Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2011, 22:02:09
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post Ce este sufletul?

O mică curiozitate de-a mea la care aș dori un răspuns clar și concis.
Aș mai dori să știu și cum putem ști "despre" suflet dacă nu este ceva vizibil sau măcar palpabil?

Tot legat de subiect mai sunt curios Dacă animalele au suflet? Dacă și de ce avem noi, oameni, nevoie de suflet? (și in caz că primul răspuns este negativ și al doilea afirmativ; De ce nu au și animalele nevoie de suflet?)

PS: aștept răspuns la întrebările mele și nu linkuri la un thread sau un articol care vorbește ceva generalități despre subiectul suflet
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2011, 22:28:08
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

"Si cand a stat impreuna cu ei la masa, luand El painea, a binecuvantat-o si, frangand, le-a dat lor. Si au zis unul catre altul: Oare, nu ardea in noi inima noastra cand ne vorbea pe cale si cand ne talcuia Sricpturile? Si in ceasul acela sculandu-se, s-au intors la Ierusalim si au gasit adunati pe cei unsprezece si pe cei ce erau impreuna cu ei, care ziceau ca a inviat cu adevarat Domnul si s-a aratat lui Simon. Si ei au istorisit cele petrecute pe cale si cum a fost cunoscut de ei la frangerea painii. Si pe cand vorbeau ei acestea, El a stat in mijlocul lor si le-a zis: Pace voua. Iar ei, inspaimantandu-se si infricosandu-se credeau ca vad duh. Si Iisus le-a zis: De ce sunteti tulburati si pentru ce se ridica astfel de ganduri in inima voastra? Vedeti mainile Mele si picioarele Mele, ca Eu insumi sunt; pipaiti-Ma si vedeti ca duhul nu are carne si oase, precum Ma vedeti pe Mine ca am. Si zicand acestea, le-a aratat mainile si picioarele Sale.: Luca 24, 30-40
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2011, 22:49:23
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
O mică curiozitate de-a mea la care aș dori un răspuns clar și concis.
Aș mai dori să știu și cum putem ști "despre" suflet dacă nu este ceva vizibil sau măcar palpabil?

Tot legat de subiect mai sunt curios Dacă animalele au suflet? Dacă și de ce avem noi, oameni, nevoie de suflet? (și in caz că primul răspuns este negativ și al doilea afirmativ; De ce nu au și animalele nevoie de suflet?)

PS: aștept răspuns la întrebările mele și nu linkuri la un thread sau un articol care vorbește ceva generalități despre subiectul suflet
Denumirea de Suflet vine de la suflu sau duh.

Suflurile se impart in doua categorii: interne si externe.

Cele interne sunt in interiorul trupului,
cele externe sunt in afara trupului.

Acestea pot fi grosiere cum e vantul, curentii de aer sau turbioane moleculare,
sau subtile ca energiile fotonice.

Mintea este capabila sa cunoasca doar atunci cand se afla in relatie simbiotica cu suflurile.
Fara sufluri nu exista constientizare.

Se spune ca mintea este calaretul, iar suflul este calul.
Este o interpatrundere perfecta.


Sufletul este cel mai subtil suflu, denumit si "suflul indestructibil".

Acesta sustine cea mai subtila, pura forma de constientizare, "mintea indestructibila".

Sufletul este inteles in ortodoxie ca eul ultim,
sau ceea ce suntem dupa ce inlaturam tot ce este artificial, circumstantial si conditionat.

Mintea indestructibila este acoperita de o multitudine de minti ingrosate,
sustinute de sufluri impure grosiere - care pot fi intelese ca expresie materiala a pacatelor.

Da... era sa uit.

Este evident ca si animalele au suflet.

Fie ca Dumnezeu sa-ti lumineze mintea.

Last edited by florin.oltean75; 09.06.2011 at 22:57:00.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2011, 09:35:11
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Mintea este capabila sa cunoasca doar atunci cand se afla in relatie simbiotica cu suflurile.
Fara sufluri nu exista constientizare.
Un lucru interesant este că o relatie simbiotică presupune interdependență. Așadar, cum ai precizat, mintea fără suflet nu e capabilă să funcționeze, per a contrario, sufletul fără minte nu poate exista independent. (Ceva ce cred că am să rețin)


Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Acestea pot fi grosiere cum e vantul, curentii de aer sau turbioane moleculare,
sau subtile ca energiile fotonice.
Dacă e prezent la nivel molecular, înseamă că este identificabil precum moleculele care alcătuiec aerul sau fotonii, deși nu au fost indentificate asfel de molecule care să confirme ceea ce afirmi tu.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2011, 09:59:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
O mică curiozitate de-a mea la care aș dori un răspuns clar și concis.
Aș mai dori să știu și cum putem ști "despre" suflet dacă nu este ceva vizibil sau măcar palpabil?
Cele mai multe lucruri le știm despre suflet din Revelația Dumnezeiască. Câteva lucruri le știm și din reflecție și experiență.

Citat:
Tot legat de subiect mai sunt curios Dacă animalele au suflet?


Animalele nu au suflet în sensul în care oamenii au suflet. Posibila confuzie vine de la sensul exact al termenului de "suflet", înțeles fie ca suflu vital (și, în acest caz, animalele desigur că au un astfel de "suflet"-suflu vital), fie ca existență psiho-spirituală ("spirit"), proprie numai oamenilor, îngerilor și lui Dumnezeu.

Deci, animalele au "suflet sensibil", dar nu au "suflet rațional" ori "spirit".

Citat:
Dacă și de ce avem noi, oameni, nevoie de suflet?
Avem nevoie, fiindcă fără suflet nu am putea să atingem scopul vieții noastre, care este de a-L iubi, a trăi alături și de a-L servi pe Dumnezeu.

Citat:
(și in caz că primul răspuns este negativ și al doilea afirmativ; De ce nu au și animalele nevoie de suflet?)
Animalele nu au nevoie de suflet, deoarece scopul lor nu este mântuirea, ci au fost făcute ca să servească oamenilor în existența lor pământeană.

Deci, în timp ce omul a fost creat pentru Cer, viața lui pe Pământ fiind simplă perioadă de probă, animalele au fost create numai pentru a viețui pe Pământ.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.06.2011, 10:51:43
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cele mai multe lucruri le știm despre suflet din Revelația Dumnezeiască. Câteva lucruri le știm și din reflecție și experiență.
Ceea ce după părerea mea, nu este suficient. Fără a intra în detalii de ce nu sunt suficiente pentru mine aceste "dovezi" voi menționa următoarele: este ca și cum cineva ar dori să facă proba contrară unui înscris autentic, cu proba testimonială.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Avem nevoie, fiindcă fără suflet nu am putea să atingem scopul vieții noastre, care este de a-L iubi, a trăi alături și de a-L servi pe Dumnezeu.

Deci, în timp ce omul a fost creat pentru Cer, viața lui pe Pământ fiind simplă perioadă de probă, animalele au fost create numai pentru a viețui pe Pământ.
Să înțeleg că viața noastră pe Pământ este doar un experiment pe periadă lungă, care are ca scop sortarea indiviziilor care au "utilitate" sau nu?
Nu mi-o lua în nume de rău, dar un asemenea proces de sortare nu are fi util pentru Dumnezeu, care atotcunoscător fiind nu ar avea nevoie să ne "testeze" și atotputernic fiind ar putea crea un "candidat" perfect pentru scopul mentionat de tine.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.06.2011, 10:56:13
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Daca vrei alte explicatii decat cele crestinesti in privinta sufletului,cred ca trebuie sa mergi pe alt forum....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2011, 11:23:33
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Daca vrei alte explicatii decat cele crestinesti in privinta sufletului,cred ca trebuie sa mergi pe alt forum....
Interesant mod de a soluționa o problemă

Nu știam că încă mai este valabilă deviza "Crede și nu cerceta"

Oricum îti voi lua sfatul în considerare, pentru că ultima oară când am afirmat ceva pe forumul acesta (evident probat pe cunoștiințe biologice de bază) mi s-au șters efectiv postările și am fost banat și la motivele de banare scia: "nu s-a menționat nici un motiv" ceea ce nu se mai întâmplă pe alte forumuri. Și pe urmă s-a șters și postul prin care am solicitat motivele de banare.
CONCLUZIE: DEȘI ACESTA ESTE UN FORUM CREȘTIN ORTODOX RASISMUL ESTE LA EL ACASĂ.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2011, 11:24:48
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Da,ai libertatea sa cauti raspunsul tau in alta parte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2011, 11:39:55
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Wink

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Da,ai libertatea sa cauti raspunsul tau in alta parte.
Oricum tu cred că nu ai citit descripția sub-forumului Generalități: Aici puteti posta diverse probleme chiar daca n-au legatura cu religia.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
Răspunde

Tags
suflet



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este sufletul? Askeladd Generalitati 50 18.10.2009 23:56:07
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 19:20:28
Ce este sufletul luc Biserica Ortodoxa Romana 20 07.02.2007 01:32:49