Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.04.2010, 11:29:01
azucena azucena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Mesaje: 8
Implicit despre legarea cununiilor

Multumesc pentru raspuns. Nu ma asteptam la asemenea promptitudine. Sunt de acord cu cele spuse de tine.

Ramane insa intrebarea de ce sunt totusi atatea femei singure, iar barbati singuri nu prea ai sa vezi. Conform celor spuse de tine, raspunsul ar putea fi ca barbatii reusesc sa-si "vada propriile neputinte si sa purceada la propria schimbare", "sa-si puna ordine in ganduri rostuindu-si viata pe piatra, nu pe nisip", si femeile nu reusesc sa faca asta? Oare asa sa fie? Sa nu uitam ca cele mai multe biserici sunt frecventate totusi in proportie de 51% pana la 99% de femei. Oare cu atat de putin folos? Nu prea cred. Si atunci cum ramane cu faptul ca nu prea sunt barbati singuri cuc, si ca ei intotdeauna vor gasi sprijin, ajutor, consolare si intelegere din partea unei femei? Reciproca se poate vedea muuult mai rar.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.04.2010, 11:34:51
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu mai multi barbati cuci stiu printre cunostinte, decat femei :) Si nu intotdeauna gasesc sprijin si consolare.
Si-n aproape toate cazurile, penduleaza intre iubiri si femei ideale, diafane etc care bineinteles ca se naruie dupa ce privesti mai atent; si un cinism feroce.
Parca nu li se arata nicicum calea de mijloc, ca femeia nu e doar un amestec de fecioara-prostituata-materialista ci si alte multe nuante intre pentru care ei nu ochi insa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.04.2010, 11:38:58
azucena azucena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

Complicata treaba, nu-i asa. Multumesc pentru link. :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.04.2010, 11:50:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de azucena Vezi mesajul
Ramane insa intrebarea de ce sunt totusi atatea femei singure, iar barbati singuri nu prea ai sa vezi. Conform celor spuse de tine, raspunsul ar putea fi ca barbatii reusesc sa-si "vada propriile neputinte si sa purceada la propria schimbare", "sa-si puna ordine in ganduri rostuindu-si viata pe piatra, nu pe nisip", si femeile nu reusesc sa faca asta? Oare asa sa fie? Sa nu uitam ca cele mai multe biserici sunt frecventate totusi in proportie de 51% pana la 99% de femei. Oare cu atat de putin folos? Nu prea cred. Si atunci cum ramane cu faptul ca nu prea sunt barbati singuri cuc, si ca ei intotdeauna vor gasi sprijin, ajutor, consolare si intelegere din partea unei femei? Reciproca se poate vedea muuult mai rar.
Desigur, aceasta problema poate avea si cauze duhovnicesti, dar probabil, exista si cauze de natura demografica, sociologica etc. Nu cunosc date exacte, dar din cate stiu numarul femeilor din Romania este mai mare decat cel al barbatilor. Si aceasta poate constitui o cauza.

Pe de alta parte, in general, barbatii au mult mai putine "pretentii" decat femeile in cadrul unei relatii. Putem spune ca acestia isi pot intemeia cu o mai mare usurinta o familie. Femeile sunt de regula mai rezervate in aceasta privinta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.04.2010, 11:53:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu negam puterea duhurilor rele, dar din nefericire, cand sunt cazuri de acest gen, persoanele alearga nu la biserica, ci la alte persoane care nu fac decat sa amplifice lucrarea demonilor. Omul trebuie sa fie convins ca singurul care a dovedit ca are putere asupra demonilor este Hristos. Iar aceasta putere a fost transmisa celor ce cred in El: "Iata v-am dat putere sa calcati peste serpi si peste scorpii si peste toata puterea vrajmasului, si nimic nu va va vatama. Dar nu va bucurati de aceasta, ca duhurile vi se pleaca, ci va bucurati ca numele voastre sunt scrise in ceruri" (Luca 10,19-20).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.04.2010, 11:55:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Traditional, barbatul este cel care curteaza iar femeia cea care asteapta sa fie curtata. Cred ca asta ii mareste sansele de casatorie (sau ma insel?)
In plus, in Romania din cate am inteles exista o presiune sociala mai mare asupra femeii sa se casatoreasca. Daca nu 'reuseste', este mai nefericita in aceasta situatie decat un barbat. De accea iese mai tare in evidenta o femeie singura decat un barbat. (deci, poate nici nu sunt mai multe)
Nu stiu daca femeia e mai pretentioasa: poate ca familia este mai importanta pentru ea si cand se casatoreste cere si calitati de familie, mai degraba decat un bvarbat (responsibilitatea fata de copii si casa ..)
Niste presupuneri..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.04.2010, 12:22:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ei draga Fani, la cat de bolnava este aceasta lume, nu mai exista curtare si asteparea curtarii, ci navalirea unuia peste altul. Avem nevoie de satisfactii imediate si de la cat mai multe persoane. Asta isi spun oamenii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.04.2010, 12:44:42
azucena azucena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

Marius22, ai dreptate, dar numarul femeilor tinere nu este cu mult mai mare decat numarul barbatilor tineri. Diferenta la nivel de populatie, ar putea rezulta mai degraba din numarul mai mare de famei in varsta care traiesc mai mult decat barbatii. Asta cel putin arata statisticile.
Pe de alta parte cred ca si barbatii sunt destul de pretentiosi in a-si alege viitoarea sotie. Unii asi spune ca sunt deosebit de pretentiosi si de atenti ... Eu am vazut acest lucru. Din fericire pentru barbati sunt INCA destul de multe femei cu multe calitati dintre care sa aleaga pe cineva potrivit, in timp ce pentru femei este MULT MAI GREU, pentru ca, din pacate, nu preau au multe obtiuni de unde sa-si aleaga un barbat serios cu care sa intemeieze o familie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.04.2010, 12:50:22
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Exista site si pt matrimoniale .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.04.2010, 14:32:17
azucena azucena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Mesaje: 8
Wink

cojanete, esti smecher, nu-i asa? :))))))))))))))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casatorie kty1980 Intrebari utilizatori 12 03.11.2012 11:16:55
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Sfat pentru casatorie Rodica50 Intrebari utilizatori 17 11.10.2010 20:33:12
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 03:17:05