Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.06.2008, 19:37:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact Noesis.....
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.06.2008, 19:49:57
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Nu am zis si nici n-am sugerat cumva ca ai facut-o ca sa faci cuiva rau, ory.. Si daca nu insemna nimic, de ce ai mai facut-o...? Dar era o intrebare retorica, pt ca presimt ca m-ai inteles gresit, si nu vreau sa ma cert cu nimeni cand nu e motiv de cearta.. Mi-am cerut deja scuze pt ca te-am deranjat.. Si imi cer scuze pe calea asta si celorlalti care nu aveau nevoie de observatiile mele in ce ii privea strict personal...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.06.2008, 20:36:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dragomirna,nu fi sensibila caci nimeni nu este suparat,si chiar nu am simtit aceste discutii ca pe niste dispute,care nici macar nu si-ar fi avut rostul.Nici pe departe.
Din partea mea a fost o simpla constatare,de moment,de altfel,de aceia am adus-o in discutie,dar nu am ramas niciodata cu gandul la aceasta,nu l-am considerat un ritual,aveam 22 de ani si banuiesc,ca nici prea multa minte nu detineam.Cand am spus despre faptul ca mi s-a schimbat viata,m-am referit la acel om,si nu la acel gest,pe care de altfel nu l-am luat prea in serios.Psihologic ar fi un raspuns destul de simplu la reindragostirea mea aparenta,pur si simplu nu-l uitasem,si mai mult decat atat mi-l amintisem atunci.
Deci,fii fara griji,toti ne rugam si,mai ales la o varsta tanara,cerem inconstienti lucruri mai putin semnificative pentru spiritualitate si mai mult legate de zbuciumul tineretii,zbucium cel mai adesea personificat in dragoste si iubirea fata de cineva.
Deci,fii pe pace,nu s-antamplat nimic nelalocul lui,sau cu vre-o conotatie de magie sau ceva de genul acesta.A fost o simpla copilarie nevinovata,de altfel.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.06.2008, 21:36:58
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Nu eram sensibila, dar nu as fi vrut sa stiu ca mi-am dat cu parerea si am facut pe cineva sa se simta deranjat din cauza interventiei mele in ce tine de viata privata mai ales... Atata tot. Uneori, ceilalti chiar nu au nevoie de ajutorul nostru... Aici pe forum, se intampla des sa se inteleaga gresit si se ajunge la dispute fara rost, si la observatii neprietenoase - dar uneori utile celui carui ii este atrasa atentia!.. Si imi vine sa ma gandesc ca mai bine privesc lucrurile din afara, ca asa ii iubesc pe toti, decat sa intru in conflicte (uneori de interese, ca nu stiu de ce pare o competitie, in unele aspecte, participarea pe forumul asta..) cu persoane care nu stiu sa accepte si parerea celorlalti.. Dar, cred ca si participarea pe un forum crestin-ortodox ar putea avea avantajul ei, daca ne-am aminti mereu pt ce suntem aici. Eu nu am uitat ca tot oamenii care scriu lucruri intelepte, m-au determinat sa imi fac si eu "aparitia". Si uneori toti avem acea "sclipire", de la Hristos, ca tot veni vorba pt Ce suntem aici... :rolleyes:
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.07.2011, 02:26:06
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

.."sau cu frumusete straina mi-am ranit inima, sau cu altceva ca un om si muritor am gresit..."
Fior...pari sa ai o inima frumoasa si sensibila..si imi pare ca esti dureros de tanara...
Sa-ti faca Bunul Dumnezeu parte de bucuria si ocrotirea Lui, caci nu este altundeva loc de scapare si siguranta pentru nici unul dintre noi, decat in increderea in dragostea si bunatatea lui pentru noi...
Eu zic sa incepi sa te rogi pentru mantuirea acestui baiat, pentru sufletul lui,caci poate nu e degeaba aceasta.."obsesie"..sunt printre noi oameni cu suflete sensibile, care resimt povara altor suflete...si atunci e bine sa te rogi pentru aceia...care..stiu eu..te obsedeaza..
Sa-ti fie rugaciunea in doua parti, una pentru tine in care te rogi Mantuitorului sa-ti dea ochi limpezi si inima curata fata de acest baiat, si a doua pentru el,pentru mantuirea lui, pentru ca Dumnezeu sa-i lumineze inima, si mintea, si viata, si calea.... ori de cate ori iti vine in minte, si incredinteaza-l Domnului Hristos, si cere mila si voia lui Dumnezeu peste viata lui, si sufletul lui...si daca vezi ca inima ta se usureaza in urma acestor rugaciuni...atunci mergi bine...
Doamne...ajuta-ne...cu mila Ta
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.07.2011, 19:53:38
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

"poti sa uiti o perona la care tii cel mai mult ...da totusi so uiti el fiind baiat ...eu fata

pur si simplu am uitat de el ..de cum arata ..de nume tot...da mereu lam purtat in cu mn in suflet .....si el crede cal stiu ...da eu nul mai stiu ... "


da poti sa il/o uiti si eu am patit si am uitato
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea-melancolia-pacea linistea Generalitati 15 15.02.2013 22:28:34
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 01:55:01
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21
Ma macina tristetea iosif Umanitare 40 27.02.2008 15:49:24