Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Vezi rezultatele sondajului: Unde ne aflam noi crestinii de azi?
Vechiul Testament:Legea Veche 0 0%
Noul Testament:Legea cea Noua 11 91,67%
Nu stiu 1 8,33%
Votători: 12. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2011, 23:24:17
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit Vechiul si Noul Testament

As vrea sa va intreb:intre cele doua testamente biblice,unde ne aflam noi crestinii de azi:in cel Vechi sau in cel Noul Testament?am pus aceasta intrebare sa vad daca afirmatia a voastra,pentruca cei mai multi crestini inteleg noi ne-am afla in Vechiul Testament si alti spun ca ne aflam in cel Noul Testament,adica putem avea asa:Legea Vechie si Legea cea Noua.Si tot timpul nu ne intelegem.


Eu spun sa cred ca noi crestinii de azi ne aflam in cel Noul Testament,dar nu stiu ca-ti sustini aceasta idee,asa ca va las sa decide-ti.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 20.08.2011 at 23:28:16.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2011, 23:30:23
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

eu tin argumentul Sfintilor Parinti,stiu ca Manturitorul a inviat a treia zi adica Duminica,Pogorarea Duhului Sfant peste Sfintii Apostoli tot Duminica.



E sa vad alte argumentele crestinilor
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.08.2011, 23:45:40
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
As vrea sa va intreb:intre cele doua testamente biblice,unde ne aflam noi crestinii de azi:in cel Vechi sau in cel Noul Testament?am pus aceasta intrebare sa vad daca afirmatia a voastra e de ajutorul celorlalti,pentru ca cei mai multi crestini inteleg ca noi ne-am afla in Vechiul Testament si alti spun ca ne aflam in cel Noul Testament,adica putem avea asa:Legea Vechie si Legea cea Noua.Si tot timpul nu ne intelegem.


Eu spun sa cred ca noi crestinii de azi ne aflam in cel Noul Testament,dar nu stiu ca-ti sustini aceasta idee,asa ca va las sa decide-ti.
scuzati-mi ca am scris prea repede ca nu prea am rabdare la scris
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2011, 00:49:31
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

se pare ca ceea ce vrei tu e de fapt o disputa Sambata vs Duminica
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2011, 00:55:31
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

zicea NT Wright(teolog anglican contemporan) despre tinerea Legii Vechi, ca a mai tine legea veche si azi este ca si ne-am tine dupa indicatoare desi am ajuns la destinatie
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2011, 10:42:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Formularea sondajului nu mi se pare corectă, în afară de evrei niciun credincios nu-ți va răspunde că ar fi valabilă Legea Veche. Iar -atenție- VT nu înseamnă Legea Veche, ci una din subîmpărțirile Sfintelor Scripturi.

Cât privește faptul că Hristos a înviat duminica (mai corect spus: într-o duminică) și pogorârea Duhului Sfânt a avut loc tot într-o duminică, nu văd ce relevanță are vis a vis de Legea Nouă. Hristos instituind Noul Legământ, n-a amintit nimic de duminică.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.08.2011, 13:21:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Andrei, inchipuie-ti o axa, ca la matematica. La un capat al ei socoteste inceputul lumii, la alt capat sfarsitul ei. Undeva pe axa noteaza un punct care sa reprezinte nasterea Domnului (anul 1). Segmentul dintre inceputul lumii si nasterea Domnului e VT, celalalt segment, de la nasterea Domnului la sfarsitul lumii e NT. Apoi socoteste tu unde ne plasam noi, in 2011, in VT sau NT.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.08.2011, 13:59:59
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Formularea sondajului nu mi se pare corectă, în afară de evrei niciun credincios nu-ți va răspunde că ar fi valabilă Legea Veche. Iar -atenție- VT nu înseamnă Legea Veche, ci una din subîmpărțirile Sfintelor Scripturi.

Cât privește faptul că Hristos a înviat duminica (mai corect spus: într-o duminică) și pogorârea Duhului Sfânt a avut loc tot într-o duminică, nu văd ce relevanță are vis a vis de Legea Nouă. Hristos instituind Noul Legământ, n-a amintit nimic de duminică.
da dar neoprotestantii se ghideaza dupa Vechiul Testament si nu-si dau seama ca in el au fost prefigurari care au adus pana in Noul Testament,pai da daca neoprotestanti spun ca se afla in Noul Testament ar trebuie sa fie asa cum a instaurat Domnul:Taina Botezului,Taina Impartasanie,Taina Cununiei,etc
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2011, 14:14:13
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Formularea sondajului nu mi se pare corectă, în afară de evrei niciun credincios nu-ți va răspunde că ar fi valabilă Legea Veche. Iar -atenție- VT nu înseamnă Legea Veche, ci una din subîmpărțirile Sfintelor Scripturi.

Cât privește faptul că Hristos a înviat duminica (mai corect spus: într-o duminică) și pogorârea Duhului Sfânt a avut loc tot într-o duminică, nu văd ce relevanță are vis a vis de Legea Nouă. Hristos instituind Noul Legământ, n-a amintit nimic de duminică.


desi unii neoprotestanti se afla inca in Vechiul Testament unde in vremea aceea iudeii tineau sambata,asa ca ei au continuat pana azi sa tina sambata pentru ei Ziua Domnului,dar crestinii din Noul Testament din vremea Sf.Ap.Pavel tineau Duminica,Trice daca de consideri ca esti crestin,ci nu un iudeu.Nu te oblig,dar ideea este ca sambata la crestini mi se pare absurd fiindca noi nu suntem iudeii,ci suntem crestini in care stim ca Domnul a inviat a treia zi adica Duminica(adica Ziua Domnului cel Inviat)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.08.2011, 14:16:46
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rasunsul l-a dat chiar Mantuitorul: ,,Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc."(Matei 5:17).Si a spus asta chiar dupa Predica de pe Munte.Si apoi mai explica si pe larg implinirea inclusiv prin intermediul unor sfaturi directe,concrete(Matei 5:18-7:29).Adica si teoretic si practic.Legal s-ar spune ca a aratat atat modul de implinire al Legii cat si normele metodologice de aplicare.Adica instructiunile.Este cel mai bun curs de drept divin din istorie,tinut intregii umanitati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum priviti Vechiul Testament? Mikhael Din Vechiul Testament 46 30.01.2011 16:59:28
Vechiul testament DAMIAN Din Vechiul Testament 1 20.10.2010 00:23:26
Vechiul testament ortodox roman2010 Resurse ortodoxe on-line 3 13.09.2010 19:52:21
Legea din Vechiul Testament ben_gal Stiri, actualitati, anunturi 7 10.04.2010 12:59:12
Cum privim Vechiul Testament? alecsandru Din Vechiul Testament 16 11.01.2008 09:51:27