca Duhul uneste, nu dezbina. Rezulta foarte clar, ca cei ce se tot dezbina, nu sunt in Duhul lui Dumnezeu, sunt dezbinati de alte duhuri.
Iar Mantuitorul Iisus Hristos, n-a schimbat nimic din religia mozaica, a "plinit-o" cu ceea ce lipsea: legea dragostei ("Sa va iubiti unii pe altii, asa cum v-am iubit Eu" si "Asa vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste intre voi"). N-a fost nicidecum un revolutionar, a fost un ascultator de Tatal Sau, Care L-a trimis in lume ca prin El lumea sa aiba viata vesnica.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.06.2006, 00:34:52
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Cultele neoprotestante nu se bazeaza pe o religie organizata, de-asta sunt vreo 35.000 si se tot inmultesc. Ce e organizat in asta? Poate numai planul diavolului. Si cultele neoprotestante se bazeaza tot pe ascultarea "direct" de Dumnezeu, fara "intermediari", numai ca ceea ce spui tu, este forma extrema prin care nimeni nu mai asculta de nimeni, isi este suficienta Biblia din care au facut un idol, respectiv din litera ei. Atunci, de ce au mai intemeiat Apostolii Biserica, daca fiecare isi are suficienta in Biblie, ca si cum ar fi o carte cazuta din cer? Care mai e Taina comuniunii in Biserica, si al Euharistiei intru Hristos?
Pentru ca Duhul uneste, nu dezbina. Rezulta foarte clar, ca cei ce se tot dezbina, nu sunt in Duhul lui Dumnezeu, sunt dezbinati de alte duhuri.
Iar Mantuitorul Iisus Hristos, n-a schimbat nimic din religia mozaica, a "plinit-o" cu ceea ce lipsea: legea dragostei ("Sa va iubiti unii pe altii, asa cum v-am iubit Eu" si "Asa vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste intre voi"). N-a fost nicidecum un revolutionar, a fost un ascultator de Tatal Sau, Care L-a trimis in lume ca prin El lumea sa aiba viata vesnica.
Tu ma auzi dar nu ma asculti. Eu iti zic una si tu contrazici altceva. Eu ziceam ca Iisus a revolutionat religia mozaica,astfel luand nastere crestinismul, nu am zis ca nu a ascultat de Tatal(si ma amuza faptul ca teoretic Dumnezeu Fiul, si Tatal sunt aceeasi fiinta si prin urmare nu au cum sa asculte Unul de Celalalt, sau sa fie Unul subordonat Celuilalt). Neoprotestantii vor intradevar o ascultare "directa", dar si ei au pastori, consilii conducatoare, etc. Sunt prin urmare religii organizata. Sa stii ca fiecare biserica din lume sustine acelasi lucru: ca ei au calea cea dreapta, ca ei mentin aceeasi religie ca si primii crestini, ignorand faptul ca printre primii crestini(si aici vorbim de crestini la cateva decenii dupa apostoli cand erau deja comunitati formate) erau numeroase directii si subdiviziuni ale religii in functie de lucrurile in care credeau, in functie de locatia geografica, etc. Nu pot exista 35000 de adevaruri, in acelasi mod cum nici un om sau grup de oameni nu pot detine adevarul absolut.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.06.2006, 02:23:45
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de Eugen
Cultele neoprotestante nu se bazeaza pe o religie organizata, de-asta sunt vreo 35.000 si se tot inmultesc. Ce e organizat in asta? Poate numai planul diavolului. Si cultele neoprotestante se bazeaza tot pe ascultarea "direct" de Dumnezeu, fara "intermediari", numai ca ceea ce spui tu, este forma extrema prin care nimeni nu mai asculta de nimeni, isi este suficienta Biblia din care au facut un idol, respectiv din litera ei. Atunci, de ce au mai intemeiat Apostolii Biserica, daca fiecare isi are suficienta in Biblie, ca si cum ar fi o carte cazuta din cer? Care mai e Taina comuniunii in Biserica, si al Euharistiei intru Hristos?
Pentru ca Duhul uneste, nu dezbina. Rezulta foarte clar, ca cei ce se tot dezbina, nu sunt in Duhul lui Dumnezeu, sunt dezbinati de alte duhuri.
Iar Mantuitorul Iisus Hristos, n-a schimbat nimic din religia mozaica, a "plinit-o" cu ceea ce lipsea: legea dragostei ("Sa va iubiti unii pe altii, asa cum v-am iubit Eu" si "Asa vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste intre voi"). N-a fost nicidecum un revolutionar, a fost un ascultator de Tatal Sau, Care L-a trimis in lume ca prin El lumea sa aiba viata vesnica.
Tu ma auzi dar nu ma asculti. Eu iti zic una si tu contrazici altceva. Eu ziceam ca Iisus a revolutionat religia mozaica,astfel luand nastere crestinismul, nu am zis ca nu a ascultat de Tatal(si ma amuza faptul ca teoretic Dumnezeu Fiul, si Tatal sunt aceeasi fiinta si prin urmare nu au cum sa asculte Unul de Celalalt, sau sa fie Unul subordonat Celuilalt). Neoprotestantii vor intradevar o ascultare "directa", dar si ei au pastori, consilii conducatoare, etc. Sunt prin urmare religii organizata. Sa stii ca fiecare biserica din lume sustine acelasi lucru: ca ei au calea cea dreapta, ca ei mentin aceeasi religie ca si primii crestini, ignorand faptul ca printre primii crestini(si aici vorbim de crestini la cateva decenii dupa apostoli cand erau deja comunitati formate) erau numeroase directii si subdiviziuni ale religii in functie de lucrurile in care credeau, in functie de locatia geografica, etc. Nu pot exista 35000 de adevaruri, in acelasi mod cum nici un om sau grup de oameni nu pot detine adevarul absolut.
Eu zic ca Eugen a inteles foarte bine ce ai spus tu, si ti-a raspuns intrebarii tale. Hristos nu e un revolutionar si nu a schimbat legile evreilor. El a implinit Legea. Daca era vorba de revolutie cine mai pastra Vechiul Testament? Democratii pastreaza propaganda comunista cand vin la putere? Nu cred.
De unde stii daca un om asculta de Dumnezeu printr-o relatie directa sau de el insusi, sau si mai rau de potrivnicul? Apostolii care au primit invatatura direct de la Dumnezeu, au pus bazele Bisericii. Au numit episcopi, au scris pastorale diverselor grupuri de credinciosi. Daca Dumnezeu ar vrea sa fim anarhici, nu le-ar fi transmis informatia asta Apostolilor, oare? Nu ne-ar fi zis Apostolii ca e fiecare pentru el?
O alta caracteristica a celor care vor sa aiba o relatie directa cu Dumnezeu (si nu ma refer la tine aici, ci la anumite exemple din istorie) este mandria. Gandul celor care raman in Biserica este smerit: "nu stiu eu prea multe, asa o fi". Gandul celorlalti ar fi ceva de genul: "ce-mi zice mie popa asta la ce se refera acolo Hristos, eu stiu mai bine, eu duc o viata mai morala".

"Sa stii ca fiecare biserica din lume sustine acelasi lucru: ca ei au calea cea dreapta, ca ei mentin aceeasi religie ca si primii crestini"
Dar spre deosebire de celelalte biserici care sustin ca mentin aceeasi religie ca primii crestini, Biserica Ortodoxa are si argumente.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2006, 18:57:53
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Asta sustin si catolicii si aduc si ei argumente.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.06.2006, 20:27:30
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Biserica Catolica este numita sora Bisericii Ortodoxe - Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa erau Una pana la Marea Schisma. Nici una nu aduce practic argumente mincinioase privind istoria de 2000 de ani.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2006, 11:58:27
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Biserica Catolica este numita sora Bisericii Ortodoxe - Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa erau Una pana la Marea Schisma. Nici una nu aduce practic argumente mincinioase privind istoria de 2000 de ani.
:)) Pana acum toti ortodocsii indoctrinati ii faceau pe catolici "rataciti", acum Biserica Catolica e sora Bisericii Ortodoxe, deci sa inteleg ca protestantii sunt nepotii vostrii de frate, pardon sora??
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2006, 20:49:57
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

In afara de rautate, ne mai poti oferi si altceva?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.06.2006, 23:10:17
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Rautate? Eu doar am facut observatii pe tema. Daca realitatea e cam cruda, nu e vina mea Eugen. Nu am intrat pe forumul acesta cu ganduri rele, ci din curiozitate. Deobicei in asemenea comunitati, gasesti persoane mai evlavioase dintr-o anumita confesiune crestina. Curiozitatea mea era urmatoarea: in ce masura sunt crestinii ortodocsi de rand similari cu cei apartinand altor secte. Cateva cazuri ce tind spre normalitate, dar ca oriunde mai multi indoctrinati decat trebuie. Aceiasi aroganta(toti cred ca religia lor are adevarul, ceea ce e normal, dar apoi condamna celelalte secte ca fiind de fapt niste eretici provenind din secta lor), aceeasi rigiditate la nou, aceleasi prejudecati. Stiu ca nu ar trebui sa judec, si imi cer iertare lui Dumnezeu pt asta, dar asta gasesti in ziua de azi. Sper ca cei care simt ca fac parte din categoria indoctrinati, sa incerce sa schimbe ceva, pentru ca ar fi in interesul lor sa fie oameni mai buni.
P.S. Accept orice critica obiectiva la adresa mea, atat timp cat e macar partial constructiva

Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.06.2006, 18:17:58
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Orice critica este constructiva in sensul ca, Dumnezeu, ca sa ne smereasca, a lasat ca ceilalti sa ne observe deficientele, pe care noi, altfel, am fi tentati sa credem ca nu le avem. A nu accepta aceste lectii de viata, uneori dureroase, e o dovada de mandrie si un semn ca ceva e in neregula cu fiinta noastra.
"Indoctrinarea" de care spuneai anterior, inseamna de fapt urmarea unei "doctrine", adica a unei invataturi de credinta, invatatura pe care o au toti (evident, nu aceeasi). Fermitatea urmarii acestei invataturi este catalogata drept "indocrinare" de catre "liberali". Este de fapt o recunoastere, mai mult rautacioasa, a neputintei de a-i clinti de pe calea lor. Este o acuza folosita des de catre neoprotestanti la adresa celor din bisericile traditionale.
Mi-e greu sa cred ca ai intrat pe forum numai din curiozitate, te-ai fi limitat numai la a citi postarile, i-ai fi catalogat (in sinea ta) drept "indoctrinati" si i-ai fi lasat in plata Domnului. Faptul ca esti dispus la polemica arata ca vrei ceva mai mult.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.06.2006, 19:33:24
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

E posibil ca inconstient sa mai fi vrut ceva... dar in mare am intrat si in discutii ca sa fiu pe cat de convins posibil. Eu nu ii numesc indoctrinati pe cei ce urmeaza cu fermitate o doctrina, ci pe cei ce sustin ca nu exista nimic adevarat inafara de doctrina lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Cuvantul meu, cuvantul tau... NECTARIE Generalitati 16 25.01.2011 17:10:17
Sa faci ce spune popa, nu ce face popa costel Generalitati 20 25.11.2009 15:09:11
METANIERUL - ce este el si la ce (se) foloseste? geo.nektarios Rugaciuni 21 16.03.2009 15:30:57
Fa ce zice popa, nu ce face el... suntunOM Preotul 31 25.08.2007 01:34:00