Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.04.2018, 12:08:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Florin, tu nu ai înțeles, era o ironie. :)
Cât despre filmul Stâpânul Inelelor eu aș fi mai rezervat. Întâlnești acolo idei new age. Personajele sunt construite după anumite modele biblice, dar deformate datorită cobinațiilor de creștism (romano-catolic) cu gnosticim și mitologie scandinavă. Un ghivechi, deși aparent întâlnim ideea principală a luptei binelui cu răul, binele învinge etc

Mai mult, filmul a generat fenomene sociale gen jocuri pe calculator, formații rock. Copiii expuși unor asemenea idei/imagini vor vor manifesta mai târziu o atracție pentru paranormal și practici oculte. În sufletul copilului se imprimă acele stări mentale sau sufletești care caracterizează persoanele mitologizate, are loc acolo un transfer de energie psiho-mentală. Consider ca până la vârsta de 4-5 ani copilului să-i prezentăm doar realitaea. Dar și mai târziu de această vârstă trebuie multă atenție, subiectul este delicat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.04.2018, 15:18:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cu alte cuvinte, jos vaccinu!

este taman invers de cum zice habotnicul antivaccinare, aceasta cultura, ca sa-i zic asa, are numai efecte benefice. aaa, ca-i face pe copii mai putin apti de manipularea religioasa, da! este drept, asa e. copiii inteleg mult mai multe decat cred astia si ei vor fi mai putin creduli in a accepta explicatiile "spirituale" date de maturii de genul astuia.

copilasul intelege perfect ca personificarea purcelusilor este o fantezie, stie ca lupul nu poate sufla cu forta unui uragan, acel copil va accepta mai greu mersul pe apa sau invierea mortilor, dracii omniprezenti sau... demonizarea vaccinurilor.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 03.04.2018 at 15:34:19.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.04.2018, 16:11:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Florin, tu nu ai înțeles, era o ironie. :)
Cât despre filmul Stâpânul Inelelor eu aș fi mai rezervat. Întâlnești acolo idei new age. Personajele sunt construite după anumite modele biblice, dar deformate datorită cobinațiilor de creștism (romano-catolic) cu gnosticim și mitologie scandinavă. Un ghivechi, deși aparent întâlnim ideea principală a luptei binelui cu răul, binele învinge etc

Mai mult, filmul a generat fenomene sociale gen jocuri pe calculator, formații rock. Copiii expuși unor asemenea idei/imagini vor vor manifesta mai târziu o atracție pentru paranormal și practici oculte. În sufletul copilului se imprimă acele stări mentale sau sufletești care caracterizează persoanele mitologizate, are loc acolo un transfer de energie psiho-mentală. Consider ca până la vârsta de 4-5 ani copilului să-i prezentăm doar realitaea. Dar și mai târziu de această vârstă trebuie multă atenție, subiectul este delicat.
filmul Stapanul Inelelor NU este un film cu tenta religioasa
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.04.2018, 18:08:08
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit

În regulă. Am înțeles. Deci, nu e bine să scriu romane fantasy. Bine. Mă voi refocaliza și voi scrie ficțiune realistă. Mulțumesc pentru păreri.

Nu știu de ce catolicii bagă mereu Stăpânul Inelelor și Cronicile din Narnia la literatură cu substrat creștin. Am văzut pe internet o mulțime de preoți și episcopi catolici lăudând aceste cărți și filme și dându-le drept exemplu. Dacă-mi este permis să postez două link-uri exemplificative:

https://www.youtube.com/watch?v=Pio5pf-Eoi8

https://www.catholiceducation.org/en...-catholic.html

Dacă e împotriva regulilor, îmi cer iertare. Puteți să ștergeți linkurile.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.04.2018, 18:59:15
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Nu știu de ce catolicii ...
aia-s handicapati, domne, ortodocsii nostri-s baza in lume, in toate ce sunt. uita-te si la josvaccinu de mai sus...

uite, ma gandesc la poe, ar trebui sa-i stergem tot ce a scris si tot ce a generat. sa-i dam foc, ce mai... si gata, tot ce a influentat sa dispara subit! in momentul ala ramanem fara juma din literatura rumuneasca, asa, instantaneu. spre bucuria josvaccinilor ortodocsi.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.04.2018, 19:27:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
O groaza de povestiri bisericesti, anume hagiografice, au fost dovedite daca nu ca fantezii retorice, cel putin ca si copy-paste (vezi ce scie parintele Pruteanu despre hagiografie).
E doar una din multele aiureli pe care le sustine parintele Pruteanu. Oricum, dadea un singur exemplu, nu o multime de povestiri.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.04.2018, 19:30:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
În regulă. Am înțeles. Deci, nu e bine să scriu romane fantasy. Bine. Mă voi refocaliza și voi scrie ficțiune realistă. Mulțumesc pentru păreri.

Nu știu de ce catolicii bagă mereu Stăpânul Inelelor și Cronicile din Narnia la literatură cu substrat creștin. Am văzut pe internet o mulțime de preoți și episcopi catolici lăudând aceste cărți și filme și dându-le drept exemplu. Dacă-mi este permis să postez două link-uri exemplificative:

https://www.youtube.com/watch?v=Pio5pf-Eoi8

https://www.catholiceducation.org/en...-catholic.html

Dacă e împotriva regulilor, îmi cer iertare. Puteți să ștergeți linkurile.
Cel mai simplu e sa intrebi preoti, gasesti si pe net o multime de preoti si calugari carora sa le ceri parerea. E o parere mai avizata decat a cuiva de pe forum, mai ales ca iti raspund si atei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.04.2018, 23:44:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
filmul Stapanul Inelelor NU este un film cu tenta religioasa
Asta e părerea ta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.04.2018, 00:39:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
În regulă. Am înțeles.
Mă bucur, tindeam să cred că doar vrei să-ți expui convingerile indiferent de părerile pe care le vei primi. Renunțasem să-ți mai scriu. :)

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Deci, nu e bine să scriu romane fantasy. Bine. Mă voi refocaliza și voi scrie ficțiune realistă. Mulțumesc pentru păreri.
Important este să fii atent la nuanțe, la mesajul pe care vrei să-l transmiți. Poate te inspiră Ierom. Savatie Bastovoi: http://www.cuvantul-ortodox.ro/audie...atie-bastovoi/ Iată că sunt și ieromonahi care scriu romane fantastice.

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Nu știu de ce catolicii bagă mereu Stăpânul Inelelor și Cronicile din Narnia la literatură cu substrat creștin. Am văzut pe internet o mulțime de preoți și episcopi catolici lăudând aceste cărți și filme și dându-le drept exemplu.
Pentru că au substrat creștin, Tolkien a fost romano-catolic, iar C. S. Lewis anglican. Lewis s-a convertit la creștinism în urma discuțiilor cu bunul său prieten Tolkien.

P.S. Ești ortodox, dacă nu sunt prea indiscret?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.04.2018, 01:07:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

............

Last edited by simpllu; 04.04.2018 at 02:06:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare