Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2011, 21:07:47
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile?
Astept parerile voastre
Când te rogi cu inima deschisă, să știi că un lucru e sigur...în momentul ăla ruga ta îl arde pe diavol, îl sugrumă de tot...asta-i arma noastră, a creștinilor, împotriva satanei...rugăciunea...mai cu seamă, rugăciunea inimii...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2011, 21:11:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Când te rogi cu inima deschisă, să știi că un lucru e sigur...în momentul ăla ruga ta îl arde pe diavol, îl sugrumă de tot...asta-i arma noastră, a creștinilor, împotriva satanei...rugăciunea...mai cu seamă, rugăciunea inimii...
Foarte bine venita completarea ta , si doresc sa adaug doar atat : sa ne facem semnul Sfintei Cruci ori de cate ori putem , fara rusine si retinere !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.06.2011, 16:17:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
As vrea sa stiu daca diavolul asculta rugaciunile noastre si ne poate citi gandurile? Astept parerile voastre
Daca noi putem sa ne dam seama de slabicunile celui din jurul nostru, cu atat mai mai mult demonii. Nu e nevoie sa cunoasca cuprinsul rugaciunilor noastre pentru a ne ispiti. Nu e lipsit de inspiratie. Bine au spus Parintii ca dupa cum ne sunt gandurile, ne sunt si faptele, ca dintr-o minte patimasa ies numai fapte patimase. Asa ca diavolul aduce asupra noastra ispite nu la intamplare, ci potrivit faptelor noastre.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.06.2011, 16:47:18
Danut7x Danut7x is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.06.2011
Mesaje: 10
Implicit

cata vreme diavolul nu este a toate receptiv si cata vreme rugaciunile nu se adreseaza lui el nu le poate asculta... ce se intampla cand se roaga mai multe persoane in acelasi timp?cum receptioneaza diavolul si asculta aceste rugaciuni?tot legat de acest lucru, vin si eu cu intrebarea: dar sfintii,ostile ceresti si ingerii, cum receptioneaza rugaciunile noastre, dupa acelasi criteriu?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.06.2011, 18:32:16
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit ''fara smerenie adevarul e orb "

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaM Vezi mesajul
Ce ispita mai e si gandul asta al tau...

Cel necurat fuge cand aude rugaciuni caci il arde numele Domnului nostru Iisus Hristos.
Elisabeta...tzi s-a intamplat ca in timpul rugaciunii sa' nu poti face metanii cum trebuie,sau pur si simplu mana ta sa' nu duca' la bun sfarsit miscarea prin semnul crucii,sau sa' auzi pur si simplu in gandul tau..: e deajuns, nu e nevoie, sau pur si simplu sa' te blochezi in rugaciune,sau sa' te incurci la rugaciuni.Daca DA..atunci ,el "roseata' ",nu prea fuge cand spunem noi rugaciuni sau cand ne facem semnul crucii,doar se departeaza' nitel si sta' pur si simplu "gata de atac" undeva langa' tampla ta.Dar, sa' fim atenti daca' ceea ce am spus,nu e ispita' de la Dumnezeu,pt.ca' si Domnul ne poate incerca cu oarecare nevointa sau gand,dar este o diferenta'...doar cei desavarsiti cunosc asta(nu e cazul meu,vorbesc din ce am citit). In schimb el fuge putin mai departe,cand langa' noi( in noi) coboara' Duhul Sfant.Toata' viata suntem luptati de "roseata' ",el nu fuge nicaieri,el este mai sarguincios decat noi in ce are de facut.Citeste viata Sf.Irh Nifon, si sa' vezi acolo traire la Sfant, si ..."roseata' " tot statea undeva mai departe cei drept si astepta...astepta momentul sa' "muste".Dar Sf.Nifon,era un traitor in Hristos.Il arde numele Domnului, cei drept, dar nu fuge...se departeaza'. Poate gresesc, sa' ma ierte Bunul Dumnezeu..dar stiu ca asa este.
Dar cel mai bine,te poti documenta din scrierile sfintilor parinti.

''Nu te poti ascunde niciunde de ispite, fara numai in adancurile smereniei''- Staretul Macarie ,Optina
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.06.2011, 09:26:15
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu cred ca Satana isi face aparatura de interceptare si asculta ruga credinciosului. Nu e de mirare ca de multe ori unora le raspunde "cuplajul".
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.06.2011, 10:04:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu cred ca Satana isi face aparatura de interceptare si asculta ruga credinciosului. Nu e de mirare ca de multe ori unora le raspunde "cuplajul".
vezi ca te votam din nou la faza zilei :)))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.06.2011, 01:40:17
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
Elisabeta...tzi s-a intamplat ca in timpul rugaciunii sa' nu poti face metanii cum trebuie,sau pur si simplu mana ta sa' nu duca' la bun sfarsit miscarea prin semnul crucii,sau sa' auzi pur si simplu in gandul tau..: e deajuns, nu e nevoie, sau pur si simplu sa' te blochezi in rugaciune,sau sa' te incurci la rugaciuni.Daca DA..atunci ,el "roseata' ",nu prea fuge cand spunem noi rugaciuni sau cand ne facem semnul crucii,doar se departeaza' nitel si sta' pur si simplu "gata de atac" undeva langa' tampla ta.Dar, sa' fim atenti daca' ceea ce am spus,nu e ispita' de la Dumnezeu,pt.ca' si Domnul ne poate incerca cu oarecare nevointa sau gand,dar este o diferenta'...doar cei desavarsiti cunosc asta(nu e cazul meu,vorbesc din ce am citit). In schimb el fuge putin mai departe,cand langa' noi( in noi) coboara' Duhul Sfant.Toata' viata suntem luptati de "roseata' ",el nu fuge nicaieri,el este mai sarguincios decat noi in ce are de facut.Citeste viata Sf.Irh Nifon, si sa' vezi acolo traire la Sfant, si ..."roseata' " tot statea undeva mai departe cei drept si astepta...astepta momentul sa' "muste".Dar Sf.Nifon,era un traitor in Hristos.Il arde numele Domnului, cei drept, dar nu fuge...se departeaza'. Poate gresesc, sa' ma ierte Bunul Dumnezeu..dar stiu ca asa este.
Dar cel mai bine,te poti documenta din scrierile sfintilor parinti.

''Nu te poti ascunde niciunde de ispite, fara numai in adancurile smereniei''- Staretul Macarie ,Optina

Frumos citat...
Ispitele sunt peste tot. Cu ani in urma, eu ma rugam mai mult decat acum si am avut o ispita.. nici nu stiu cum sa va spun, rugandu-ma simteam un miros nemaintalnit... Si am devenit mandra... Deci ispita..
M-am gandit apoi ca e o inselare...
Mai recent, mi s-a intamplat sa ma trezesc pe timp de noapte si sa simt ca nu ma pot misca si in acelasi timp simteam ca era o prezenta in incapere..
M-am speriat si am zis rugaciunea inimii si m-am putut misca si inchina.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.06.2011, 08:20:07
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit "De la noi pana la cer e cale de o rugaciune? "

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaM Vezi mesajul
Frumos citat...
Ispitele sunt peste tot. Cu ani in urma, eu ma rugam mai mult decat acum si am avut o ispita.. nici nu stiu cum sa va spun, rugandu-ma simteam un miros nemaintalnit... Si am devenit mandra... Deci ispita..
M-am gandit apoi ca e o inselare...
Mai recent, mi s-a intamplat sa ma trezesc pe timp de noapte si sa simt ca nu ma pot misca si in acelasi timp simteam ca era o prezenta in incapere..
M-am speriat si am zis rugaciunea inimii si m-am putut misca si inchina.
stim de la sfintii parinti ca', ''constiinta nu mustra', decat ori pe cei virtuosi ori pe cei prea intinati.'' asa si "roseata' "...nu este deranjat decat de cei virtuosi sau care sunt pe acest drum...in rest de ce sa'-i chinuie el pe cei care oricum sunt cu el. Lumea nu intelege!! Elisabeta, ne deranjeaza' cand vecinii asculta' muzica' la volum ridicat,corect!?...asa si roseata' este deranjat de noi,cand suntem in rugaciune si in fapte bune(la volum ridicat) inaintea Domnului. Ai intalnit un miros nemaintalnit..... se spune ca' atunci cand Dumnezeu te viziteaza' in timpul rugaciunii,versi lacrimi (mie mi s-a intamplat)...pe D-vstra' va imbratisat in candoarea Sa.Frumos... nu va' doriti din nou acel moment?..eu imi doresc ca de fiecare data' sa' am lacrimi in rugaciuni,atunci stiu ca' Dumnezeu mi-a mangaiat sufletul. Sunt convins,ca' momentul acela de mandrie,a fost din nestiinta'...si Bunul Dumnezeu va iertat....mergeti inapoi in acea smerenie,ca'.... viata e o clipa'. cu ganduri de bine va' doresc ..DOAMNE AJUTA'.


http://www.youtube.com/user/innocent.../0/ZsMn0GOMSO4
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.06.2011, 09:09:54
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba da, mi-as dori sa am din nou lacrimi cand ma rog...
Numai sa nu ma mandresc din nou....ca eu gata, daca imi da Dumnezeu vointa sa postesc sau sa staruiesc in rugaciune, eu imediat ma mandresc..
Cred ca si vorbind despre asta, ma mandresc.. Iertati-ma.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se asculta muzica in post? Mia Mia Postul 3 03.05.2013 07:30:23
Cand ne asculta Dumnezeu? armanda Generalitati 26 05.05.2012 11:29:39
Pacatul de-a asculta rap anonim97 Generalitati 5 19.09.2011 23:02:06
A aparut o Manastire care nu asculta de BOR pentru erezia ecumenismului Aurelia2010 Despre Biserica Ortodoxa in general 72 01.11.2010 22:46:47
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 17 22.03.2008 13:47:41