Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2010, 22:27:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Rugaciunea la cumpana de ani

Rugaciunile de la miezul noptii , la cumpana dintre ani , au o importanta aparte . Slujbele de Te Deum ce vor fi savarsite in bisericile noastre au o semnificatie deosebita , mai ales ca in ziua de Anul Nou praznuim si Sarbatoarea Taierii imprejur a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos , in a opta zi de la nasterea Sa si facem pomenirea Sfantului Vasile cel Mare , Arhiepiscopul Cezareei Capadociei , ce a trecut la Domnul la 1 ianuarie in anul 379 . Pentru cei ce nu pot participa la astfel de slujbe , o rugaciune in miez de noapte este bine venita , caci multumim Domnului ca am trecut cu bine inca un an ! Sa multumim Domnului pentru binefacerile ce s-au revarsat asupra noastra si a famililor noastre ! Sa multumim pur si simplu ca suntem si ne-a mai dat timp sa ne savarsim pe calea pocaintei ! Sa multumim ca nu ne-a rasplatit dupa faradelegile si pacatele noastre ! Sa multumim si pentru cele mai putin bune , caci toate ne vin de la El , spre mantuirea noastra ! Sa multumim Domnului , Cel ce a creat lumea si are grija de Creatia Lui , El insusi find mai presus de lume ! Sa ne rugam Lui , pentru noul an ce va urma , sa ne pazeasca de tot raul , de ispite , de boli , de caderi , de vrajmasi , de vrajmasie , de galceava cea dintre noi , de ura si de alte asemenea . Un crestin e eliberat doar prin rugaciune , iar Anul Nou trebuie sa fie un moment in care sa ne reevaluam viata din punct de vedere spiritual , comunitar , familiar , profesional . Spunea cineva atat de bine ca : " Taina existentei umane nu sta in a trai , ci in a sti pentru ce traiesti " ! Sa dam un bun inceput anului ce vine , inaltand impreuna, in miez de noapte rugaciuni de multumire si de cerere : Slava lui Dumnezeu pentru toate !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2010, 22:53:21
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
rugaciunile de la miezul noptii , la cumpana dintre ani , au o importanta aparte . Slujbele de te deum ce vor fi savarsite in bisericile noastre au o semnificatie deosebita , mai ales ca in ziua de anul nou praznuim si sarbatoarea taierii imprejur a domnului si mantuitorului nostru iisus hristos , in a opta zi de la nasterea sa si facem pomenirea sfantului vasile cel mare , arhiepiscopul cezareei capadociei , ce a trecut la domnul la 1 ianuarie in anul 379 . Pentru cei ce nu pot participa la astfel de slujbe , o rugaciune in miez de noapte este bine venita , caci multumim domnului ca am trecut cu bine inca un an ! Sa multumim domnului pentru binefacerile ce s-au revarsat asupra noastra si a famililor noastre ! Sa multumim pur si simplu ca suntem si ne-a mai dat timp sa ne savarsim pe calea pocaintei ! Sa multumim ca nu ne-a rasplatit dupa faradelegile si pacatele noastre ! Sa multumim si pentru cele mai putin bune , caci toate ne vin de la el , spre mantuirea noastra ! Sa multumim domnului , cel ce a creat lumea si are grija de creatia lui , el insusi find mai presus de lume ! Sa ne rugam lui , pentru noul an ce va urma , sa ne pazeasca de tot raul , de ispite , de boli , de caderi , de vrajmasi , de vrajmasie , de galceava cea dintre noi , de ura si de alte asemenea . Un crestin e eliberat doar prin rugaciune , iar anul nou trebuie sa fie un moment in care sa ne reevaluam viata din punct de vedere spiritual , comunitar , familiar , profesional . Spunea cineva atat de bine ca : " taina existentei umane nu sta in a trai , ci in a sti pentru ce traiesti " ! Sa dam un bun inceput anului ce vine , inaltand impreuna, in miez de noapte rugaciuni de multumire si de cerere : slava lui dumnezeu pentru toate !+
oare cand se fac moliftele sf vasile la cumpana dintre ani?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2010, 23:00:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
oare cand se fac moliftele sf vasile la cumpana dintre ani?
La biserica unde merg, pe 1 ianuare la ora 8:00 . Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2010, 23:16:40
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
la biserica unde merg, pe 1 ianuare la ora 8:00 . Doamne ajută !+
multumesc frumos, e totusi posibil sa fie orare diferite la alte biserici?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2010, 23:46:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
multumesc frumos, e totusi posibil sa fie orare diferite la alte biserici?
Utrenia si Sfanta Liturghie incep la 8:00 , acum pot fi mici diferente (7:30 -9:00 ) , dar este bine a merge maine la biserica unde doriti sa participati la slujba si sa cititi programul liturgic unde este afisata ora exacta de incepere . Un an nou , cu rod in toate cele bune si cu folos dumneavoastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2010, 23:54:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Rugaciunile de la miezul noptii , la cumpana dintre ani , au o importanta aparte . Slujbele de Te Deum ce vor fi savarsite in bisericile noastre au o semnificatie deosebita , mai ales ca in ziua de Anul Nou praznuim si Sarbatoarea Taierii imprejur a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos , in a opta zi de la nasterea Sa si facem pomenirea Sfantului Vasile cel Mare , Arhiepiscopul Cezareei Capadociei , ce a trecut la Domnul la 1 ianuarie in anul 379 . Pentru cei ce nu pot participa la astfel de slujbe , o rugaciune in miez de noapte este bine venita , caci multumim Domnului ca am trecut cu bine inca un an ! Sa multumim Domnului pentru binefacerile ce s-au revarsat asupra noastra si a famililor noastre ! Sa multumim pur si simplu ca suntem si ne-a mai dat timp sa ne savarsim pe calea pocaintei ! Sa multumim ca nu ne-a rasplatit dupa faradelegile si pacatele noastre ! Sa multumim si pentru cele mai putin bune , caci toate ne vin de la El , spre mantuirea noastra ! Sa multumim Domnului , Cel ce a creat lumea si are grija de Creatia Lui , El insusi find mai presus de lume ! Sa ne rugam Lui , pentru noul an ce va urma , sa ne pazeasca de tot raul , de ispite , de boli , de caderi , de vrajmasi , de vrajmasie , de galceava cea dintre noi , de ura si de alte asemenea . Un crestin e eliberat doar prin rugaciune , iar Anul Nou trebuie sa fie un moment in care sa ne reevaluam viata din punct de vedere spiritual , comunitar , familiar , profesional . Spunea cineva atat de bine ca : " Taina existentei umane nu sta in a trai , ci in a sti pentru ce traiesti " ! Sa dam un bun inceput anului ce vine , inaltand impreuna, in miez de noapte rugaciuni de multumire si de cerere : Slava lui Dumnezeu pentru toate !+
Am fost si eu de cateva ori, la biserica la miezul noptii,la cumpana dintre ani.Aveti dreptate, e un moment aparte .:-)Domina un sentiment de uniune foarte frumos, intre Dumnezeu si om.Iar la sfarsit, cel putin unde eu am fost, nu te lasa preotii sa iesi din biserica pana nu ciocnesti un pahar de vin si nu servesti cozonac.Toata lumea era asa cum ar trebui..vesela,deschisa,cu sufletul curat..Cel putin asa am perceput-o eu..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2010, 02:18:29
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Utrenia si Sfanta Liturghie incep la 8:00 , acum pot fi mici diferente (7:30 -9:00 ) , dar este bine a merge maine la biserica unde doriti sa participati la slujba si sa cititi programul liturgic unde este afisata ora exacta de incepere . Un an nou , cu rod in toate cele bune si cu folos dumneavoastra !
si dvs la fel!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2010, 13:49:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune de multumire

Doamne , Iisuse Hristoase , Dumnezeul nostru , Dumnezeule a toata milostivirea si indurarea , Care ai nemasurata mila , nespusa si neajunsa iubire de oameni , cazand acum catre a Ta slava , cu frica si cu cutremur , aduc Tie multumire pentru binefacerile de care m-ai invrednicit pe mine nevrednicul robul tau . Te slavesc , Te laud , si Te cant ca pe un Domn , Stapan si facator de bine . Si iarasi cazand inaintea Ta , iti multumesc si cu smerenie ma rog nemasuratei Tale milostiviri , ca si de acum inainte sa-mi daruiesti faceri de bine , ca sa sporesc in dragostea de Tine si de aproapele meu . Izbaveste-ma de tot raul si necazul . Daruieste-mi liniste . Si ma invredniceste ca in toate zilele vietii mele totdeauna multumire sa-Ti aduc si sa graiesc si sa cant cele preabune Tatalui si Fiului si Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2010, 15:38:40
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Smile

Anul trecut am fost in biserica la trecerea dintre ani si m=am simtit extraordinar de bine in compania credinciosilor si a preotilor nostri dragi.Din pacate in acest an nu voi putea fi prezenta in biserica la orele 24,dar ma voi ruga acolo unde voi fi cu copiii mei,pentru ca Bunul Dumnezeu sa se indure de noi toti ,si sa ne indrume pe calea spre mantuire .Amin...."La multi ani!!!....cu bucurii si sanatate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.12.2010, 17:09:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Anul trecut am fost in biserica la trecerea dintre ani si m=am simtit extraordinar de bine in compania credinciosilor si a preotilor nostri dragi.Din pacate in acest an nu voi putea fi prezenta in biserica la orele 24,dar ma voi ruga acolo unde voi fi cu copiii mei,pentru ca Bunul Dumnezeu sa se indure de noi toti ,si sa ne indrume pe calea spre mantuire .Amin...."La multi ani!!!....cu bucurii si sanatate.
Important ca te rogi , si mult mai important ca nu-L uitam nici o clipa idiferent unde suntem si ce facem ! La multi ani , cu sanatate si multe bucurii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
Cumpana crestinOrtodoxa Calugarul 20 09.09.2010 11:58:44
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 09:43:20
Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ? L.sorin Generalitati 78 25.01.2009 15:38:01
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 21:01:58